Štatistiky odhalili, ktorú značku áut preferujú bežní Slováci. Poznáme aj najpredávanejšie SUV u nás

**Ktorú automobilku majú Slováci najradšej? Ktorú považujú za najdôveryhodnejšiu a najspoľahlivejšiu?** Odpovede na tieto otázky sa budú vždy líšiť v závislosti od toho, aká metodika sa použila na prieskum a koho sa dopytujete. Jedným z objektívnych ukazovateľov obľúbenosti automobilových výrobcov je, ako dobre vedia obstáť v konkurečnom boji s inými značkami. Na Slovensku sa počas… Prečítať celé
Vydané Text: 

**Ktorú automobilku majú Slováci najradšej? Ktorú považujú za najdôveryhodnejšiu a najspoľahlivejšiu?** Odpovede na tieto otázky sa budú vždy líšiť v závislosti od toho, aká metodika sa použila na prieskum a koho sa dopytujete. Jedným z objektívnych ukazovateľov obľúbenosti automobilových výrobcov je, ako dobre vedia obstáť v konkurečnom boji s inými značkami. Na Slovensku sa počas roka 2021 predalo celkovo 75 500 nových osobných automobilov kategórie M1. [Štatistiky predaja vozidiel v roku 2021](https://www.autoviny.sk/novinky/123252/matusek-stavame-sa-srotoviskom-europy-novych-aut-sa-predalo-menej-starych-jazdeniek-sa-doviezlo-raz-tolko-co-predtym) podľa ZAP SR sme zverejnili včera a hoci trh mierne poklesol, samotný počet registrácií nových vozidiel všetkých kategórií vyrástol o 2,87 percenta. Aj vyhliadky Zväzu automobilového priemyslu na rok 2022 sú prevažne priaznivé, hoci prezident aj viceprezident zväzu upozorňujú, že dopyt po nízkoemisných automobiloch stále výrazne zaostáva za európskym priemerom. Najväčší nárast zákazníckeho dopytu bol po automobiloch karosérie SUV, čo nie je prakvapením. Ide o trend niekoľkých posledných rokov, z ktorého automobilky úspešne ťažia. **Najpredávanejším SUV na Slovensku v roku 2021 bol Hyundai Tucson**. S 2 299 predanými kusmi sa dokonca stal piatym najpredávanejším modelom osobného automobilu vôbec. Najpredávanejším Hyundaiom ako takým je však model i30 (3 479 ks).
Pre automobilku Hyundai bol rok 2021 na Slovensku celkom úspešný. Značka u nás predala celkovo 8 150 kusov nových vozidiel, vďaka čomu bola kórejská automobilka druhou najpredávanejšou značkou na Slovensku s trhovým podielom 9,71 percenta. Hyundai tiež opätovne potvrdil svoju mimoriadnu obľubu u súkromných zákazníkov, keď sa s 3 991 vozidlami stal s prehľadom najpredávanejšou značkou u „bežných Slovákov“. Takmer každé šieste auto, ktoré si Slovenky a Slováci ako fyzické osoby v uplynulom roku vybrali, malo na kapote logo Hyundai. V segmente súkromnej klientely tak získala kórejská automobilka podiel na predaji vyše 16 percent. ### Aká metodika, také výsledky Pred niekoľkými týždňami sme priniesli správu, v ktorej sme informovali o vyhodnotení ankety o [najdôveryhodnejšiu značku automobilov](https://www.autoviny.sk/novinky/123152/bola-vyhlasena-najdoveryhodnejsia-znacka-aut-na-slovensku-suhlasite-s-vysledkom-prieskumu). V tejto verejnej ankete s prehľadom zvíťazila značka Škoda.

Mnohé [prieskumy spokojnosti a spoľahlivosti](https://autoviny.sk/obsah/znacka/spolahlivost) zasa nahrávajú značkám ako [Toyota](https://autoviny.sk/obsah/znacka/toyota) a [Lexus](https://autoviny.sk/obsah/znacka/lexus), čo tieto spoločnosti tiež v patričnej miere využívajú na svoju pozitívnu propagáciu.

Hľadáte naozaj spoľahlivé auto? Rebríček What Car? zverejnil porovnanie značiek áut, odpovedalo 16-tisíc motoristov

V každoročnom prieskume motoristického časopisu What Car? si Lexus udržal status najspoľahlivejšej značky. Vodiči ocenili kvalitu a trvanlivosť značky, ako aj výnimočnú starostlivosť o zákazníka. Prieskumu sa zúčastnilo viac ako 16-tisíc vodičov a majiteľov áut.

Pokiaľ ide o [spoľahlivosť automobilov](https://autoviny.sk/obsah/znacka/spolahlivost), tá sa skúma na celom svete, nielen u nás. Napríklad za najspoľahlivejšie jazdené auto Američania nedávno vybrali [Kia Rio](https://autoviny.sk/obsah/znacka/kia-rio), ktorého test sme nedávno aktualizovali s veľkým čitateľským úspechom.

TEST KIA RIO 1.0 T-GDi: Najspoľahlivejšie jazdené auto s najlacnejším servisom

Hľadáte auto, ktoré bude spoľahlivé a lacné na ďalší servis? Obyčajne majú povesť výbornej spoľahlivosti japonské autá, lenže ani tie kórejské nie sú o nič horšie. Naopak, jedno také koncom minulého roka získalo ocenenie práve za tieto kvality.

Inzercia
Pokračujte na ďalší príspevok »ODPORÚČAME

Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.
 • MAGAZÍN

  SUCCESS STORY. História modelu Renault Clio

 • Renault Clio je stelesnením umu francúzskych konštruktérov vyrobiť auto, ktoré dokáže osloviť mladých aj starších, ženy aj mužov, a to naprieč dekádami. S príchodom najnovšej generácie si poďme najprv zaspomínať na to, čo znamenalo Clio kedysi.

   Spomínate si na Renault Clio s motorom V6 v strede a pohonom zadných kolies? Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 10/2023