extra / Záhorie
NA ZÁHORIE? KOPANICE A SPÄŤ
Opäť leto, opäť sme zavítali na Záhorie, opäť prinášame tipy, ako si tu môžete
pár dní voľna. A opäť prichádzame s niečím novým, čo ste u nás ešte nevideli.
Pretože Záhorie vždy ponúka niečo nezabudnuteľné.
Vydané Text: Martin Šebesta
Začnime informáciami zo zákulisia, pretože aj tie pomáhajú dotvoriť celkový obraz Záhoria. Rozvoju cestovného ruchu sa na Záhorí darí natoľko, že spoluprácu s ním nadviazal aj priľahlý kopaničiarsky región. Pre návštevníkov to znamená lepšiu informovanosť, lepšie prepojenie aktivít a viac možností, ako sa dozvedia, že pri plánovaní voľných dní môžu nazrieť aj do tohto malebného kúta Slovenska. S radosťou sme sem opäť nazreli aj my.
A keďže sa vždy snažíme priniesť niečo nové, pozreli sme sa na Záhorie a na Kopanice s karavanom. Autami a na motocykloch sme ho už prebrázdili dostatočne dôsledne, a tak prišiel na rad spôsob, ktorý vyhovuje ľuďom s nespútanou dušou. Takým, ktorí sa na jednom mieste buď nezdržia dlhšie, alebo si pobyt radi predĺžia a na to, aby si užívali svoju vlastnú pohodu, nepotrebujú do veľkej miery nikoho iného. Zázemie so sociálnymi zariadeniami býva fajn, no nie je podmienkou.
Domček na kolieskach
Prečo, to si vysvetlíme veľmi rýchlo na príklade nášho spoločníka v podobe karavanu, na ktorý sa premenil VW Transporter 6.1. Po úpravách sa transformoval na Glavan Free Plus. Na rozdiel od väčších karavanov, s ktorými sme cestovali doteraz, s ním môžete jazdiť aj po mestách a nemusíte sa obzerať na každom rohu či sa zmestíte. Stále však poskytuje možnosť na spanie pre štyroch, pričom aj na hornej posteli s tanierovým roštom a veľmi pohodlným matracom sa pod zdvíhacou strechou vyspia dvaja. Nosnosť hovorí o 120 kg, no pre istotu by sme tam umiestnili buď jedného dospelého s dostatočnou hmotnostnou rezervou, alebo deti. Vďaka veľmi dobrej izolácii sa nemusíte obávať nepríjemného zvýšenia teploty počas letných dní, o prísun čerstvého vzduchu sa postarajú okienka s možnosťou otvárania na zips a so sieťkou proti komárom. Vďaka nádrži na 70 l vody sa po primontovaní hadice a pripevnení ochrannej steny v pohode osprchujete, k dispozícii máte suchú toaletu a kuchárske umenie predvediete na indukčnej dvojplatničke. Energiu doplnia solárne panely na streche, takže využijete aj 42 l chladničku. No a spodné spanie? Lavicu na sedenie posuniete dozadu, operadlá sklopíte do roviny, spod nich vytiahnete a pripevníte predlžovacie prvky, natiahnete matrac z pamäťovej peny a vyspíte sa doružova. Že to vyzerá na prvý pohľad komplikovane? Systému rozkladania a skladania komponentov porozumiete veľmi rýchlo a po dvoch dňoch spravíte všetky úkony automatizovane.
Akú zábavu si predstavujete pri vode? S ľuďmi, širokou ponukou aktivít, zábavou a bohatým programom? Alebo pokojnú, so sledovaním prírody a rybárčením? Prvým odporúčame zábavou prekypujúcu Kunovskú priehradu na fotke vľavo s novými vodnými lehátkami na elektrický pohon, druhým Adamovské jazerá na fotke vpravo
Hurá na cesty
Samotný VW Transporter 6.1 patrí medzi veľmi schopné a príjemne jazdiace všestranné vozidlá, takže jeho šoférovanie sa premení na relax. Pre vytvorenie domáckej atmosféry otočíte predné sedadlá o 180 stupňov, z bočných posuvných dverí vyberiete stolovú dosku aj s nohou a máte priestor na zábavu, jedlo, alebo diskusiu. Záhorie už čaká, poďme ho objavovať. Začnime v Kuchyni. Nemýlime sa, tak sa volá obec v blízkosti vojenského letiska. Alebo vodnej priehrady, čo určite zaujme viac ľudí. Caravan park Karpaty nájdete nad obcou pri vodnej nádrži. Leží uprostred listnatých lesov, a tak aj v horúcom lete poskytuje príjemný chládok. Rozdelenie na parcely vytvára priestor pre súkromie. Volanie po spoločnosti naplnia ohniská, prípadne bufet. Pri spánku domáci dôrazne dbajú na dodržiavanie nočného pokoja. Spánok so šumením listov a vôňou lesa vraj máva veľmi dobrý vplyv na telo, aj dušu. Už si len cez internet rezervovať jednu z 35 parciel a prísť si užiť pokoj. Aby sme nezabudli na výbavu – recepcia, kaviareň, bar, v lete grilované špeciality, moderné hygienické zariadenia, ale aj možnosť vyprázdňovania chemických WC, či vypúšťanie a napúšťanie vody. Jednoducho všetko, čo ku kempovaniu potrebujete.
Žiada sa vám viac spoločnosti? Potom tu máme kemp Rudava. Miesto známe letnými festivalmi a dobrou zábavou. V blízkosti Malých Levár a na trase cyklocesty Eurovelo 13. Na zadný nosič karavanu pripnite bicykle a môžete spoznávať celý región na dvoch kolesách, pričom Rudava vám poslúži ako základný tábor. V blízkosti máte viacero zaujímavých miest vo Veľkých Levároch, Malackách, ale aj v blízkom Rakúsku. Výber je na vás. Alebo zostanete na Rudave a budete sa kúpať vo vode, ktorú hygienici pravidelne kontrolujú, aby neuškodila vášmu zdraviu. Tomu istotne prospeje informácia, že kemp poskytuje všetky potrebné služby pre karavany vrátane moderných sociálnych zariadení. Nájdete tu letné kino, možnosti stravovania, aj wi-fi. Do vody vedie pozvoľný vstup, takže sa nemusíte obávať ani s deťmi.
Zážitky pri vode na Záhorí nájdete aj kúsok od Bratislavy. Vodná nádrž pri obci Kuchyňa (vľavo) poskytuje okrem príjemného prostredia vo svojej bezprostrednej blízkosti aj možnosť kempovania s karavanmi. Oddych s pestrou ponukou aktivít nájdete aj v okolí vodnej nádrže pri Lozorne. Bonusom bude čistý vzduch a výhľad na kopce
Ešte viac vody
Priehrada Lozorno, obklopená malebnými zelenými lesmi a jemnými kopčekmi, pôsobí ako rajský kút. Užijete si tu prechádzky, pikniky a relax v prírode. Pre milovníkov dobrodružstva ponúka širokú škálu aktivít ako plachtenie, rybolov, kajaky a vodné športy. Je tiež dôležitým ekosystémom a domovom rôznych druhov rastlín a živočíchov. S kombináciou prírody, rekreačných aktivít a fascinujúcej histórie ponúka nezabudnuteľný pobyt pre návštevníkov všetkých vekových kategórií. S čistým vzduchom a pôsobivými výhľadmi ide o ideálne miesto na oddych a regeneráciu duše.
Dobrodružnejšie povahy možno viac osloví severné Adamovské jazero pri Holíči. Jeho kemping čaká na objavenie a ponúka základné zázemie pre karavanistov. Mimo sezóny zaparkujete na brehu pri vode neďaleko prístavu. Miestna reštaurácia sa postará, aby ste neboli hladní a keď sa vydáte na prechádzku okolo jazera, nájdete aj ďalšie bufety. Často s ponukou čerstvo vylovených rýb od miestnych rybárov, ktorí tu pravidelne usporadúvajú preteky. Úlovky, ktoré sme videli, stoja za uznanie. Alebo si zo spodnej strany veka batožinového priestoru vytiahnete extra pohodlné rozkladacie kempovacie kreslá a budete si užívať chvíle oddychu a sledovať, ako si tu celá fauna nažíva v príjemnej symbióze.
Aby sme však nezostali iba v jednom kúte regiónu na západe Slovenska, presunuli sme sa trochu viac na severozápad. Vodná nádrž Dubník pri Starej Turej patrí medzi vyhľadávané lokality aj pre čulý nočný život. Na rozdiel od ostatných kempov tu nevypustíte odpadovú šedú, ani čiernu vodu, no nájdete tu detské ihriská, hygienické zariadenia a veľa možností na vyžitie. V blízkosti pozývajú na návštevu významné kultúrne miesta ako Myjava, Košariská, Bradlo, ale aj Čachtický hrad. To zaručuje príjemne strávený čas pre malých, aj veľkých.
Ľahko dostupný Plavecký hrad zažíva rozmach ponuky rekreačných možností, toto leto by ste ho teda mali zaradiť do svojich plánov
To musíte vyskúšať!
Región Záhoria a Kopaníc zažíva vítaný rozvoj cestovného ruchu, čo sa prejavuje aj na nových lákadlách. Nové cyklotrasy aj s nabíjačkami pre elektrické bicykle, zaujímavé miesta ako obrovská lavička nad kúpeľmi Smrdáky kúsok od miléniového kríža, alebo neustále sa rozširujúca ponuka aktivít v okolí Kunovskej priehrady pri Senici. Tento rok sa do plnej prevádzky dostane horúca novinka v podobe lehátok na elektrický pohon. Čo to je? Nafukovačka, ktorú dáte na vodu, pohodlne si na ňu ľahnete a s pomocou elektromotora sa dostanete, kam budete chcieť vy. Nie, len tam, kde vás zanesú ihravé vlnky a nezbedný vietor. Tie vám budú robiť spoločnosť tiež, no smer si určíte vy. Niečo také len tak nenájdete. A to môžete pokojne rozšíriť oblasť hľadania aj ďaleko za hranice Záhoria a Slovenska.
Za vyskúšanie stojí aj návšteva Plaveckého hradu nad obcou Plavecké Podhradie za Rohožníkom. Nad cestou číslo 501, ktorú pre jej zákruty, vlnky a výhľady zbožňujú všetci zanietení motoristi bez ohľadu na počet kolies. Ruina bývalého strážneho hradu patrí medzi obľúbené ciele menej náročných turistov a zaparkujete pod ním aj s karavanom. K hradu prídete po značkovanom turistickom chodníku. Z neďalekého Plaveckého Mikuláša vedie k hradu náučná trasa Plavecký kras. K hradu sa síce viažu najmä povesti o krutom hradnom pánovi a klebety, že do týchto končín rád zavítal aj František Lotrinský. Manžel Márie Terézie sa často vyskytoval na zámku v neďalekom Holíči a do okolia Plaveckého hradu ho zaviali nezbedné myšlienky. Toľko povesti a klebety. Aktuálne zvesti hovoria, že v bezprostrednom okolí hradu začal pôsobiť miestny podnikateľ, ktorý plánuje rozvoj ponuky aktivít. Takže ak vám tu doteraz niečo chýbalo, môže sa to veľmi rýchlo zmeniť k lepšiemu. Sami ti to pôjdeme v priebehu letnej sezóny s radosťou overiť.
Záhorie. Región na západe Slovenska. Z hľadiska cestovného ruchu čoraz aktívnejší, zaujímavejší a príťažlivejší. S rozširujúcou sa ponukou aktivít a dôvodov, pre ktoré sa oplatí prísť na viac dní a spoznať jeho malebné zákutia. Napríklad aj s karavanom. Taký Glavan Free Plus vám bez obmedzení dovolí, aby ste išli všade, kam vás vaša túlavá duša zavolá. Za svoje služby si vypýta vzhľadom na veľkosť akceptovateľnú spotrebu okolo 9 l/100 km. A drobná rada – nezabudnite, že všetky skrinky majú na dverách poistku, aby sa neposúvali. Treba ju vždy zaistiť. Inak sa stane, že si začnete užívať dynamickejší prejazd zákrutami a kopčekmi Záhoria a občas začujete nevysvetliteľné buchnutie. Stačí pred jazdou skontrolovať všetky dvierka a užijete si jazdu, aj Záhorie. Stojí to za to!
Kompaktný spoločník Glavan Free Plus na základe VW Transporter 6.1 v sebe skrýva nespočetné prekvapenia. Na hornej posteli s tanierovým roštom a matracom z peny sa vyspíte doružova, rovnako tak na spodnej posteli. Zabudovaná sprcha a možnosť klubového sedenia patria medzi príjemné spestrenia útulného interiéru