Štatistiky odhalili, ktorú značku áut preferujú bežní Slováci. Poznáme aj najpredávanejšie SUV u nás

**Ktorú automobilku majú Slováci najradšej? Ktorú považujú za najdôveryhodnejšiu a najspoľahlivejšiu?** Odpovede na tieto otázky sa budú vždy líšiť v závislosti od toho, aká metodika sa použila na prieskum a koho sa dopytujete. Jedným z objektívnych ukazovateľov obľúbenosti automobilových výrobcov je, ako dobre vedia obstáť v konkurečnom boji s inými značkami. Na Slovensku sa počas roka 2021 predalo celkovo… Prečítať celé
Vydané Text: 
**Ktorú automobilku majú Slováci najradšej? Ktorú považujú za najdôveryhodnejšiu a najspoľahlivejšiu?** Odpovede na tieto otázky sa budú vždy líšiť v závislosti od toho, aká metodika sa použila na prieskum a koho sa dopytujete. Jedným z objektívnych ukazovateľov obľúbenosti automobilových výrobcov je, ako dobre vedia obstáť v konkurečnom boji s inými značkami. Na Slovensku sa počas roka 2021 predalo celkovo 75 500 nových osobných automobilov kategórie M1. [Štatistiky predaja vozidiel v roku 2021](https://www.autoviny.sk/novinky/123252/matusek-stavame-sa-srotoviskom-europy-novych-aut-sa-predalo-menej-starych-jazdeniek-sa-doviezlo-raz-tolko-co-predtym) podľa ZAP SR sme zverejnili včera a hoci trh mierne poklesol, samotný počet registrácií nových vozidiel všetkých kategórií vyrástol o 2,87 percenta. Aj vyhliadky Zväzu automobilového priemyslu na rok 2022 sú prevažne priaznivé, hoci prezident aj viceprezident zväzu upozorňujú, že dopyt po nízkoemisných automobiloch stále výrazne zaostáva za európskym priemerom. Najväčší nárast zákazníckeho dopytu bol po automobiloch karosérie SUV, čo nie je prakvapením. Ide o trend niekoľkých posledných rokov, z ktorého automobilky úspešne ťažia. **Najpredávanejším SUV na Slovensku v roku 2021 bol Hyundai Tucson**. S 2 299 predanými kusmi sa dokonca stal piatym najpredávanejším modelom osobného automobilu vôbec. Najpredávanejším Hyundaiom ako takým je však model i30 (3 479 ks).
Pre automobilku Hyundai bol rok 2021 na Slovensku celkom úspešný. Značka u nás predala celkovo 8 150 kusov nových vozidiel, vďaka čomu bola kórejská automobilka druhou najpredávanejšou značkou na Slovensku s trhovým podielom 9,71 percenta. Hyundai tiež opätovne potvrdil svoju mimoriadnu obľubu u súkromných zákazníkov, keď sa s 3 991 vozidlami stal s prehľadom najpredávanejšou značkou u „bežných Slovákov“. Takmer každé šieste auto, ktoré si Slovenky a Slováci ako fyzické osoby v uplynulom roku vybrali, malo na kapote logo Hyundai. V segmente súkromnej klientely tak získala kórejská automobilka podiel na predaji vyše 16 percent. ### Aká metodika, také výsledky Pred niekoľkými týždňami sme priniesli správu, v ktorej sme informovali o vyhodnotení ankety o [najdôveryhodnejšiu značku automobilov](https://www.autoviny.sk/novinky/123152/bola-vyhlasena-najdoveryhodnejsia-znacka-aut-na-slovensku-suhlasite-s-vysledkom-prieskumu). V tejto verejnej ankete s prehľadom zvíťazila značka Škoda.

Mnohé [prieskumy spokojnosti a spoľahlivosti](https://autoviny.sk/obsah/znacka/spolahlivost) zasa nahrávajú značkám ako [Toyota](https://autoviny.sk/obsah/znacka/toyota) a [Lexus](https://autoviny.sk/obsah/znacka/lexus), čo tieto spoločnosti tiež v patričnej miere využívajú na svoju pozitívnu propagáciu.

Hľadáte naozaj spoľahlivé auto? Rebríček What Car? zverejnil porovnanie značiek áut, odpovedalo 16-tisíc motoristov

V každoročnom prieskume motoristického časopisu What Car? si Lexus udržal status najspoľahlivejšej značky. Vodiči ocenili kvalitu a trvanlivosť značky, ako aj výnimočnú starostlivosť o zákazníka. Prieskumu sa zúčastnilo viac ako 16-tisíc vodičov a majiteľov áut.

Pokiaľ ide o [spoľahlivosť automobilov](https://autoviny.sk/obsah/znacka/spolahlivost), tá sa skúma na celom svete, nielen u nás. Napríklad za najspoľahlivejšie jazdené auto Američania nedávno vybrali [Kia Rio](https://autoviny.sk/obsah/znacka/kia-rio), ktorého test sme nedávno aktualizovali s veľkým čitateľským úspechom.

TEST KIA RIO 1.0 T-GDi: Najspoľahlivejšie jazdené auto s najlacnejším servisom

Hľadáte auto, ktoré bude spoľahlivé a lacné na ďalší servis? Obyčajne majú povesť výbornej spoľahlivosti japonské autá, lenže ani tie kórejské nie sú o nič horšie. Naopak, jedno také koncom minulého roka získalo ocenenie práve za tieto kvality.

Inzercia

InzerciaODPORÚČANÉ


Poradca pri kúpe

Stále príťažlivejšia ponuka / Jeep Avenger

 • Jeep Avenger prišiel minulý rok na európsky trh s čisto elektrickým pohonom. Odvtedy sa situácia posunula a dnes dostanete toto kompaktné SUV aj s čisto benzínovým a mild hybridným motorom a už aj spojenie spaľovacieho motora s automatickou prevodovkou.

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024 
 • Test motocykla

  Ako pierko / Yamaha RayZR

 • Ak hľadáte malé, ľahké a obratné premiestňovadlo do mesta, prichádza Yamaha s niečím, čo vás môže zaujať. Navyše nestojí veľa peňazí a o jeho spoľahlivosti vôbec netreba pochybovať.

    
 • Servis

  Nevydržali ani 100 000 km: Desať najhorších áut v teste odolnosti

 • Uvažujete nad kúpou nového auta a jeho dlhodobá spoľahlivosť je pre vás kľúčová? Potom by ste mali poznať výsledky nemeckých testov dlhodobej odolnosti áut. Nedopadli dobre ani pre nemecké značky.

   Dlhodobým testom odolnosti prešlo viac ako 100 áut.