Koľko áut ročne vyrobí Škoda a koľko z nich ostáva na Slovensku?

KRÁTKA SPRÁVA – Najpredávanejším modelom značky ako takej je Octavia, Karoq je piatym najžiadanejším modelom automobilky.
Vydané Text: 

Deň predtým, ako Zväz automobilového priemyslu SR (ZAP SR, 17.1.2023) spravil tlačovú konferenciu, na ktorej zhrnul rok 2022 z pohľadu registrácii nových vozidiel, Škoda vydala vlastné stanovisko k svojim číslam s nasledovným znením: „*Situácia v automobilovom priemysle bola v roku 2022 opäť náročná a výrazne ovplyvnila počet registrácií nových vozidiel. Ten na slovenskom trhu v uplynulom roku medziročne mierne stúpol, napriek tomu však neodráža úplne reálny dopyt. Na množstvo dodaných vozidiel zákazníkom stále vplýva obmedzená výrobná kapacita v dôsledku narušenia dodávateľských reťazcov, nedostatok polovodičov či dopady vojny na Ukrajine. S touto situáciou sa musela vysporiadať i značka ŠKODA na Slovensku, ktorá si napriek obmedzeným dodávkam udržuje výrazný odstup pred ostatnými značkami. Získali sme od zákazníkov jedny z najvyšších objednávok áut v posledných rokoch, čo nás zaväzuje a sme im za to nesmierne vďační. Prioritou v roku 2023 pre nás bude skrátenie dodacích lehôt*,” uviedol Jaroslav Hercog, riaditeľ ŠKODA AUTO Slovensko. Akoby automobilka chcela už vopred upozorniť na horšie medziročné výsledky, pritom na našom trhu obstála opäť najlepšie. Automobilka Škoda je na slovenskom trhu naďalej lídrom. **Automobilka dodala v roku 2022 celosvetovo 731 300 automobilov, z toho 13 850 exemplárov na Slovensku**. To je o 4 589 kusov viac ako trhová dvojka Hyundai. Škoda tak dosiahla trhový podiel 17,6 percenta. Významným odbytiskom jej automobilov sú firmy, teda právnické osoby. Najväčším trhom českej automobilky je Nemecko, kde dodala 134 300 áut, ďalej Česko so 71 200 vozidlami, nasleduje India s 51 900 dodanými vozidlami a Veľká Británia s presne 50-tisíc exemplármi. Poľsko a Čína na piatom a šiestom mieste si vyžiadali dodávky 45-tisíc a 44 600 automobilov. Najpredávanejším automobilom značky je Octavia, z tej značka dodala celkovo 141 100 kusov, nasleduje Kamiq (96 300 ks), Kodiaq (94 500 ks), Fabia (92 700 ks), Karoq (87 700 ks). Zaujímavosťou je, že z modelu Slavia automobilka dodala 20 900 kusov. V podstate všetky modely mali medziročný pokles dodávok, najviac práve Octavia (-29,7 %). V portfóliu Škodovky majú priaznivú medziročnú bilanciu iba dva modely, a to Enyaq (+20,0 %) a pre nás exotický Kushaq (+110,2 %).
Pokračujte na ďalší príspevok »ODPORÚČAME

Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.
 • MAGAZÍN

  SUCCESS STORY. História modelu Renault Clio

 • Renault Clio je stelesnením umu francúzskych konštruktérov vyrobiť auto, ktoré dokáže osloviť mladých aj starších, ženy aj mužov, a to naprieč dekádami. S príchodom najnovšej generácie si poďme najprv zaspomínať na to, čo znamenalo Clio kedysi.

   Spomínate si na Renault Clio s motorom V6 v strede a pohonom zadných kolies? Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 10/2023