Zákaz klimatizácie v aute: Hrozia horibilné pokuty v 3 krajinách EÚ

Počuli ste už o tom, že existuje zákaz klimatizácie v aute? Za istej situácie sa vám môže nerešpektovanie pravidiel veľmi rýchlo vypomstiť.

Vydané  Text: 

V lete je klimatizácia v aute pre mnohých nevyhnutnosťou. To, že za istých okolností platí zákaz klimatizácie, mnohí vodiči netušia a neriešia. Najmä počas horúcich dní alebo pri státí v zápchach sa motoristi snažia aspoň trochu schladiť.

Robia tak často aj vtedy, keď auto stojí, pričom motor nechajú bežať na voľnobeh len kvôli klimatizácii. Práve to však môže vyjsť poriadne draho a v mnohých krajinách je to nezákonné.

Hrozba pokút za vychladené auto

Mnoho vodičov si neuvedomuje, že používanie klimatizácie pri stojacom aute, ale s bežiacim motorom, môže byť priamo v rozpore so zákonom. Napríklad v Nemecku to upravuje paragraf 30 cestného zákona, ktorý zakazuje zbytočné emisie a hluk napríklad pri státí na parkovisku. Nechať motor bežať len kvôli chladeniu sa v krajine považuje za porušenie predpisov.

Zdá sa vám, že ide o malichernosť? Pokuty za porušený zákaz klimatizácie pre stojace vozidlá a ich šoférov bývajú prekvapivo vysoké. V Nemecku hrozí sankcia do 80 eur. V Rakúsku si koledujete o pokutu až 150 eur. Podobné pokuty hrozia napríklad aj vo Švajčiarsku, Dánsku či Veľkej Británii.

Na Slovensku stanovuje zákon o cestnej premávke, že vodiči nesmú „obťažovať ostatných účastníkov cestnej premávky ani iné osoby najmä nadmerným hlukom, prachom, znečisťovaním ovzdušia, rozstrekovaním kaluží, blata alebo zbytočným ponechaním motora stojaceho vozidla v chode. Ponúka sa však interpretácia zákona v tom zmysle, že práve využívanie klimatizácie v letnom období horúčav odôvodňuje zapnutý motor. Explicitný zákaz klimatizácie v prípade stojaceho vozidla teda u nás nemáme v platnosti.

Zapnúť klimatizáciu či nie?

Používanie klimatizácie počas jazdy autom je samozrejme povolené všade. Problém nastáva, keď vozidlo stojí a motor beží iba preto, aby fungovala klimatizácia. Takéto správanie je v niektorých krajinách považované za zbytočné znečisťovanie a hluk, čo môže byť sankcionované aj bez toho, aby vodič o pravidle vedel.

Letné horúčavy, ktoré často presahujú 35 či 40 stupňov, lákajú mnohých ponechať motor bežať počas prestávok na čerpačke, státí v zápchach alebo, keď na niekoho čakáte. V týchto prípadoch však môže byť najmä v zahraničí niekedy lepšie motor predsa len vypnúť a rešpektovať zákaz klimatizácie.

Ako schladiť auto v lete?

Podľa odborníkov zo združenia ADAC existuje viacero spôsobov, ako znížiť teplotu v aute bez toho, aby ste riskovali pokutu: Pred nastúpením v prvom rade otvorte všetky dvere, respektíve okná na pár minút. Ak je to možné, používajte slnečné clony na okná.

Zapínajte klimatizáciu až počas jazdy – je totiž najefektívnejšia, keď je vozidlo v pohybe. Nuž a v prípade státia (napr. na parkovisku) radšej motor vypnite úplne.

Zákaz klimatizácie a menej emisií?

S blížiacimi sa letnými dovolenkami a častejšími horúčavami bude pokušenie nechať bežať klimatizáciu v aute nonstop čoraz väčšie. Zákon je však v tomto smere jasný vo viacerých krajinách Európy jasný a jeho neznalosť žiaľ nikoho neospravedlňuje. Výsledkom má byť vraj menej emisií.