Táto štatistika mnohých nepoteší. Až 20% áut ponúkaných v bazároch je životu nebezpečných

Český startup Carvago, zaoberajúci sa preverovaním jazdených vozidiel, ukázal hrozivé štatistiky. Veľká časť áut ponúkaných autorizovanými bazármi nemá na cestách kvôli zlému technickému stavo čo robiť.
Vydané , zverejnil

Mnoho ľudí pred kúpou nového auta radšej volí kúpu jazdenky. Nielen že sa na jazdené auto tak dlho nečaká, jeho cena je pre drvivú väčšinu zákazníkov kľúčová. Avšak často sa stáva, že slová bazárov a predajcov ani zďaleka nekorešpondujú s realitou. **Podľa štatistík českého startupu Carvago sa zdá, že až 20% bazárových áut je vyslovene nebezpečných na akékoľvek jazdenie**.

Carvago na európsky trh vstúpilo ako startup už pred desiatimi mesiacmi. Za ten čas rukami školených profesionálov prešlo niekoľko tisícok jazdených áut. Štatistiky ich technických kontrol sú pritom viac než hrozivé. **Až 70% z 10 tisíc testovaných vozidiel nedokázalo prejsť prísnou skúškou CarAudit**. Tým pádom sa tieto autá zákazníkom ani len neodporúčajú.

### Bezchybný stav alebo životu nebezpečné?

**Paradoxom je, že Carvago sa zameralo predovšetkým na autorizované bazáry naprieč celou Európou a väčšina z týchto áut bola ponúkaná v „bezchybnom stave“**. Z výsledkov testov dokonca vyplýva, že až 20% vozov, ktoré autorizovaní predajcovia jazdených áut ponúkali, by podľa bezpečnostných technikov Carvago nemalo jazdiť po cestách.

**Z celkového množstva 10 114 overených vozidiel až 70% nie je v poriadku**. Celkovo až **13% áut bolo označených ako havarovaných**. **11% z ponúkaných jazdeniek bolo s podvodnou cenou**, kedy chcel obchodník na predávanom aute zarobiť viac, ako by mal. **8% vozidiel, ktoré boli v ponuke malo dokonca technické problémy alebo skryté vady, ktoré môžu mať fatálny dopad na posádku. Napokon 38% jazdeniek v ponuke bazárov vykazovalo rôzne iné technické chyby, ktoré mali negatívny dopad na celkové hodnotenie**.

### Detailné preverenie až „na kosť“

Inzercia

Tieto čísla sú skutočne prekvapivé a možno by mali kompetentným otvoriť oči. Na našich cestách totiž jazdí veľké množstvo vozidiel, ktoré majú otázny technický stav a aj napriek sprísneným pravidlám pravidelných technických kontrol sa im podarí cez ne prejsť či už po známosti alebo iným spôsobom.

[Carvago na svojich stránkach uvádza](https://carvago.com/sk/caraudit), že jeho technická kontrola CarAudit spočíva hneď v niekoľkých krokoch. Previerka sa skladá z celkovo až 270 rôznych bodov, ktoré sú preverené školeným technikom. Medzi ne napríklad patrí aj meranie laku, skúšobná jazda, detailná kontrola motoru, podvozku a zvuku a samozrejme aj detailné zdokumentovanie všetkých poškodení, ktoré sa počas testu podarilo na aute odhaliť.

Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.


Pokračujte na ďalší príspevok »TEST HECHT COCIS RED: Ako jazdí elektrický skúter za 1599 eur?

  • Zvažujete kúpu jednoduchého elektrického skútra od značky Hecht? Prečítajte si našu recenziu, v ktorej sumarizujeme naše skúsenosti s týmto nápadným a prekvapivo lacným elektrickým skútrom. Je určený do mesta, stačí vodičský preukaz na auto a vyžaduje minimálnu údržbu. Stojí toľko, čo lepší mobil, čo prirodzene vzbudzuje zvedavosť a možno aj pochybnosti.