Aktuality

Týmto automobilkám hrozí v Európe koniec! Dôvodov je hneď niekoľko

Mitsubishi ASX 2.0 MIVEC (2019)

Nielen pandémia a celkové spomalenie trhu s osobnými automobilmi, ale aj neustále sprísňujúca sa emisná legislatíva spôsobujú ťažkosti najmä menším automobilkám, ktoré sú orientované na špecifickú kategóriu vozidiel. Spomenúť môžeme napríklad také Mitsubishi, o ktorom v poslednom období kolujú internetom rôzne informácie.

Prvé správy hovorili o úplnom odchode značky, tie novšie naznačujú stiahnutie všetkých SUV modelov z európskeho trhu už od budúceho mesiaca. V takom prípade by Mitsubishi prišlo o najžiadanejšie modely ako napríklad ASX či Outlander, pričom v ponuke by zostali len Space Star a klasický pick-up s označením L200. Prežitie značky na starom kontinente s tak oklieštenou ponukou však považujeme za nepravdepodobné. Je dôležité dodať, že zatiaľ ide len o nepotvrdené informácie, o ktorých sa však v zákulisí hovorilo už dlhšie. Slovenský importér odchod nepotvrdil a zatiaľ zostávajú všetky modely značky v predaji bez zmien.

Nissan Juke (2020)

Podobné diskusie prebiehajú aj o ďalšej značke z rovnakého koncernu. Obrovský prepad zaznamenal Nissan, ktorý sa rozhodol zavrieť továreň v Španielsku a globálne by malo dôjsť k prepusteniu až 12 500 zamestnancov. Podľa najnovších správ sa však Nissan odmieta vzdať bez boja, pričom predaje v Európe by mali zachrániť dva nové modely Juke a Qashqai.

Odchod z Európy by však niektorým automobilkám dal možnosť rozšíriť svoje pôsobenie na zaujímavejších trhoch v Ázii, kde sa veľkému úspechu teší napríklad spomínané Mitsubishi. Napriek súčasnej snahe vydržať na starom kontinente je ďalšie dlhodobé pôsobenie týchto značiek u nás veľmi málo pravdepodobné. Čo si o budúcnosti týchto automobiliek myslíte vy?

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie