Experiment s hasením elektromobilu

Slovenskí hasiči ukázali, ako hasia elektromobil v podzemnej garáži. Majú overené metódy

Prezídium Hasičského a záchranného zboru vo štvrtok 25. apríla 2024 vo výcvikovom centre Lešť zrealizovalo experiment hasenia elektromobilu. Zameraný bol na meranie spalného tepla pri požiari elektrického auta v uzavretom priestore, ktorý imitoval podzemnú garáž.

Vydané Text: 

Na testovaní hasenia sa zúčastnili minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok, prvá štátna tajomníčka rezortu vnútra Lucia Kurilovská, generálny tajomník služobného úradu ministerstva vnútra Igor Tkačivský a prezident Hasičského a záchranného zboru Adrián Mifkovič. Pozvanie prijali aj hostia z Hasičského záchranného zboru Českej republiky.

„Bezpečnosť vrátane ochrany zdravia a majetku obyvateľov je hlavnou prioritou ministerstva vnútra. Technologický vývoj ide dopredu míľovými krokmi a jednou z výziev je rozvoj elektromobility. Musíme byť preto v rámci Hasičského a záchranného zboru pripravení reagovať aj na možné požiare a nehody spôsobené elektromobilmi,“ povedal Matúš Šutaj Eštok.

Výsledky získané z experimentu poslúžia ako podklad na tvorbu interných predpisov, technických noriem a všeobecne záväzných predpisov, tiež ako učebný materiál pre hasičov „Dáta použijeme na tvorbu legislatívy ohľadne elektromobility, parkovania, nabíjacích staníc a nastavenia nových taktických postupov v súvislosti so zavedením nových technológií,“ priblížil prezident Hasičského a záchranného zboru Adrián Mifkovič.

Experiment s hasením elektromobilu

V rámci experimentu hasiči vyvolali skrat tepelným pôsobením na veľkokapacitnú trakčnú batériu s následnou iniciáciou požiaru. Následne bol ponechaný priestor na voľný rozvoj horenia elektromobilu, hlavným cieľom čoho bolo meranie tepelného toku, ktorý vznikne v uzavretom priestore prostredníctvom termočlánkov.

Ďalším zámerom vykonaného experimentu bolo preverenie účinnosti inštalovaných požiarnotechnických zariadení, konkrétne elektrickej požiarnej signalizácie, stabilného hasiaceho zariadenia a zariadenia na odvetranie dymu a tepla.

Vedenie ministerstva vnútra sleduje experiment

„Chcem deklarovať, že budeme v rámci materiálno-technického vybavenia Hasičského a záchranného zboru prijímať také kroky a opatrenia, aby sme zabezpečili najmodernejšiu techniku na zvládnutie nových výziev,“ dodal minister vnútra.

Hasičský a záchranný zbor dosiaľ eviduje dva prípady, kedy bolo potrebné likvidovať požiar elektrického vozidla na ceste. Na tento druh udalosti Hasičský a záchranný zbor vysiela rovnakú techniku ako pri požiari konvenčného vozidla s tým, že ako ďalšie v poradí vysiela vozidlo s kontajnerom na uloženie elektromobilu do vodného kúpeľa, tzv. karantény.

Ku koncu marca 2024 bolo v evidencii vozidiel Policajného zboru na Slovensku 10 479 elektromobilov.

Hasiči majú geniálne jednoduché riešenie na horiace elektromobily

Slovenskí hasiči už jazdia na 41 nových esúvečkách Kia Sportage. Koľko stál každý kus?

 


Zdroje: Ministerstvo vnútra SRODPORÚČANÉ


Poradca pri kúpe

Stále príťažlivejšia ponuka / Jeep Avenger

 • Jeep Avenger prišiel minulý rok na európsky trh s čisto elektrickým pohonom. Odvtedy sa situácia posunula a dnes dostanete toto kompaktné SUV aj s čisto benzínovým a mild hybridným motorom a už aj spojenie spaľovacieho motora s automatickou prevodovkou.

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024 
 • Test motocykla

  Ako pierko / Yamaha RayZR

 • Ak hľadáte malé, ľahké a obratné premiestňovadlo do mesta, prichádza Yamaha s niečím, čo vás môže zaujať. Navyše nestojí veľa peňazí a o jeho spoľahlivosti vôbec netreba pochybovať.

    
 • Servis

  Nevydržali ani 100 000 km: Desať najhorších áut v teste odolnosti

 • Uvažujete nad kúpou nového auta a jeho dlhodobá spoľahlivosť je pre vás kľúčová? Potom by ste mali poznať výsledky nemeckých testov dlhodobej odolnosti áut. Nedopadli dobre ani pre nemecké značky.

   Dlhodobým testom odolnosti prešlo viac ako 100 áut.