Aktuality

BMW čelí kritike internetu! V autách si budeme musieť paušálne platiť za veci, ktoré boli dodnes samozrejmosťou

Multimediálne systémy sú čoraz dôležitejšie a zákazníci im pri výbere auta venujú rovnakú pozornosť ako motorizáciám či prevodovke. Najmä mladí vodiči si potrpia na bezchybnej integrácii mobilného telefónu s infotainmentom, pričom väčšina z nich už dnes využíva funkciu zrkadlenia obrazovky mobilného telefónu dostupnú pre zariadenia s operačným systémom Android a Apple iOS.

Na túto technologickú vlnu najskôr zareagovali mainstreamové značky, ktoré disponovali jednoduchším prostredím multimediálneho systému a integrácia Apple Carplay a Android Auto im pomohla zatraktívniť a zjednodušiť používanie dotykovej obrazovky v autách. Dnes už viacerí výrobcovia ponúkajú túto službu bezplatne, prípadne za malý jednorazový poplatok pri kúpe vozidla.

Paradoxne, tieto nové technologické vychytávky dorazili do prémiových vozidiel o niečo neskôr. Výrobcovia luxusných značiek totiž považovali vlastné systémy za kvalitnejšie, pričom ďalšiu integráciu cez externé aplikácie považovali za zbytočnú. Tlak zákazníkov ich však časom prinútil spojazdniť funkciu zrkadlenia obrazovky telefónu a medzi poslednými značkami bolo aj nemecké BMW.

Mnohí zákazníci však boli sklamaní z prístupu značky k novej funkcii. Nielenže iDrive podporoval len mobilné telefóny od spoločnosti Apple, ale zároveň si za aktiváciu služby Nemci pýtajú viac ako 300 eur! Teraz prišla ďalšia rana, ktorá vyvolala vlnu negatívnych reakcií na internete. Po vzore iných predplatných služieb sa BMW rozhodlo účtovať si za Apple Carplay paušálny poplatok vo výške 80 dolárov ročne.

Automobilka svoje rozhodnutie obhajuje tým, že ich multimediálny systém je komplikovaný a na spárovanie s mobilným telefónom využíva bezdrôtové spojenie cez WiFi a Bluetooth. S týmto problémom sa však úspešne popasovali aj iní výrobcovia, ktorý Carplay a Android Auto ponúkajú bezplatne. My len tajne dúfame, aby sa paušálne poplatky nerozšírili aj na iné služby spojené s používaním vozidla.

Čo je to zrkadlenie obrazovky telefónu?

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie