AKTUALITA

Únia zníži emisie do roku 2040 o 90 percent! Čo to znamená pre dopravu?

Ako v praxi budú tieto zmeny vyzerať a nakoľko sú reálne?

Odhady nevyzerajú vôbec priaznivo
Vydané Text: 
Únia má vpláne riešiť emisie v priemysle zachytávaním uhlíka, aj keď táto technológia v komerčnom meradle zatiaľ neexistuje.V energetickom sektore je zámer postupne upustiť od fosílnych palív, ale konkrétny plán na dosiahnutie tohto cieľa stále chýba.Do roku 2040 sa plánuje, že väčšina áut bude elektrická, ale s ropou sa pri diaľkovej doprave ešte stále počíta.

Cieľ 90-percentného zníženia emisií do roku 2040, ktorý predložila Európska komisia vo februári, zatiaľ nie je legislatívnym návrhom.

Ten plánuje pripraviť až nová eurokomisia, ktorá bude vytvorená po júnových voľbách.

Inzercia

Inzercia

Únia si stanovila cieľ dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050: produkovať len toľko emisií skleníkových plynov, koľko dokáže zachytiť.

Eurokomisia sa usiluje pripraviť čo najprehľadnejšiu cestu zmeny pre všetkých.

Do roku 2030 plánuje znížiť emisie o 55 percent

Nasledujúci strednodobý cieľ má byť stanovený na rok 2040.

Inzercia

Inzercia

Oba ciele sú prechodné alebo čiastočné a majú za úlohu preklenúť medzeru medzi krátkodobými a dlhodobými cieľmi EÚ v danej problematike.

Eurokomisia usiluje o to, aby cesta k dosiahnutiu klimatickej neutrality bola pre členské štáty, firmy, investorov, ako aj európske a národné politiky, predvídateľnejšia.

Problémom je, že súčasné prognózy odhadujú, že EÚ daný cieľ 55-percentného zníženia emisií nedosiahne.

Aké sú predpoklady dopadu na vozidlá?

Komisia predpokladá, že do roku 2040 bude elektrifikovaných 60 percent osobných áut, viac ako 40 percent dodávok a takmer až 40 percent ťažkých úžitkových vozidiel.

E-palivá a biopalivá budú kľúčové pre dekarbonizáciu letectva a námornej dopravy.

Takáto transformácia je podľa eurokomisie dokonalou príležitosťou pre sektor, ktorý v hospodárstve EÚ zohráva významnú funkciu.

Môže sa zužitkovať cez investície do infraštruktúry a úplnej integrácie sektora do elektrickej siete, rozvoja dodávateľských reťazcov kritických surovín a rozvoja kvalifikovanej pracovnej sily.

 ODPORÚČANÉ


Test motocykla

Ako pierko / Yamaha RayZR

 • Ak hľadáte malé, ľahké a obratné premiestňovadlo do mesta, prichádza Yamaha s niečím, čo vás môže zaujať. Navyše nestojí veľa peňazí a o jeho spoľahlivosti vôbec netreba pochybovať.

    
 • Servis

  Nevydržali ani 100 000 km: Desať najhorších áut v teste odolnosti

 • Uvažujete nad kúpou nového auta a jeho dlhodobá spoľahlivosť je pre vás kľúčová? Potom by ste mali poznať výsledky nemeckých testov dlhodobej odolnosti áut. Nedopadli dobre ani pre nemecké značky.

   Dlhodobým testom odolnosti prešlo viac ako 100 áut. 
 • Predstavenie

  Viac dynamiky / Lexus UX 300h

 • Keď je niečo dobré, už sa toho nechytajte. Alebo to ešte vylepšite! Lexus sa pri svojom mimoriadne úspešnom modeli UX vybral tou druhou cestou. Obľúbený luxusný crossover je teraz ešte dynamickejší. Privítajte vylepšenú verziu UX 300h.

    
 • Rozhovor

  Prvoradá je spokojnosť našich zákazníkov, hovorí Erika Tanečková z TANEX TRNAVA, ktorý predáva aj SsangYong

 • Spoločnosť Tanex s. r. o. je tu s nami už vyše 30 rokov. Začala predajom ojazdených automobilov a časom sa vypracovala na obľúbeného predajcu a poskytovateľa širokého spektra služieb motoristom. Nedávno pribudla pod jej krídla aj značka SsangYong. To je skvelý námet na rozhovor s konateľkou spoločnosti, Erikou Tanečkovou.

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024 
 • Auto pre život / Test Nissan Townstar Combi

 • Máte radi spontánnosť, žijete naplno a vychutnávate si, čo deň prinesie? Nissan Townstar je auto, ktoré vás pri tom rado bude sprevádzať.

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024 
 • Športový crossover

  Predstavujeme CUPRA Formentor: Rodí sa ikona

 • Model Formentor vznikol ako prvý vlastný model značky Cupra. Pri prvom predstavení vyvolal rozruch a vzbudil veľký záujem, čím pomohol, že sa nová značka naplno presadila. Odvtedy sa Cupra zapísala do povedomia a Formentor si získal mnoho priaznivcov.

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024