Pracuje Hyundai na ostrom elektromobile? Ioniq 5 N by sa mohol predstaviť už čoskoro.

Hyundai už možno čoskoro predstaví extrémne výkonný Ioniq 5 N. Dôkazom by malo byť video z nemeckého Nürburgringu, na ktorom sa preháňal kompletne zamaskovaný prototyp Ioniq 5.
Vydané Text: 

Hyundai už o pár dní usporadúva svoju akciu s názvom N DAY 2022, na ktorej sa očakáva odhalenie viacerých zaujímavých noviniek športovej divízie kórejskej značky. Najväčším lákadlom bude pravdepodobne prototyp, ktorý automobilka poodhalila v pozvánke na túto akciu. Je však možné, že sa dočkáme aj pomerne prekvapivého prírastku do rodiny N. Podľa záberov z Nürburgringu by malo ísť o športový Ioniq 5. ### Elektrická raketa Na sociálnej sieti Youtube zverejnil užívateľ s názvom [CarSpyMedia](https://www.youtube.com/channel/UC2uLwAfrsteSdsEsB9fFY0A) video, zachytávajúce testovacie jazdy zamaskovaného Ioniqu 5. **Nakoľko sa aktuálne neočakáva predstavenie väčšej modernizácie, mohlo by ísť o vrcholnú verziu tohto modelu s označením N**. Koniec-koncov, predstavenie Ioniq 5 N je pomerne reálne. Veď sesterská značka Hyundai, Kia, len nedávno odhalila elektromobil EV6 v športovej verzii GT.

TEST: Hyundai IONIQ 5 je elektromobil, z ktorého sa budete tešiť každý deň

Na tomto elektromobile si vývojári dali skutočne záležať.

Prienik divízie N do sveta elektromobility by sa mohol niesť v znamení extrémneho výkonu. **Zároveň by sa mohlo stať, že Ioniq 5 N by bol vôbec najvýkonnejším sériovým N-kovým modelom značky**. Pri pohľade na špecifikácie zmieneného GT od Kia sa je na čo tešiť. Je pravdepodobné, že oba elektromobily budú zdieľať rovnaké pohonné ústrojenstvo. **Ioniq 5 N by teda mal mať výkon atakujúci 430 kW**. Pohonná sústava by mala pozostávať z dvojice elektromotorov umiestnených na oboch nápravách. ### Až 600 koní? **Výkon predného by sa mal pohybovať na úrovni 160 kW, zatiaľ čo ten zadný by mal mať až o 110 kW viac. Celkový systémový krútiaci moment by tak mal byť na hranici 740 Nm**, podobne, ako je to v prípade Kia EV6 GT. Je však možné, že N-kový Ioniq posunie hranice výkonu ešte o niečo ďalej. **Platforma, na ktorej Ioniq 5 a Kia EV6 stoja, je totiž dimenzovaná na výkon na úrovni až 447 kW alebo 600 koní**. [E-GMP platforma](https://www.cnet.com/roadshow/pictures/hyundai-e-gmp-ev-platform-kia-genesis-electric-car-suv/10/) zároveň poskytuje masívne zrýchlenie z 0 na 100 km/h len za 3,5 sekundy. Ak by sa teda Hyundai na základe videa z Nürburgringu skutočne odhodlal k predstaveniu Ioniq 5 N, máme sa na čo tešiť. Už len pocit z okamžitej akcelerácie takto výkonného elektromobilu môže byť dychberúci. Či je možnosť príchodu elektrického N-ka reálna sa dozvieme už 15. júla 2022 počas Hyundai N Day.

Inzercia
Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Pokračujte na ďalší príspevok »LEGISLATÍVA

Namiesto 3,5 tony má byť nový štandard 1,8 tony. Na jazdu v SUV budete musieť spraviť nový vodičák B+, návrh je už na stole (aktualizované)

 • Nové opatrenia počítajú aj s prísnejším posudzovaním podľa veku vodičov – starší by boli kontrolovaní prísnejšie a do 21 rokov by ste za volant SUV ani nesadli.

   Návrh počíta aj s úpravou maximálnej rýchlosti v EÚ na 130 km/h 
 • ODPORÚČAME

  Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.