Test Mercedes-Benz Sprinter Speed Delivery Door: Toto je budúcnosť kuriérskych áut

Mercedes ponúka dodávke Sprinter výbavu s názvom Dvere pre rýchle doručovanie, ktorú sme si vyskúšali. Funkcia dáva kuriérom voľné ruky a šetrí čas, avšak za pomerne veľké peniaze.
Vydané Text: 

Čas sú peniaze a pri doručovaní zásielok to platí o to viac, že tých zásielok má kuriér na doručenie desiatky. Každá minúta strávená manipuláciou s dverami na dodávke sa v konečnom dôsledku prejaví neskorým príchodom k posledným zákazníkom a ako zdržanie. Pre kuriérov, ktorí sú závislí práve na rýchlosti vybavenia objednávok, má Mercedes-Benz praktickú funkciu pre model Sprinter – výbavu Speed Delivery Door.
Výbava **Speed Delivery Door**, slovensky **Dvere pre rýchle doručovanie**, v jednoduchosti umožňuje vodiča úplne odbremeniť od potreby manipulácie s dverami na vozidle. Keď vodič vypne motor, odblokujú sa vnútorné posuvné dvere vedúce do nákladného priestoru a tam je umiestnený fotosnímač, ktorý automaticky otvorí bočné krídlové dvere. Po vystúpení sa automaticky zatvoria a vozidlo sa zamkne, takže vodič-kuriér sa nemusí zaoberať kľúčmi. V prípade potreby je možné tieto bočné dvere otvárať diaľkovým kľúčom nezávisle od predných dverí určených na nastupovanie do sedadla a napokon sú vzadu k dispozícii obrovské zadné krídlové dvere s aretovanými polohami. Výhody tohto riešenia sú jednoznačné a poukazujeme na nich v priloženom videu:
Čo nás, naopak, zamrzelo, bolo zopár nedostatkov. V prvom rade sme sa ani po takmer týždňovom teste nevedeli zorientovať vo funkcii štyroch tlačidiel na ovládanie bočných dverí.
Po druhé, toto príplatkové a drahé príslušenstvo vyžaduje demontáž sedadla spolujazdca, ktoré sa nahradilo provizórnym skladacím sedadlom za doplatok 471 eur. Tretím nedostatkom je neustály rachot posuvných kovových dverí, ktorý sme neboli schopní redukovať ani provizórnymi tlmiacimi prvkami. Skrátka, hluk a kovový rachot sa stane nevyhnutnou súčasťou všetkých jázd a bude veľmi výrazný predovšetkým počas jazdy mestom s nekvalitnou vozovkou.
Počas necelého týždňa sa nám jedenkrát stalo, že sme tieto bočné automatické dvere otvorili a zatvorili viackrát za sebou, čo spôsobilo (zrejme) vybitie napájacej batérie. Dvere jednoducho nereagovali na žiadne naše podnety, a to kľúčom ani tlačidlami vnútri, až do chvíle, kým sme opäť Sprinter nenaštartovali. ### Ceny Výbava s Speed Delivery Door je pomerne drahá, dosahuje cenu 4 469 eur bez dane, pričom samotný 7-metrový Sprinter s motorom 314 CDI stojí v základnej konfigurácii 30 522 eur bez DPH. Nami testovaný model mal vo výbave ďalšie príplatkové položky, ktoré celkovú cenu zdvihli na 48 903 eur bez DPH, teda 58 683,60 eur vrátane DPH, avšak pre mnohé spoločnosti je stále plne akceptovateľná. Dôvodom sú nielen praktické vlastnosti vozidla a jeho širokospektrálne využitie, ale aj všeobecná spoľahlivosť a záruky od výrobcu a importéra.
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »LEGISLATÍVA

Namiesto 3,5 tony má byť nový štandard 1,8 tony. Na jazdu v SUV budete musieť spraviť nový vodičák B+, návrh je už na stole (aktualizované)

 • Nové opatrenia počítajú aj s prísnejším posudzovaním podľa veku vodičov – starší by boli kontrolovaní prísnejšie a do 21 rokov by ste za volant SUV ani nesadli.

   Návrh počíta aj s úpravou maximálnej rýchlosti v EÚ na 130 km/h 
 • ODPORÚČAME

  Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.