Podzemný tunel Elona Muska je v skúšobnej prevádzke. Prepravná rýchlosť má byť šialená!

Prepravu v podzemnom prepravnom systéme bude v prvej fáze zabezpečovať 62 elektromobilov Tesla. Za hodinu prepravia 4 400 cestujúcich.
Vydané Text: 

O tom, že Elon Musk o problémoch nepremýšľa ako väčšina smrteľníkov je pomerne známe. Keď však prišiel s nápadom podzemných tunelov, v ktorých budú autá jazdiť šialenou rýchlosťou, bol skeptický asi aj jeho najväčší fanúšik. A omyl. Aj tento nápad sa stáva realitou!
Firma The Boring Company, ktorá za projektom stojí, spustila skúšobnú prevádzku prvej trasy. Las Vegas Convention Center Loop (LVCC Loop), ako znie finálny názov prepravného projektu, tvorí prvá „linka“ a tri stanice. V rámci testovacej prevádzky bude 62 automobilov Tesla v tuneloch jazdiť rýchlosťou 56 km/h. Jednoduchý prepočet potom dáva aktuálnu prepravnú kapacitu 4 400 osôb za hodinu. ### Možno si poviete nič moc či už z pohľadu rýchlosti alebo prepravnej kapacity. A máte pravdu. S hromadnou prepravou (metro) sa to zatiaľ nedá porovnať. Je tu ale jedno ale. O zmysluplnosti a perspektíve tohto projektu nemožno pochybovať. Ako ukazujú obrázky z testov, majú tunely pomerne kompaktné rozmery. Na šírku sa do nich zmestí tak jedno auto. Rozmery boli kľúčové nielen z pohľadu rýchlosti výstavby, ale aj ceny. Podľa zverejnených informácií stála výstavba prvej linky doslova smiešnych 52,5 milióna USD a firma ju vybudovala za necelé dva roky. A to už je zaujímavé pre všetkých ľudí, ktorí majú vo veľkomestách na starosti riešenie dopravnej situácie. **Cieľová rýchlosť? Zatiaľ z ríše snov.** Vedenie sa spoločnosti vyjadrilo aj k cestovnej rýchlosti. Aj keby bola rýchlosť podobná tej počas testovacej prevádzky, bola by v čase dopravných špičiek doslova kozmická. Elon Musk však šokoval informáciou, že **testy funkčnosti prebehli rýchlosťou 187 km/h a konštrukcia tunelu je schopná zabezpečiť prepravnú rýchlosť až 240 km/h**. Na to, aby sa autá pohybovali v tuneloch takouto rýchlosťou, však treba vychytať „detaily“. Podľa všetkého sa jedná o kvalitu povrchu, ktorá podľa niektorých zúčastnených novinárov nie je práve ideálna.
**Trpíte klaustrofóbiou? Zatvore oči. Toto bude šialená jazda.** Ak máte problém so stiesnenými priestormi, táto novinka pre vás asi nebude. Rúra tunelu zjavne nie je práve vzdušná a predstaviť si, že sa v tejto tube pohybujete rýchlosťou 240 km/h… A to môžeme priemer tunelu odhadovať (cca 3 metre) na základe fotiek s klasickými modelmi Tesla. Automobilka navyše prezradila, že na prepravu tunelmi pripravuje špeciálne autá určené pre 16 cestujúcich. Miesta v tubách tunelov teda bude ešte oveľa menej. Je preto veľmi pravdepodobné, že cieľová prepravná rýchlosť 240 km/h sa stane reálnou až po nasadení autonómne jazdiacich vozidiel, pri ktorých vedenie ideálnej jazdnej stopy bude mať na starosti výkonná elektronika.
Pokračujte na ďalší príspevok »ODPORÚČAME

Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.
 • MAGAZÍN

  SUCCESS STORY. História modelu Renault Clio

 • Renault Clio je stelesnením umu francúzskych konštruktérov vyrobiť auto, ktoré dokáže osloviť mladých aj starších, ženy aj mužov, a to naprieč dekádami. S príchodom najnovšej generácie si poďme najprv zaspomínať na to, čo znamenalo Clio kedysi.

   Spomínate si na Renault Clio s motorom V6 v strede a pohonom zadných kolies? Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 10/2023