Vypočujte si zvuk elektrického Audi e-tron GT quattro

e-tron GT quattro má byť historicky významný model značky Audi, ktorá sa už transformuje na elektro-automobilku.
Vydané Text: 

Elektrické autá už roky nie sú malé škatuľky s úsmevným vzhľadom, krátkym dojazdom a vysokou cenou. Výrobcovia automobilov veľmi dobre vedia, že jedna z ciest popularizácie elektromobility spočíva v autodizajne, ktorý sa nemal zásadným spôsobom líšiť od vzhľadu bežných áut, ale byť skôr jeho prirodzenou evolúciou. Nové Audi e-tron GT quattro môžeme považovať za auto, ktoré nasleduje práve takéto princípy (až na tú cenu uvedenú nižšie). Už na prvý pohľad sa evidentne jedná o Audi s jemu príznačnými krivkami, robustnou prednou maskou a prevažne hranatými krivkami, na druhej strane vidieť veľký pokrok v evolúcii dizajnu. Predovšetkým zadné partie sú výrazne odlišné od toho, čo nám Audi ponúkalo doteraz, najviac pozornosti upútajú priam plastické svetlomety spojené červeným LED pásom.
Naopak, interiér môžeme považovať za tradičný v tom zmysle, že v rozumnej miere kombinuje mechanické ovládače a tlačidlá s tými virtuálnymi, pričom dnes tak populárna minimalizácia stredových konzol bola úspešne ignorovaná.
Ústredným motívom je tu členitosť a nápadné kontrasty, v prípade verzie RS e-tron GT quattro čierno-červené. Všimnite si zaujímavý detail – polohu výduchov klimatizácie pod panelom ovládania klimatizácie na stredovej konzole. ### Aký je rozdiel medzi Audi e-tron GT quattro a RS e-tron GT?
Audi e-tron GT quattro (2022)
Predaj obidvoch verzií Audi e-tron GT quattro začína už tento mesiac. Nemecké ceny sú primerané: 99 800 eur za e-tron GT quattro a RS od 138 200 eur. Obe sú pritom mimoriadne výkonné elektromobily, vo verzii RS je kladený ešte väčší dôraz na športovú jazdu, ale aj športový charakter interiéru a v detailoch exteriéru. Základové Audi e-tron GT quattro ponúka pohon všetkých štyroch kolies, systémový výkon 350 kW (476 PS) a maximálny krútiaci moment 630 Nm. Auto je vybavené dvomi pohonnými jednotkami – predným elektrickým motorom s max. výkonom 175 kW (238 PS) a zadným s max. výkonom 320 kW (435 PS). Spoločne majú výkon 350 kW, ale maximálny výkon je ešte o niečo vyšší: 390 kW (510 PS), ktoré sú dostupné na 2,5 sekundy počas rýchleho štartu (Boost Mode).
Audi RS e-tron GT quattro (2022)
V prípade **športovej verzie RS e-tron GT** je výkon zadného elektrického motora vyšší (335 kW/456 PS), takže aj celkový systémový výkon dosahuje 440 kW (598 PS) a krútiaci moment až 830 Nm. V režime Boost Mode je na dve a pol sekundy k dispozícii výkon o niečo vyšší, až 475 kW. AUtomobil akceleruje z nuly na rýchlosť 100 km/h za 3,3 sekundy, v predaji bude aj funkcia natáčania zadných kolies, trojkomorové vzduchové tlmenie a kontrolovateľný zámok zadného nápravového diferenciálu. V oboch prípadoch má zadný motor prevodovku s dvomi prevodovými stupňami pre jazdu vpred a podľa Audi obidva motory pracujú s veľmi vysokou účinnosťou. Elektrické motory, prevodovka aj riadiaca jednotka pritom na nápravách tvoria jeden kompaktný blok. Veľmi pôsobivý je tiež údaj o výkone rekuperácie energie pri brzdení a spomaľovací, až do 265 kW. Netto kapacita akumulátora je v oboch prípadoch 85 kWh (max. 93 kWh), pohon pracuje s 800-voltovým napätím. Štandardne sa modely budú dodávať s palubnou nabíjačkou na striedavý prúd s výkonom 11 kW, za príplatok bude k dispozícii 22 kW verzia. Jednosmerným prúdom sa dokáže e-tron GT nabíjať výkonom 270 kW, čo by malo znamenať nabíjanie 100 kilometrov za päť minút. Dnes Audi odhaduje spotrebu energie základnej verzie na 19.6-18.8 kWh/100 km, vo verzii RS na 20.2-19.3 kWh/100 km. Podľa metodiky WLTP to znamená dojazd 487 a 472 kilometrov. ### Ako znie športový elektromobil? Tvorbu zvuku pohonu pre nové Audi vytvorili zvukoví inžinieri značky Rudolf Halbmeir a Stephan Gsell. Halbmeir pritom poznamenal, že hoci pre Audi pracuje už takmer 20 rokov, počas prvých deviatich rokov sa venoval tomu, ako spraviť spaľovacie motory tichšími. Dnes má presne opačnú úlohu, pridať taký zvuk, ktorý bude pre motoristu prirodzený, bude zodpovedať charakteru vozidla a jeho pohonu a bude navyše informovať aj okoloidúcich, že sa auto blíži, či spomaľuje alebo zrýchľuje. Zvuk je napokon podstatne odlišný od toho, [čo sme videli a počuli vo filme Avengers: Infinity War, kde vozidlo šoféroval herec Robert Downey Jr.](https://www.autoviny.sk/novinky/119653/filmari-sa-v-avengers-vysmiali-elektrickym-autam-toto-ste-si-v-kine-urcite-nevsimli) **Nové Audi e-tron GT quattro napokon znie nasledovne**:
### Audi e-tron GT quattro – oficiálne video Je podstatné pripomenúť, aby si čitateľ nezamenil nové Audi e-tron GT s už dávnejšie predstavenými esúvečkami **Audi e-tron** a **Audi e-tron Sportback**:

Elektrické Audi e-tron je oficiálne odhalené, ponúkne výborný dojazd a špičkový výkon

Dlho to vyzeralo, že Audi e-tron bude dizajnom nápadne vytŕčať z portfólia automobilky, nakoniec pôsobí ako moderné, ale konvenčné SUV.
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »LEGISLATÍVA

Namiesto 3,5 tony má byť nový štandard 1,8 tony. Na jazdu v SUV budete musieť spraviť nový vodičák B+, návrh je už na stole (aktualizované)

 • Nové opatrenia počítajú aj s prísnejším posudzovaním podľa veku vodičov – starší by boli kontrolovaní prísnejšie a do 21 rokov by ste za volant SUV ani nesadli.

   Návrh počíta aj s úpravou maximálnej rýchlosti v EÚ na 130 km/h 
 • ODPORÚČAME

  Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.