Dostali ste kameň do čelného skla? Toto by ste mali vedieť.

Existujú spôsoby, ako dostať za výmenu čelného skla peniaze od poisťovne. Len treba dodržať potrebný postup.
Vydané  Text: 
Veľmi dlho na Slovensku trval stav, kedy poisťovne odmietali preplácať škody na čelnom skle. A keďže sú tieto škody spolu s parkovacími „ťukancami“ určite najčastejšie, poisťovne postupne zaviedli možnosť pripoistiť si čelné sklo k svojmu PZP (povinné zmluvné poistenie), prípadne uzatvoriť špeciálnu zmluvu na individuálne poistenie čelného skla. Hoci je pomerne známe, že PZP kryje iba škody spôsobené inému (teda nie na vlastnom vozidle), motoristi v tom celkom jasno nemajú. ### Máte vinníka? Podarilo sa vám dostihnúť auto, od ktorého kolesa kameň odletel a poškodil vám čelné sklo? V tomto prípade musíte spísať hlásenie o nehode, kde bude ako vinník uvedený vodič tohto vozidla. A on musí škodu nahlásiť do svojej poisťovne. Istý čas na Slovensku poisťovne odmietali z PZP preplácať takéto škody. Tento stav vyriešilo rozhodnutie Najvyššieho súdu SR., ktorý vo svojom stanovisku uviedol: > „Aj škoda spôsobená na čelnom skle motorového vozidla kameňom alebo iným predmetom vymršteným kolesom iného motorového vozidla je škodou, ktorá bola spôsobená okolnosťou majúcou pôvod v prevádzke; zodpovednosti za túto škodu sa podľa § 428 veta prvá Občianskeho zákonníka nemožno zbaviť.“ Z tohto stanoviska teda vyplýva, že poisťovňa takúto škodu preplatiť musí. Ak by sa tak nestalo, môžete sa svojich práv domáhať na súde. Dôležité samozrejme je, aby bol dodržaný potrebný postup pri nahlásení škody.

10 populárnych modelov, ktorým hrozí v najbližších rokoch zánik. Pozrite si výber áut s otáznym osudom.

Prečítajte si náš zoznam ohrozených druhov. **Mnohé modely majú svoju ďalšiu existenciu už zrátanú, nad inými ešte stále visí otáznik.** Tento rebríček sme zostavili na základe aktuálnych trendov, dlhodobých vyhlásení a predajných čísel prezrádzajúcich súčasný stav odvetvia. Už teraz je takmer každému jasné, že v blízkej budúcnosti opäť zažijeme masívne škrty, ktorými sa budú výrobcovia snažiť... Prečítať celé

### Dostihnúť a zastaviť vinníka a presvedčiť ho, aby svoju vinu uznal, nemusí byť práve jednoduché **NA TOTO NEZABUDNITE:** **1. Spísať záznam o nehode, kde vinník svoju vinu priznal** **2. Vinník musí nahlásiť škodu vo svojej poisťovni** ### Nemáte vinníka? V tomto prípade budete znášať náklady na opravu (výmenu) čelného skla z vlastnej peňaženky. PZP takúto škodu, samozrejme, nerieši. Náhradu škody si teda môžete uplatniť z havarijného poistenia. Ak ho uzatvorené nemáte, zvážte možnosť pripoistiť si iba čelné sklo. Pri rozhodovaní sa by sme odporúčali preveriť si, koľko čelné sklo na vaše auto stojí. Ak je totiž osadené snímačmi alebo je vyhrievané, môže sa jeho cena vyšplhať oveľa vyššie, než by ste predpokladali. V takomto prípade by pripoistenie skutočne stálo za úvahu.
Pokračujte na ďalší príspevok »Servis

Povinná čierna skrinka v autách: Čo sleduje nové monitorovacie zariadenie?

  • Doteraz výrobcom stačilo do áut montovať predprípravu na čiernu skrinku, tento rok už v nich už bude musieť byť monitorovacie zariadenie.

     Poslúži napríklad vtedy, keď sa bude dokazovať zodpovednosť za dopravnú nehodu - nie však vždy. Prečítajte si o téme čierna skrinka v autách viac v našom príspevku.