Aktuality

Veľké zlacňovanie palív: Slovensko čaká, Rakúšania už tankujú za menej ako 1,10 eura

pumpa, čerpacia stanica, benzín, ropa, palivo
Foto: Marco Verch (https://www.flickr.com/photos/30478819@N08/31150169117/)

Svetová ekonomika reaguje na šíriaci sa koronavírus aj úpravou cien pohonných hmôt. Môže za to lacnejší nákup (resp. predaj) jedného barelu ropy, z ktorej sa, okrem iného, vyrábajú aj palivá.

Pokles ceny jedného barelu (159 litrov) ropy bol pritom včera zásadný, až o tretinu. Trhy tak reagovali na rozhodnutie Saudskej Arábie výrazne znížiť ceny suroviny a zvýšiť produkciu.

Toto zlacnenie sa očakávane premietne aj do cien palív pre koncového spotrebiteľa na čerpacích staniciach, ale u nás s menšou razanciou. Očakáva sa, že cena môže klesnúť až o 15 centov na liter pohonnej hmoty, čo by pri nafte mohlo znamenať cenu okolo 1,00 €/liter.

Slovensko bude na dianie na trhu s ropou pre platnú metodiku cenotvorby reagovať s oneskorením, čo v konečnom dôsledku môže znamenať aj to, že sa významného zlacňovania napokon nedočkáme. Iná situácia je v susednom Rakúsku, kde sa aktuálne ceny pohonných hmôt pre koncových spotrebiteľov vyhodnocujú a upravujú online.

Podľa stránky rakusko.sk sú dnešné ceny pohonných hmôt v Rakúsku pre Slovákov nevšedne nízke: na Avanti vo Wolfstahle zaplatíte za liter benzínu 95 NATURAL 1,096 €/liter a za naftu 1,062 €/liter. V prípade nafty sa jedná oceny z dneška rána, v prípade benzínu ide o včerajšie ceny z večera. Zo sledovaných rakúskych čerpacích staníc nikde cena nafty alebo benzínu nepresahuje 1,10 € za liter.

Ceny pohonných hmôt v Rakúsku v posledných dňoch (zdroj: rakusko.sk)

Zdražovanie je takmer nevyhnutné

Ak včera padali rekordy týkajúce sa nízkych cien ropy, tak dnes je tomu inak. V utorok cena americkej ľahkej ropy stúpla o 8 percent, čo je najväčší denný nárast za takmer 30 rokov, uvádzajú TV Noviny.

Tento vývoj nemusí byť smerodajný pre všetky trhy a dodávky ropy, ale poukazuje na fakt, že ceny ropy sa neustále menia v menšej mierke a čas od času zažijú významnejšie kolísanie. Očakávane sa takýto vývoj bude týkať aj cien ropy, ktoré sa premietajú do našich cien pohonných hmôt. Teda avizované zlacňovanie by malo byť opäť dočasnou záležitosťou.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie