Cesty v Severnej Kórei, ako ich zachytil Eric Lafforgue

Redakcia, 14.12.2017
Široké, relatívne dobré, bez dopravných značiek a úplne bez áut. Severná Kórea je svetom rozpakov a núteného pokoja, ktorému sa nevyhýbajú ani cesty a diaľnice.
Cesty a diaľnice v Severnej Kórei (zdroj: Eric Lafforgue)

Cesty a diaľnice v Severnej Kórei (zdroj: Eric Lafforgue)

Na Severnú Kóreu sa pozeráme ako na kuriozitu, pri ktorej sme radi, že časy socializmu a komunizmu u nás skončili a sme slobodní. Občas to vyzerá tak, že celá Severná Kórea je iba obrovský sociálny experiment niektorej z mocností, ktorý udržiava ľudí v chudobe, hlade, bolesti a absolútnej neslobode, aby zvyšku sveta poukázal, v akom blahobyte si žije.

Kórejská ľudovodemokratická republika má rozlohu 120 540 km², vyše 25 miliónov obyvateľov, na jeden kilometer štvorcový pripadá až takmer 200 ľudí. V normálnom svete by to znamenalo, že severokórejské cesty budú permanentne preplnené, avšak realita je presne opačná.

Cesty sú prázdne, hlavné ťahy prevažne v primeranom technickom stave, po cestách miestami pobehujú deti a sedliaci, ktorí buď čakajú hodiny na auto, ktoré by ich zviezlo, prípadne predávajú zeleninu, ktorú vypestovali na svojich poliach.

Vedeli ste, že Kórejčania svoju krajinu nazývajú „Čoson“? Tento názov sa odvodzuje od 500 rokov trvajúceho kráľovstva „Čoson“ (1392 – 1897).

Fotograf Eric Lafforgue nafotil sériu 30 fotografií počas svojej cesty po Kórejskej ľudovodemokratickej republike a ako niekoľkí pred ním poukázal na žalostný stav tejto obrovskej kontroverznej krajiny.