Američania už otestovali bezpečnosť Lexusu RX, zvíťazil na všetkých frontoch (VIDEO)

Špeciálne „plus“ navyše Lexus RX získal v súvislosti s bezpečnosťou detí a nadobudol tiež prestížne ocenenie Top Safety Pick.
Vydané Text: 

Lexus RX sa v modelovom roku 2015 preukázal ako veľmi bezpečné SUV, keď ho EuroNCAP ohodnotilo piatimi hviezdičkami. Testované vozidlo sa dočkalo priaznivých hodnotení prakticky vo všetkých sledovaných oblastiach, od ochrany posádky po asistenčné systémy a ochranu chodcov. Nový Lexus RX, ktorý nesie označenie modelového roku 2020, bol najnovšie podrobený dôslednému testu bezpečnosti v americkom inštitúte pre bezpečnosť cestnej premávky (IIHS), kde obstál opäť s vynikajúcimi výsledkami. Kompletný zoznam testovaných faktorov a ich hodnotení nájdete priamo na stránke [IIHS: 2020 Lexus RX](https://www.iihs.org/ratings/vehicle/lexus/rx-4-door-suv/2020) a jedná o vskutku zaujímavý pohľad. Na stránke môžete sledovať záplavu zelených hodnotení „G“, čo je v metodike označenie najvyššieho možného hodnotenia. Američania používajú štvorbodovú stupicu, na rozdiel od európskej päťbodovej v podobe hviezdičiek a percent.
Nárazový test Lexusu RX v modelovom roku 2020 podľa IIHS
„Nový Lexus RX dosiahol najvyššie hodnotenie vo všetkých šiestich nárazových testoch. To znamená pri testoch čelného nárazu strednou časťou vozidla, prednou časťou na strane vodiča a spolujazdca, bočnom náraze, pevnosti strechy a ochrany hláv spolujazdcov. V najnovšej verzii SUV Lexusu väčšiu bezpečnosť zabezpečujú dodatočné úpravy spodného nárazníka a konštrukcia vozidla. Pri výrobe nového RX inžinieri využili techniku laserového zvárania, dodatočné bodové zvary a aplikovali veľmi pevné lepidlá na najdôležitejších bodoch podvozku,“ uvádza sa v správe od výrobcu. Našli sa však aj detaily, ktoré neboli hodnotené priaznivo: napríklad LED svetlomety sú považované za príliš silné, oslnivé. „Nový RX je štvrtým modelom Lexusu, ktorý bol tento rok ocenený inštitútom IHHS. Najvyššie hodnotenie Top Safety Pick + už predtým získali modely ES, UX a NX,“ uzatvára oficiálna správa Lexusu.
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »ODPORÚČAME

Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.
 • MAGAZÍN

  SUCCESS STORY. História modelu Renault Clio

 • Renault Clio je stelesnením umu francúzskych konštruktérov vyrobiť auto, ktoré dokáže osloviť mladých aj starších, ženy aj mužov, a to naprieč dekádami. S príchodom najnovšej generácie si poďme najprv zaspomínať na to, čo znamenalo Clio kedysi.

   Spomínate si na Renault Clio s motorom V6 v strede a pohonom zadných kolies? Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 10/2023