Testovali sme Volkswagen Touareg v základnej výbave! Oplatí sa?

Volkswagen Touareg považujeme za jedno z najlepších SUV na trhu. Tentoraz k nám zavítal v základnej konfigurácii s atraktívnou cenovkou. Oplatí sa nad najlacnejším Touaregom vôbec rozmýšľať?
Vydané Text: 

Auto v základnej výbave nie je ťažké na ulici identifikovať. Už zďaleka vám zvyčajne bijú do očí škaredé nelakované plasty, lacno pôsobiace puklice či halogénové svetlomety. Nehovoriac o interiéri, ktorý svojmu majiteľovi pri každom nastupovaní pripomína skutočnosť, že si zaobstaral to najlacnejšie z modelovej ponuky. **Väčšina zákazníkov preto cenám „už od“ vôbec neverí a pri konfigurácii základnú verziu automaticky preskakujú. Existujú však autá, ktoré vám aj za základnú cenu dokážu ponúknuť všetko, čo potrebujete pre každodenný život.** Takým autom je aj nami testovaný Volkswagen Touareg. Vo výsledku bol náš model obohatený len o tri príplatkové položky. Namiesto štandardných Full LED svetlometov sme mali k dispozícii adaptívne Matrixy, druhou položkou bol takzvaný Premium Paket s krajšími kolesami, a tak trochu zbytočným elektrickým otváraním batožinového priestoru, a posledný príplatok sa týkal parkovacej kamery. Zvyšok auta zostal sériový.
A ak máme byť úprimní, tejto verzii z praktického hľadiska nič podstatné nechýba. **Na ulici by len málokto dokázal s určitosťou povedať, že ide o najlacnejší Touareg v ponuke.** Chrómová maska chladiča je stále rovnako opulentná a vďaka dizajnovému prepojeniu predných svetlometov má auto drsný charakter, aký mu môže závidieť aj také Audi Q7. Určité detaily, kde by sa nižší stupeň výbavy mohol prejaviť a narušiť tak celkový estetický dojem, splývajú s dobre zvolenou čiernou farbou karosérie.
A čo interiér? Základný Touareg sa bude páčiť najmä tým, ktorí stále odolávajú displejom a potrpia si na fyzických ovládačoch. Na stredovom paneli nájdete menší displej vo veľkosti 9,2“ s tlačidlami na ovládanie klimatizácie. Nás potešila funkcia zrkadlenia obrazovky telefónu, za ktorú si nemusíte zbytočne priplácať. Netreba však zabúdať na to, že bez ohľadu na zvolený stupeň výbavy ide o vlajkovú loď značky. **V akomkoľvek Touaregu preto nájdete špičkové materiály a precízne dielenské spracovanie.** Druhý rad sedadiel zhltne aj dvojmetrové osoby a vo veľmi dobre prístupnom a priestrannom batožinovom priestore nechýbajú ani praktické háčiky či 12 V zásuvka.
Dovolím si napísať, že niektoré detaily základného interiéru sa mi dokonca páčia viac ako v prípade tých najvybavenejších verzií. Ako príklad môžem použiť elegantné analógové ukazovatele prístrojov pred vodičom, ktoré sú podľa môjho názoru krajšie než akákoľvek virtuálna grafika. **Absencia krehkých lesklých dekorov na stredovom tuneli môže taktiež potešiť prakticky založených záujemcov o tento model.** Výborný je tiež samotný posed za volantom. Napriek tomu, že ide o pomerne veľké SUV, pozícia za volantom do veľkej miery pripomína klasické osobné vozidlá. Tu nesedíte nad palubnou doskou, ale stávate sa súčasťou auta.
To isté môžem napísať aj o jazdných vlastnostiach. Vďaka pohonu všetkých štyroch kolies 4Motion výborne drží stopu a v ostrých zákrutách sú náklony karosérie minimálne. So slovenskými cestami si dokáže poradiť aj štandardný podvozok. Ten zvláda tlmiť väčšinu nerovností a do istej miery mu v tom pomáhajú aj samotné pneumatiky s dostatočne vysokou bočnicou. **Za zmienku stojí aj samotná izolácia kabíny od ruchov z okolia. Pri rýchlostiach nad 180 km/h preniká do kabíny minimálne množstvo aerodynamického hluku a cestujúci vďaka tomu môžu stále nerušene komunikovať.** Vďaka osemstupňovému automatu sa dokáže agregát udržiavať v ideálnych otáčkach tak, aby nerušil posádku.
V prípade potreby a plného zošliapnutia akcelerátora sa však nebojí rozohrať šesťvalcový orchester s krútiacim momentom až 500 Nm, maximálny záťah je pritom dostupný v pásme od 1 750 do 3 000 ot./min. **V spolupráci s výkonom na úrovni 170 kW dokáže toto dvojtonové SUV zrýchliť na stovku za menej ako 7,5 sekundy.** Najväčším prekvapením pre mňa však bola samotná spotreba. Pri normálnej jazde kombinujúcej mesto a diaľnice dokážete bez akýchkoľvek kompromisov podliezť 6,5 l/100 km.
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »ODPORÚČAME

Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.
 • MAGAZÍN

  SUCCESS STORY. História modelu Renault Clio

 • Renault Clio je stelesnením umu francúzskych konštruktérov vyrobiť auto, ktoré dokáže osloviť mladých aj starších, ženy aj mužov, a to naprieč dekádami. S príchodom najnovšej generácie si poďme najprv zaspomínať na to, čo znamenalo Clio kedysi.

   Spomínate si na Renault Clio s motorom V6 v strede a pohonom zadných kolies? Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 10/2023