Magazín

Porovnali sme všetky verzie Fiatu Tipo! Ktorá je najlepšia?

CENA A VÝBAVA

V čase neustáleho zdražovania si Tipo zachováva stabilne nízku cenu. Najlacnejšou karosárskou verziou je sedan, ktorý štartuje na 11 900 €. Nejde však len o marketingový ťah, ktorý vás neskôr prinúti doplatiť si za elementárne prvky. Už v základnej výbave totiž dostanete šesť airbagov, centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním, manuálnu klimatizáciu, rádio so štyrmi reproduktormi či elektricky ovládané predné okná.

Tipo Poradca pri kúpe

Hatchback a kombi prišli na trh neskôr, čo sa odrazilo aj na cene jednotlivých karosárskych verzií. V porovnaní so sedanom je hatchback drahší o 1 300 €, kombi až o 2 300 €. Ich základná výbava je navyše obohatená o výškovo nastaviteľné sedadlo vodiča a elektricky ovládané vonkajšie spätné zrkadlá s vyhrievaním. Stredná výbava s označením Plus pridáva väčšie 16“ oceľové kolesá, chrómované kľučky dverí, elektricky ovládané okná vzadu, LED denné svietenie (pre hatchback a kombi, v sedane za príplatok) či kožou potiahnutý volant a hlavicu radiacej páky. Okrem komfortných prvkov však rozširuje aj ponuku motorizácií o dva benzínové agregáty - 1.6 E-TorQ a 1.4 T-JET.

Tipo Poradca pri kúpe

Pokiaľ však nemáte záujem o silnejšie motorizácie, je výhodnejšie si uvedené prvky výbavy Plus dokúpiť k základnému vyhotoveniu. Na vrchole štandardnej ponuky stojí výbava Lounge, vďaka ktorej pôsobí Tipo hodnotnejším dojmom nielen zvonku, ale aj zvnútra. Exteriéru dominujú výrazné chrómované doplnky (predná maska, lišty okien, veko kufra) a za zmienku stoja aj 16“ zliatinové disky kolies. V interiéri nájdete kvalitnejšie čalúnenie, veľký 7“ dotykový displej so systémom UConnect a s možnosťou zrkadlenia obrazovky mobilného telefónu, elektrochromatické vnútorné spätné zrkadlo, automatickú klimatizáciu, lakťovú opierku, tempomat či hmlovky s funkciou osvetľovania zákrut. Paralelne vedľa Lounge stojí športovo ladená výbava S-Design, ktorá je dostupná len pre hatchback a kombi. Za príplatok 500 € tak dostanete 17“ disky kolies z ľahkých zliatin, lesklo čierne prvky exteriéru a polokožené sedadlá.

Tipo Poradca pri kúpe

Veľmi zaujímavá je tiež ponuka príplatkovej výbavy vo forme paketov. Pokiaľ ste často na diaľnici, zvážili by sme príplatok 350 € za paket Inteligent Safety so spoľahlivým adaptívnym tempomatom a so systémom automatického núdzového brzdenia, ktorý sme mali možnosť vyskúšať si aj v praxi. Funguje spoľahlivo a varuje vodiča ešte predtým, než zasiahne do riadenia.

MOTORIZÁCIE

Modelový rad Tipo disponuje širokou paletu motorizácií. Ponuku otvárajú dva základné motory s výkonom 70 kW (95 k), a to benzínová 1,4 a naftová 1,3. Vodiči obľubujúci dynamickú jazdu by mali upriamiť svoju pozornosť na preplňovaný benzínový motor 1.4 T-JET (88 kW/120 k), ktorý je dostupný aj vo verzii na skvapalnený ropný plyn - LPG. Podobnú pružnosť dokáže zabezpečiť aj naftový agregát 1.6 MultiJet II (88 kW/120 k). Ten môžete okrem šesťstupňovej manuálnej prevodovky kombinovať aj s dvojspokovou automatickou prevodovkou DDCT. Komfort samočinného radenia je dostupný aj v benzínovom vyhotovení vďaka 1.6 E-torQ (81 kW/110 k) s klasickým hydromeničovým automatom.

Tipo Poradca pri kúpe
Tipo Poradca pri kúpe

BEZPEČNOSŤ

Fiat Tipo prešiel nárazovými testami organizácie Euro NCAP v roku 2016 so štvorhviezdičkovým hodnotením. V záverečnej správe bola vyzdvihnutá úroveň ochrany posádky pri čelnom a bočnom náraze, kde Tipo poskytuje veľmi dobrú ochranu cestujúcim rôznych veľkostí. V týchto disciplínach získalo testované auto maximálny počet bodov. Práve obmedzená ponuka asistenčných systémov ubrala z celkového hodnotenia jednu hviezdičku.

TOP PRVKY

CITY: Pri parkovaní v meste dokáže funkcia City zmeniť nastavenie posilňovača a uľahčiť tak prácu s volantom pri manévrovaní v meste.

Tipo Poradca pri kúpe

ŠTART-STOP: Motoristami nenávidený systém, ktorého cieľom je znížiť emisie CO₂ pri státí na križovatkách, môžete v modeli Tipo natrvalo vypnúť.

Tipo Poradca pri kúpe

MOBILNÉ APLIKÁCIE: Vďaka možnosti zrkadlenia obrazovky telefónu prostredníctvom Android Auto a Apple CarPlay budete môcť za jazdy bezpečne telefonovať, počúvať vlastnú hudbu či premietať navigáciu z vlastného smartfónu.

Tipo Poradca pri kúpe

BEZPEČNÉ PARKOVANIE: Príplatková parkovacia kamera s dynamickým znázornením smeru umožní jednoduchšie a rýchlejšie zaparkovať vozidlo (+200 €). V základnej výbave sú dostupné len parkovacie senzory (+150 €).

Tipo Poradca pri kúpe
Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!