Nový malý van: Citroën C3 Picasso

Automobilka Citroën predstaví na autosalóne v Paríži ďalšieho člena svojej „maliarskej“ rodiny. Do kategórie malých vanov totiž pribudne model C3 Picasso, ktorý sa bude vyrábať v trnavskom závode PSA.
Vydané , zverejnil

Pri prvom pohľade na toto vozidlo možno vidieť snahu o spojenie viacerých protikladov: Citroën C3 Picasso je oblý aj hranatý, jemný i robustný, príťažlivý a zároveň drzý. Charakterizuje ho zvýšená karoséria, ktorá sa pravdepodobne podpíše pod veľkorysé priestorové pomery v kabíne. Predná časť nám trocha pripomína rozprávkové Nemo, v každom prípade je však odvážna a zapadá do súčasnej dizajnovej reči francúzskej značky.

Vozidlo má celkovú dĺžku 4,08 metra, šírku 1,73 metra a výšku 1,62 metra. Veľmi zaujímavý údaj nesie batožinový priestor v základnej päťmiestnej konfigurácii: po hranu krytu pod oknami podľa normovaných kvádrov VDA totiž poskytne rovných 500 litrov prepravného objemu.

Konštruktéri vozidla nezabudli ani na variabilitu: zadné sedadlá sú delené a dajú sa posúvať v pozdĺžnom smere o 150 mm, čo znamená, že sa môže zväčšovať objem kufra, resp. priestor na nohy zadných pasažierov. Pomocou jednoduchého mechanizmu sa dajú tiež sklopiť do roviny. Celkový úložný priestor môže na dĺžku zväčšiť aj sklápateľné operadlo spolujazdca.

Interiéru dominuje na palubnej doske centrálne umiestnený displej. Nachádza sa tu digitálny tachometer, otáčkomer či údaje z rádia i palubného počítača. Ovládacích prvkov nie je vo vozidle prehnane veľa, práve naopak, stavilo sa na jednoduchosť a prehľadnosť. Model C3 Picasso môže byť vybavený panoramatickou strechou, ktorá sa spolu s ostatnými oknami môže postarať o celkovú plochu presklenia až 4,52 m2.

O pohon predných kolies sa postarajú overené motory z dielne koncernu PSA, resp. zo spolupráce s BMW. Presné špecifikácie štyroch avizovaných agregátov podrobne ešte nepoznáme. Benzínový základ bude tvoriť zrejme bavorská jednaštvorka VTi s výkonom 69 kW (95 k), naftové pohonné jednotky budú mať svoje zastúpenie v podobe 1.6 HDi vo výkonových variantoch 66 kW (90 k), resp. 80 kW (109 k).


Pokračujte na ďalší príspevok »Oáza pre gurmánov už aj s novým ročníkom

  • Vyše 30 rokov na trhu a v súčasnosti jedno z najúspešnejších vinárstiev na Slovensku s množstvom domácich aj medzinárodných ocenení. Taká je bilancia rodinného vinárstva Matyšák.  Dnes sa môže navyše pýšiť aj úspešnou sieťou vlastných značkových predajní, kam práve v týchto dňoch prichádza aj nový ročník vín z ich prémiovej línie.