Ako sa vyhnúť podvodu pri kúpe jazdeného auta?

Mnohí ľudia kúpou ojazdeného auta podstupujú nemalé riziko a je jedno, či na inzerát alebo v autobazári. Konečne však prišla pomoc v podobe prehľadnej príručky.
Vydané Text: 

Príručku vydal Spolok na ochranu vlastníkov automobilov (SOVA) v spolupráci so slovenskou políciou a obchodným partnerom, spoločnosťou Cebia. Neveľká knižočka obsahuje množstvo cenných rád a tipov, ako sa vyvarovať kúpe havarovaného, kradnutého či inak zmanipulovaného auta. Svetlo sveta zatiaľ uzrelo len desaťtisíc kusov, ktoré SOVA v priebehu mesiaca umiestni na odbory dopravy miestnych úradov a na stanice technickej kontroly. Alternatívne je publikácia k dispozícii aj online na [internetovej stránke združenia.](http://www.zdruzenie-sova.sk/) Potenciálnym majiteľom ojazdeného vozidla poskytuje prehľad základných identifikátorov, ich umiestnenie a vysvetľuje spôsob kódovania VIN čísla. Každý si tak môže overiť aspoň to, či rok výroby súhlasí s tým, ktorý je uvedený v technickom preukaze. Príručka v skratke vysvetľuje aj postup staníc kontroly originality pri testovaní vozidla a možnosti odhalenia manipulácie s identifikátormi. Ďalším rizikovým faktorom sú právne nezrovnalosti vo vlastníckom vzťahu vozidla, napríklad, z hľadiska lízingu či exekúcie. Príručka radí, ako postupovať pri overení právnej „nezávadnosti“ vozidla, aby sa nestalo, že kúpite auto, ktoré vám vzápätí skonfiškuje exekútor prípadne súd. Najväčšou pomocou sú však tipy na kontrolu technického stavu vozidla. Vďaka príručke oveľa ľahšie prídete na to, že auto bolo havarované alebo má najazdených podstatne viac kilometrov než uvádza tachometer. A samozrejme nemôžu chýbať ani rady, čo si treba všímať pri skúšobnej jazde. Príručka vznikla aj vďaka skúsenostiam z Česka, kde sa vydalo a vzápätí aj rozobralo pol milióna kusov. Mnohé sa nachádzali dokonca aj v autobazároch. Majitelia sa však po čase začali sťažovať na to, že zákazníci kontrolovali úplne všetko, čo pochopiteľne trvalo veľmi dlho. Lenže v tomto prípade sú záujmy kupujúcich jasne nadradené záujmom autobazárov.
Pokračujte na ďalší príspevok »FOTOGALÉRIA

V Bratislave dnes odštartovala výroba nového Superbu, pozrite sa do zákulisia výroby závode VW Slovakia

  • Nový Superb Combi sa vyrába súčasne s VW Passat Combi, neskôr sa do programu produkcie pridá aj Superb vo verzii liftback.

     Závod Volkswagen Slovakia sa pre spustenie výroby dôležitých modelov výrazne modernizoval, investícia do projektu Beta+ obnáša stovky miliónov eur. V rámci prípravy na sériovú produkciu sa vyrobilo až do dvetisíc kusov nového Superbu Combi.
  • Nabitá ponuka

    Slovenský Mercedes prišiel s neodolateľnou ponukou. Do ceny elektromobilov zahrnul nabíjací kredit, poistenie, financovanie aj nabíjací set

  • Poistenie na 2 roky, flexibilný systém nabíjania Pro, kredit na nabíjanie, predĺženú záruku na 6 rokov alebo do 90 000 km a zvýhodnené financovanie sú teraz v cene každého avizovaného elektromobilu.

     Kredit na nabíjanie je až do 6000 eur! Ponuka platí pre vozidlá k priamemu odberu, aj pre vozidlá zadané do výroby, dodané do 31. 12. 2023.