Stacionárne radary na Slovensku: Prečo sme ich doteraz ešte nevideli a ako to s nimi naozaj bude?

Stacionárne radary na Slovensku zatiaľ nie sú. Či a kedy vôbec budú, zrejme rozhodne až nová vláda.

Minister Ivan Šimko sa nechystá vyhlásiť verejné obstarávanie.
Radary mali byť financované z Plánu obnovy a odolnosti Slovenska.
Vydané Text: 

Pred istým časom sa na verejnosť dostali informácie, ktoré hovorili o skorej inštalácii stacionárnych radarov na určité úseky ciest na Slovensku. Zdá sa však, že automatizovaných radarov sa tak skoro nedočkáme. Aspoň podľa aktuálneho ministra vnútra. Spočiatku sa počítalo s inštaláciou takmer troch stoviek radarov, ktoré už mali aj vopred vytipované lokality. Počas ďalších rokov malo Slovenskov pláne nakúpiť až 1000 nových stacionárnych radarov. Od vtedy sa však nič nové neudialo.

Verejné obstarávanie sa zatiaľ nechystá

Portál tvnoviny.sk sa pred pár dňami venoval problematike stacionárnych radarov. Tie mali pribudnúť na naše cesty už v uplynulých mesiacoch, no nestalo sa tak. Pôvodne malo byť financovanie stacionárnych radarov aj nákup nových policajných áut pokryté v Pláne obnovy a odolnosti Slovenska. Po novom sa ale ukazuje, že sa podobnej techniky na našich cestách minimálne v najbližších mesiacoch nedočkáme. Nový minister vnútra Ivan Šimko totiž uviedol, že verejné obstarávanie chce nechať až na novú vládu.

„Chcem odovzdať budúcej vláde ten celý projekt pripravený. Nebudeme už zrejme vyhlasovať verejné obstarávanie. Jednak by sme ho ani nestihli a jednak si myslím, že bude lepšie keď to bude robiť už vláda s mandátom,“ uviedol Šimko v reportáži portálu tvnoviny.sk.

Inzercia

Polícia obdržala prvú várku nových plug-in hybridných BMW. Prídu aj ďalšie.

Stacionárne radary nateraz nebudú

Samotný projekt kúpy radarov bol pritom v pomerne pokročilej fáze implementácie. Polícia už dokonca stihla označiť najkritickejšie úseky ciest, kde by sa mali nainštalovať stacionárne radary. Už v minulosti sa policajný prezident Štefan Hamran na margo nových radarov vyjadril, že ich cieľom je minimalizovanie kontaktu policajta s previnilcom. Radary totiž mali disponovať automatizovaným systémom, ktorý samostatne rozpošle pokuty za konkrétny dopravný priestupok.

Inzercia


Advertisement

Bývalý minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO a priatelia) pre tvnoviny.sk uviedol: „Bol by som veľmi nerád keby to tak dopadlo, že by sa ten projekt mal pochovať, pretože to bola jedna z vecí, ktorú sme presadzovali aj pri zostavovaní Plánu obnovy. To nie je niečo čo by sa malo ďalej odkladať polroka možno rok, lebo nikde nie je napísané, kedy bude nová vláda.“

Vyčlenených 34 miliónov eur

Celková suma vyhradená na nákup inteligentných stacionárnych radarov, dosahuje čiastku až 34 miliónov eur. Peniaze mali byť určené na nákup 279 kusov techniky, ktorá sa má majoritne zamerať na monitorovanie maximálnej povolenej rýchlosti (209 kusov). Ďalej si stacionárne radary mali posvietiť aj na prejazdy na červenú (52 kusov) či dokonca na dodržiavanie stopky na určitých dopravných úsekoch (18 kusov).

Inzercia

V Európe pritom nejde o žiadnu novinku. Napríklad Rakúsko je známe svojimi stacionárnymi radarmi už dlhé roky. Tamojšie cesty sa tak môžu pochváliť jedným z najlepších dodržiavaní dopravných predpisov v celej Európe. Okrem toho sa stacionárne radary vyskytujú aj na cestách v Poľsku, Česku či Maďarsku. Nákup radarov tak pravdepodobne zostane na novej vláde, ktorá vzíde z volieb, ktoré budú 30. septembra. Každopádne, podobné riešenie by určite našlo svoje uplatnenie na našich cestách. Existuje totiž veľké množstvo nebezpečných ciest, kde dochádza pravidelne k porušovaniu dopravných predpisov a taktiež k veľkému množstvu dopravných nehôd.
Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Pokračujte na ďalší príspevok »Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.
 • LEGISLATÍVA

  Namiesto 3,5 tony má byť nový štandard 1,8 tony. Na jazdu v SUV budete musieť spraviť nový vodičák B+, návrh je už na stole (aktualizované)

 • Nové opatrenia počítajú aj s prísnejším posudzovaním podľa veku vodičov – starší by boli kontrolovaní prísnejšie a do 21 rokov by ste za volant SUV ani nesadli.

   Návrh počíta aj s úpravou maximálnej rýchlosti v EÚ na 130 km/h 
 • ODPORÚČAME

  Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.