Zmena maximálnej rýchlosti až o 40 km/h: čo sa mení, kde, kedy a pre koho?

Tento rok vstupuje do platnosti novela Zákona o cestnej premávke. Pre vodičov pôjde o priaznivú zmenu, vyvoláva však aj otázky.
Vydané , zverejnil

* **Novela Zákona o cestnej premávke prináša zvýšenie maximálnej povolenej rýchlosti**.
* **Po novom už zákon nerozlišuje medzi diaľnicou v obci a mimo nej**.
* **Motoristi budú môcť jazdiť na úsekoch diaľnice v meste až o 40 km/h rýchlejšie**.
* **Prirodzene vyvstávajú otázky, či novinka neohrozí bezpečnosť cestnej premávky**.
* **Novela zákona nadobúda účinnosť už 6. júla 2022**.

BRATISLAVA – Národná rada ešte v októbri minulého roka s pripomienkami schválila návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa Zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke.

Najpodstatnejšou novinkou pre motoristov je **zmena maximálnej povolenej rýchlosti na diaľnici v meste**, a to významne – až o 40 km/h. Súčasný rýchlostný limit 90 km/h tak bude čoskoro zmenený na 130 km/h, čím sa zjednotia najvyššie povolené rýchlosti na diaľnici v obci a diaľnici mimo obce.

Inzercia

Advertisement

### Prečo sa zvyšuje rýchlosť na diaľnici v obci?
Okrem toho, že diaľnica je nadradená infraštruktúra, ktorá je navrhnutá na vyššiu rýchlosť, došlo k zjednoteniu rýchlostného limitu na diaľnici aj kvôli pripravovanému zavedeniu inteligentného obmedzovača rýchlosti. Ten bude súčasťou povinnej výbavy už od 6. júna 2022 pre novo homologizované vozidlá a od 7. júla 2024 pre všetky predávané vozidlá na európskom trhu.

### Kedy budeme môcť jazdiť rýchlejšie?
Kde je diaľnica vedená v rámci obce/mesta, tam môžeme dnes jazdiť maximálnou rýchlosťou 90 km/h, takúto povinnosť stanovuje aktuálne znenie § 16 ods. 4) Zákona o cestnej premávke č. 8/2009. Odsek 2 rovnakého paragrafu pritom stanovuje najvyššie dovolené rýchlosti na diaľnici pre vozidlá do 3,5 tony na 130 km/h a pre autobusy na 100 km/h, pričom v odseku 6 pripúšťa používanie výnimiek pre vozidlá do 3,5 tony.

Pritom naďalej platí, že vodič nesmie prekročiť najvyššiu dovolenú rýchlosť jazdy vozidiel určenú dopravnou značkou alebo dopravným zariadením.

**Novela zákona nadobudne účinnosť dňom 6. júla 2022**, od tohto dňa bude možné napríklad v Bratislave na diaľnici jazdiť rýchlosťou až 130 km/h, ak rýchlosť nebude inak upravená dopravnou značkou alebo dopravným zariadením.

Naďalej pritom bude platiť, že vodič je povinný rýchlosť jazdy prispôsobiť najmä svojim schopnostiam, vlastnostiam vozidla a nákladu, poveternostným podmienkam, stavu a povahe vozovky a iným okolnostiam, ktoré možno predvídať. V platnosti ostáva aj druhá veta odseku: vodič smie jazdiť len primeranou rýchlosťou, aby bol schopný zastaviť vozidlo na vzdialenosť, na ktorú má rozhľad.

### Výrazne rýchlejšia jazda po rovnakých cestách
Motoristi sa oprávnene pýtajú, prečo je možné dnes na daných úsekoch ciest jazdiť rýchlosťou nanajvýš 90 km/h a od júla tohto roka už 130 km/h, keď nedôjde k žiadnej úprave povrchu vozovky, jej šírky alebo zvodidiel. Je to správna otázka, pretože fakticky znamená, že aktuálne stále platné obmedzenie na 90 km/h nie je podmienené objektívnymi argumentmi.

Ako informoval Denník E v septembri minulého roka, **vyššiu rýchlosť povolili diaľničiari bez toho, aby vymenili zvodidlá za bezpečnejšie**, ktoré by spĺňali súčasné normy a správca štátnej diaľnice pred povolením vyššej rýchlosti neskúmal ani vplyv na zvýšenie hlučnosti, vypúšťanie znečisťujúcich látok a skleníkových plynov ([zdroj](https://e.dennikn.sk/2541911/nevedeli-co-sa-stane-ked-na-bratislavskej-dialnici-povolia-stotridsiatku-skusime-a-uvidime-odkazuju/)).

Inzercia

### Zhrnutie
* Ak jazdíte na diaľnici v meste, majte na pamäti max. povolenú rýchlosť 90 km/h, resp. hodnotu uvedenú na dopravnom značení.
* Novela zákona bude platná až od 6.7.2022, od tohto dňa bude možné na diaľnici v meste jazdiť max. 130 km/h.
* Zmena sa týka vozidiel do hmotnosti 3,5 tony,
* Na diaľnici vodič autobusu smie jazdiť rýchlosťou najviac 100 km/h, tento odsek zákona bude platný aj naďalej.

Inzercia

Advertisement

Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk


Pokračujte na ďalší príspevok »KIA Blog

Kia posilňuje dizajnový tím vymenovaním Johna Buckinghama ako vedúceho skupiny Kia Next Design Group

  • Buckingham, ktorý sa svojej novej role ujal 1. júna, má viac ako 18 rokov skúseností s navrhovaním luxusných a čisto elektrických vozidiel.  Po vymenovaní viceprezidenta Teck Koun Kima za vedúceho skupiny Kia Next Design Group v januári tohto roka, Kia naďalej posilňuje svoj dizajnový tím.  Dizajnová filozofia spoločnosti Kia „zjednotenie protikladov“ stanovuje odvážnu ambíciu byť lídrom v budúcej mobilite a definuje progresívny prístup.