Advertisement

Advertisement

Miloš Zeman nesúhlasí so zákazom spaľovacích áut! Vyzýva na odstúpenie od Zelenej dohody

Prezident Českej republiky vo svojom vianočnom príhovore ostro skritizoval Zelenú dohodu.
Vydané  Text: 


Advertisement
Vianočné posolstvo českého prezidenta, Miloša Zemana, sa tento rok nieslo v negatívnom duchu. *„Nebol to dobrý rok,“* uviedol Miloš Zeman hneď na začiatku svojho prejavu k občanom. K hlavným tohtoročným témam prezidenta patrila aj takzvaná Zelená dohoda pre Európu, ktorú iniciovala Európska komisia. **Ide o komplexný plán znížiť emisie skleníkových plynov Európskej únie o 55 % do roku 2030, ktorý vyvolal zmiešané reakcie zo strany širokej verejnosti aj odborníkov.** Prezident Českej republiky, Miloš Zeman, vyjadril svoj odmietavý postoj k Zelenej dohode: *„Musíme sa vyviazať zo zeleného údelu pre Európu, ktorý je hlavným dôvodom rastu cien energií,”* povedal Zeman. Cena elektriny by totiž podľa odhadov mohla vzrásť o 30 percent a plynu až o 50 percent. Green Deal podľa Zemana prikazuje prestať v roku 2030 kúriť zemným plynom a v roku 2035 nejazdiť v automobiloch so spaľovacími motormi. *„Toto všetko by podlomilo našu energetiku s tým, že by to viedlo k energetickej chudobe,”* vyhlásil prezident. Odstavovanie funkčných elektrární podľa neho znižuje ponuku energií *„a pri konštantnom, alebo dokonca rastúcom dopyte, je prirodzeným výsledkom rast ceny,“* dodal. Zelená dohoda je podľa Zemana dôsledkom toho, že sa z ekológie stalo náboženstvo. *„Ako každé náboženstvo, aj toto má svojich prorokov,”* narážal vo svojom komentári na švédsku aktivistku Gretu Thunbergovú.
**Návrh Európskej komisie na zákaz výroby a predaja automobilov so spaľovacími motormi po roku 2035 označil pred týždňom za neprijateľný aj premiér Českej republiky**, Petr Fiala. *„Ohrozilo by to existenčne množstvo ľudí, ktorí u nás osobný automobil nepoužívajú ako nejaký luxus alebo pre zábavu,“* povedal k téme Fiala. Ďalší politici sa však voči prejavu prezidenta, Miloša Zemana, ohradili. *„Bohužiaľ svoju reč ponížil strašením o terore či šírením dezinformácií o zákaze plynu v roku 2030,”* reagoval na prezidenta predseda Pirátov, Ivan Bartoš. Podľa neho má byť ekologická transformácia výzvou, nie hrozbou. Pomerne neutrálne sa vyjadril tamojší minister priemyslu a obchodu Síkela: *„Maximálne sa vynasnažím, aby sa Zelená dohoda stala v budúcnosti pre náš priemysel predovšetkým zaujímavou príležitosťou,“* uviedol na Twitteri. ### VIDEO: Pozrite si celý príhovor prezidenta Českej republiky, Miloša Zemana.
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »KĽÚČOVÝ MODEL ZNAČKY

PRVÝ TEST KIA EV9: Výkonný luxus. Je však porovnávanie s BMW na mieste?

  • Na veľké SUV Kia EV9 sme čakali možno až príliš dlho, a tak vyburcovala naše očakávania. Prvé dva dni s modelom nám odhalili, či má EV9 právo považovať sa za vlajkovú loď značky.

     Na Slovensku sa predáva od 74 990 €, za čo dostanete verziu Earth 1st Edition RWD 99,8 kWh 149,5 kW. GT-Line 1st Edition ide potom od 82 990 €.  Zdá sa, že každé euro stojí za to.
  • FIREMNÉ AUTO

    Výhody veľkých teraz aj pre malých. Škoda vám dá flotilové zľavy či extra starostlivosť už pri kúpe jedného vozidla

  • Hovorí sa, že byť veľký má svoje výhody. V tomto prípade to znamená, že spoločnosť Škoda Auto Slovensko – líder vo fleetovom segmente – dokáže ponúknuť zvýhodnenú flotilovú ponuku pre firemných zákazníkov už pri kúpe jedného vozidla. To zahŕňa lepšie ceny, množstvo vozidiel ihneď skladom či ďalšie výhody vo financovaní a starostlivosti o vozidlo.