Aktuality

Toto je nové auto pre vodičov Boltu a Uberu! Poskytne obrovský vnútorný priestor a podlahu, ktorú môžete vytrieť s mopom

Britský Arrival predstavil funkčný koncept elektrického vozidla, ktoré má osloviť predovšetkým taxikárov a vodičov Uberu či Boltu. Tomu prispôsobili aj účelný vzhľad, ktorý vytvorili na základe rôznych požiadaviek taxikárov. Výsledný model prototypu je „cenovo dostupný, odolný a skvelý na pohľad,“ povedal Tom Elvidge zo spoločnosti Arrival.

Auto ponúka „výnimočný výhľad a pohodlie," uvádza spoločnosť v tlačovej správe.

Na jeho vysoké čelné sklo plynulo nadväzuje panoramatické strešného okno, čím dizajnéri dosiahli pocit väčšej vzdušnosti v kabíne. Zadné sedadlá sú osadené vyššie pre lepšie nastupovanie a posunuté čo najviac dozadu, aby poskytli „viac miesta na nohy ako Rolls-Royce,“ povedal Elvidge pri prezentácii konceptu. Vodič je tým pádom od samotných cestujúcich pomerne ďaleko, čo poskytuje obom stranám pocit súkromia a bezpečia.

Arrival Car

Myslelo sa aj na praktickú stránku, obkladové materiály či podlaha sú odolnejšie a ľahšie umývateľné ako v bežných autách, čo poteší samotných vodičov.

Zaujímavo riešené je tiež sedadlo predného spolujazdca. To sa môže jednoducho sklopiť a zasunúť pod palubnú dosku, aby sa ešte viac zväčšil priestor pre nohy, prípadne vznikol priestor pre batožinu. Samotný batožinový priestor bol špeciálne navrhnutý pre umiestnenie dvoch veľkých a dvoch malých kufrov.

MINIMALIZMUS

Výraznou zmenou prešlo tiež pracovisko vodiča. Ovládanie auta je minimalistické a väčšinu funkcií nastavujete cez centrálny stredový displej. Zástupcovia firmy Arrival tvrdia, že displej bude podporovať prepojenie s taxikárskymi aplikáciami tak, aby vodiči nemuseli mať nalepený mobilný telefón na skle ako doteraz.

Arrival Car

„Môžete nájsť desiatky, ak nie stovky menších vylepšení, ktoré zlepšia zážitok z používania nielen pre vodičov, ale aj samotných pasažierov,“ uviedol zástupca firmy Arrival.

Arrival však neuviedol žiadne podrobnosti o veľkosti auta, okrem skutočnosti, že dĺžkou má prototyp veľmi blízko k modelu Volkswagen Golf. Neznáme sú tiež parametre týkajúce sa elektrického pohonu či ceny. Zatiaľ sa musím uspokojiť s tvrdením, že auto bolo navrhnuté s ohľadom na dostupnosť a nízke prevádzkové náklady.

Auto sa má v sériovej podobe začať predávať v roku 2023, nedávno predstavený „alfa“ prototyp bol vyrobený len za šesť mesiacov.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie