Aktuality

Kultová Škoda Octavia oslavuje významný úspech. Prinášame si celú históriu modelu od roku 1959

Octavia
Octavia
Zdroj: Redakcia

Začiatky tohto modelového radu siahajú do roku 1959. Bola ôsmym modelom značky Škoda s nezávislým zavesením všetkých kolies a zároveň ôsmym modelom českej automobilky po druhej svetovej vojne. Modelové označenie Octavia bolo odvodené od latinského slova „octo", čo znamená „osem".

Octavia 1959
Octavia 1959
Zdroj: Redakcia

Za dvanásť rokov výroby (sedan do roku 1964, kombi do roku 1971) bolo vyrobených približne 400 000 vozidiel tohto obľúbeného modelového radu.

Veľký návrat

Octavia I.
Škoda Octavia I.
Zdroj: Redakcia

Návrat Octavie na výslnie sa udial pod taktovkou koncernu Volkswagen. Automobilka ju predstavila na autosalóne „Mondial de l'Automobile“ v Paríži na jeseň 1996. Po niekoľkých desaťročiach bola prvým vozidlo značky v nižšej strednej triede. Čas ukázal, že dizajn a priestrannosť verzie liftback dokonale vystihli očakávania publika. Do roku 2010 vzniklo celkovo 1 440 000 vozidiel prvej generácie - v posledných rokoch súbežne so svojou nasledovníčkou.

Druhá už svetová

Škoda Octavia II.
Škoda Octavia II.
Zdroj: Redakcia

Druhú generáciu automobilka verejnosti predstavila na ženevskom autosalóne v marci 2004. Zákazníkov oslovovala nadčasovým elegantným dizajnom a ešte priestrannejším interiérom. Model disponoval ešte väčším batožinovým priestorom a bol vybavený najmodernejšími technológiami. Komfort jazdy zaručovala nová viacprvková zadná náprava, bezpečnosť zlepšoval systém ABS s brzdovým asistentom, ktorý bol v európskych krajinách súčasťou sériovej výbavy, ďalej štyri airbagy a nové aktívne hlavové opierky. V roku 2005 odštartovala výroba v indickom závode v Aurangabáde, v roku 2007 rozbehol výrobu modelu pre čínsky trh závod Shanghai Volkswagen (dnes SAIC Volkswagen Automotive Co., Ltd.). Od roku 2009 schádzala táto aj z liniek ruského závodu koncernu Volkswagen v Kaluze. Z druhej generácie automobilka vyrobila približne 2 500 000 kusov.

Tretia priniesla konektivitu

Škoda Octavia III.
Škoda Octavia III.
Zdroj: Redakcia

Svetu sa ukázala v roku 2012 a v nasledujúcom roku Škoda zahájila jej výrobu aj na Ukrajine a v Kazachstane. Vo februári 2017 automobilka Octaviu výrazne prepracovala a úspešný model tak výrazne vyprofilovala. Prostredníctvom mobilných online služieb Škoda Connect model po prvý raz prišiel s ponukou modernej a rozsiahlej konektivity. Do dnešného dňa Škoda vyrobila približne 2 800 000 vozidiel Octavia tretej generácie.

Aktuálna štvrtá

Škoda Octavia IV.
Škoda Octavia IV.
Zdroj: Redakcia

Minulú jeseň sa v Prahe konala svetová premiéra štvrtej generácie. Nová Octavia sa predstavila ako priestrannejšia, bezpečnejšia, lepšie prepojená a emocionálnejšia než kedykoľvek predtým. Je dlhšia a širšia ako jej predchodkyne, disponuje ešte väčším batožinovým priestorom a vďaka novému dizajnovému jazyku je jej vzhľad atraktívnejší. Nový koncept interiéru kombinuje nadpriemernú priestrannosť a vynikajúcu funkčnosť s kvalitnými materiálmi a Simply Clever riešeniami detailov. Inovatívna konektivita a nové asistenčné systémy súčasne povyšujú komfort a bezpečnosť na novú úroveň.

Škoda Octavia RS iV
Škoda Octavia RS iV
Zdroj: Redakcia

Michael Oeljeklaus, člen predstavenstva spoločnosti Škoda Auto za oblasť výroby a logistiky, zdôrazňuje: „Octavia je srdcom značky. Svojím úspechom od polovice deväťdesiatych rokov rozhodujúcim spôsobom prispela k premene spoločnosti Škoda Auto z lokálneho lídra na medzinárodne úspešnú automobilku, ktorá sa medzitým etablovala ako veľkosériový výrobca.“

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie