Máte právo používať auto, ak bývate a pracujete v rovnakom meste?

Európsky týždeň mobility chce prinútiť ľudí, aby prestali používať autá. Namiesto poplatkov a nových povinností ale využíva pozitívnu motiváciu. Niektoré slovenské mestá však na jeden deň v septembri zakážu používanie áut a spravia MHD bezplatnou.
Vydané Text: 

Európsky týždeň mobility prebieha každý rok od 16. do 22. septembra a umožňuje mestám či obciam vyskúšať si alternatívy trvalo udržateľnej dopravy. Motivovaním jednotlivcov, aby si volili udržateľné spôsoby dopravy, ako sú verejná hromadná doprava, pešia chôdza či cyklistika, môžeme znížiť emisie uhlíka, zlepšiť kvalitu ovzdušia a urobiť z mestských častí príjemnejšie miesta pre život a prácu. **Témou ročníka 2019 je Bezpečná chôdza a cyklistika** so sloganom PREJDIME SA SPOLU!. Tento rok počas týždňa mobility bude dôraz kladený na bezpečnú chôdzu a jazdu na bicykli ako aj na ich výhody pre zdravie, životné prostredie a osobný bankový účet. Podstatou Európskeho týždňa mobility je spraviť veľkú kampaň na alternatívne a aktívne spôsoby prepravy, ale aj podnietiť diskusiu na otázku, či je vôbec vhodné každý deň používať auto, ak žijete i pracujete v jednom rovnakom meste. Napríklad keď žijete, máte rodinu a aj pracujete v Bratislave, máte vôbec reálne dôvody vlastniť auto a každý deň sa s ním podieľať na tvorbe dopravných kolón? Je to otázka, ktorá si zaslúži odpovede, hoci priamo nadväzuje na otázky týkajúce sa osobnej slobody.

POROVNALI SME: Čo je v meste rýchlejšie? Auto, MHD, elektrobicykel alebo skúter?

Dopravná situácia v Bratislave je stále náročnejšia. Cesty sa plnia, zápchy rastú. Preto sme hľadali spôsob, ako sa dostať do práce z veľkého parkoviska na okraji mesta. Súboj bol tvrdý. Proti sebe sa postavili električka, elektrický bicykel, skúter a auto. Začiatok pracovnej doby sa blíži. Vyrážame!

### Zapojené slovenské mestá a kde bude zákaz jazdenia autami Do tohtoročného Európskeho týždňa mobility sa zapojilo dovedna 56 slovenských miest a obcí. Zapojili sa takým spôsobom, že prijali dočasné alebo trvalé opatrenia na podporu prechodu ľudí z áut na bicykle, prípade si stanovili jeden deň, počas ktorého sa na vybraných uliciach nebudú autá používať vôbec, prípade v daný deň zavedú **bezplatnú mestskú hromadnú dopravu**. Správne, niektoré slovenské mestá na jeden deň v septembri čiastočne zakážu používanie áut, prípade spravia verejnú dopravu bezplatnou. Jedná sa o 22. september 2019 (nedeľu) a týka sa nasledovných miest a obcí:
* Bánovce nad Bebravou * Bardejov * Galanta * Kolárovo * Košice * Krásno nad Kysucou * Liptovský Mikuláš * Moldava nad Bodvou * Obec Rožkovany * Partizánske * Piešťany * Prešov * Šamorín * Skalica * Stará Turá * Štúrovo * Trenčín * Trnava * Žilina
Presný zoznam ulíc s obmedzením dopravy a celý zoznam miest a obcí, ktoré sa nejakým spôsobom zapojili do Európskeho týždňa mobility, nájdete priamo na stránke tohto veľkolepého projektu [www.mobilityweek.eu](http://www.mobilityweek.eu/participants?year=2019&country=SK)




Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk





Pokračujte na ďalší príspevok »



NOVÝ MODEL

Už vieme, ako bude vyzerať nová ŠKODA KODIAQ! Oficiálne skice dopĺňame o návrhy od umelej inteligencie

 • Týždeň pred svetovou premiérou zverejnila Škoda Auto dizajnové skice exteriéru novej generácie modelu Škoda Kodiaq.

   Medzi hlavné novinky patrí skulpturálne tvarovaná predná časť, výrazné hranaté podbehy kolies, kolesá s priemerom 17″ až 20″, robustný zadný nárazník a predné svetlomety Matrix-LED druhej generácie s kryštalickými dizajnovými prvkami 
 • SERVIS

  Čo sa stane so všetkými použitými batériami v autách? Tie nové vydržia oveľa dlhšie, ako sa očakávalo

 • Problém s veľkým množstvom nepoužiteľných batérií nakoniec nie je tak pálčivý, ako kritici spočiatku avizovali.

   Nové generácie batérií vydržia oveľa dlhšie, ale otázku ich ďalšieho života je stále potrebné zodpovedať. Kuriózne je, že používaná batéria dnes môže byť drahšia ako tá čisto nová od automobilky.
 • DOPRAVNÁ PORADŇA / PORUCHA NA DIAĽNICI

  K pokazenému autu na diaľnici zavolala Diaľničnú patrolu, platila aj tak. Chyba však nebola na strane NDS, odťah do servisu nemá kto preplatiť

 • Služby Diaľničnej patroly sú bezplatné, ale nevykonáva všetky služby, ktoré by mohol motorista potrebovať.

   Otázku od čitateľky o poplatkoch za odťah z diaľnice zodpovedala NDS. 
 • Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.