F1 v Číne bola jubilejná, tisíca Veľká cena sa zapísala do histórie

Lewis Hamilton prepisoval historické tabuľky, v tíme Ferrari rastie napätie medzi Vettelom a Leclercom.
Vydané , zverejnil

Počas uplynulého víkendu sa **Lewis Hamilton** natrvalo zapísal do historických tabuliek Formule 1. Štatisticky **najlepší jazdec, akého Formula kedy mala**, dominantným spôsobom vyhral jubilejnú tisícu Veľkú cenu. Svojím šiestym víťazstvom v Číne a celkovým 75. víťazstvom v kariére sa stal len druhým jazdcom v histórii, po legendárnom Michaelovi Schumacherovi, ktorý odjazdil **viac ako 4 000 kôl na vedúcej pozícii** počas pretekov Formule 1.

**Veľká cena Číny**, tretí tohtoročný pretek v kalendári F1, mal tú česť byť dejiskom jubilejných už tisícich pretekov v takmer 70-ročnej histórii tohto motošportu. Podujatie na okruhu v Šanghaji dlhom **5,45 kilometra** malo slávnostnú atmosféru a úspechy na týchto pretekoch mali mať o čosi väčšiu hodnotu ako ostatné Veľké ceny.


**Tréningy a kvalifikácia** počas piatka a soboty boli v znamení konzistentných výkonov Mercedesov s občasnými chvíľkami excelencie monopostov Ferrari. Valtteri Bottas podával počas celého víkendu vynikajúci výkon a v dôležitých momentoch zajazdil časy, ktoré mu zaslúžene priniesli víťazstvo v kvalifikácii a siedmu Pole Position v kariére s časom lepším o 23 stotín sekundy pred jeho tímovým kolegom a úradujúcim majstrov sveta Lewisom Hamiltonom.

Do druhého radu sa postavili monoposty Ferrari, hneď za nimi oba monoposty tímu Red Bull, nasledované trochu prekvapivo monopostami Renaultu.

Vážnejším a nie dobre vyzerajúcim momentom tretieho meraného treningu bola havária Alexandra Albona z tímu Toro Rosso, ktorému sa podarilo zredukovať svoj monopost a úplne minimum, z ktorého sa mu podarilo vyviaznuť bez ujmy na zdraví. Avšak monopost bol v stave, ktorý ukončil jeho kvalifikačné ambície a prinútil ho štartovať z boxov v nedeľňajšom preteku.

[GALLERY id=29861]

### Aká teda bola 1 000. Veľká cena?

**Pre Mercedes takmer dokonalá**. Lewis Hamilton sa ujal vedenia hneď v úvode a udržal si ho až do posledného kola, tesne nasledovaný svojím kolegom Valtterim Bottasom. Tretí štart v tejto sezóne a tretie víťazstvo spôsobom 1-2 pre Mercedes. Jedinečný úspech, prvý od roku 1992, kedy sa naposledy takýto unikátny výsledok na troch po sebe idúcich pretekoch podaril tímu Williams. Hamilton sa ujal vedúcej pozície v priebežnej kvalifikácii pred Bottasom. Mercedes má už 57-bodový náskok pred druhým Ferrari v pohári konštruktérov.

**Sebastian Vettel z Ferrari** vystúpil po prvýkrát v tejto sezóne na pódium za svoje tretie miesto, čo sa ale nezaobišlo bez napätia v jeho tíme. **Charles Leclerc**, ktorý mal lepší štart, musel v 11. kole po inštrukciách svojho tímu pustiť Vettela pred seba, na čo nováčik tímu reagoval patričnou nespokojnosťou. Zdá sa, že s pribúdajúcimi dobrými výkonmi Leclerca bude v prípade pokračujúcej tímovej politiky uprednostňujúcej Vettela pribúdať aj vnútorné napätie. Počas víkendu sa znovu objavili špekulácie o budúcnosti Sebastiána Vettela po skončení jeho kontraktu s Ferrari v roku 2020, čo nemecký jazdec odmietol komentovať.

Inzercia

**Red Bull** mal relatívne dobré preteky. **Max Verstappen skončil štvrtý** po nevydarenom súboji o tretie miesto s Vettelom, tesne nasledovaný Leclercom na piatom mieste. **Pierre Gasly**, druhý jazdec Red Bullu, skončil šiesty s extra bodom za najrýchlejšie kolo v pretekoch.

**Danielovi Riccardovi** sa podarilo konečne dokončiť preteky a bodovať pre **Renault** na siedmej pozicii. Úspech bol vítaný s opatrným optimizmom, keďže jeho tímový kolega, Hulkenberg, musel opäť predčasne ukončiť preteky s podobnými technickými problémami ako mali oba monoposty v predchádzajúcich pretekoch.

**Tím Alfa Romeo** vyhral prvý šampionát Formule 1 v roku 1950. Uplynulý víkend, po tisíc Veľkých cenách, Kimi Raikkonen pokračoval v zbieraní bodov pre tento historický slávny tím z deviatej pozície v cieli.

**Alexander Albon z Toro Rosso** sa po havárii v tréningu a nútenom štarte z boxov prepracoval až na veľmi slušnú celkovú 10. poziciu, kým **tím Williams** stále nebol schopný konkurovať komukoľvek zo súčasného štartového poľa a skončil beznádejne posledný.

Formula 1 pokračuje o dva týždne pretekmi v Azerbajdžane.


Zdroje:
Info: Formula 1
Images: YouTube, Instagram, Twitter, oficiálne tímové média zdroje ( Ferrari, Mercedes, Red Bull )


Pokračujte na ďalší príspevok »TEST HECHT COCIS RED: Ako jazdí elektrický skúter za 1599 eur?

  • Zvažujete kúpu jednoduchého elektrického skútra od značky Hecht? Prečítajte si našu recenziu, v ktorej sumarizujeme naše skúsenosti s týmto nápadným a prekvapivo lacným elektrickým skútrom. Je určený do mesta, stačí vodičský preukaz na auto a vyžaduje minimálnu údržbu. Stojí toľko, čo lepší mobil, čo prirodzene vzbudzuje zvedavosť a možno aj pochybnosti.