Peugeot 208 prejde revolúciou! Bude sa vyrábať na Slovensku?

Novinku uvidíme začiatkom budúceho roka!
Vydané Text: 

Premiéra novej generácie malej 208čky sa odkladá na začiatok budúceho roka. Dobrou správou je, že na Slovensko sa kompletne presunie výroba všetkých verzií. Koncern PSA má v Trnave vyrábať aj elektrifikované modely automobiliek Citroën, Peugeot a Opel.
Source: Autoexpress.co.uk
Malý hatchback má prejsť dizajnovou aj technickou revolúciou. Na scénu príde úplne nová modulárna platforma CMP, ktorú vyvíjajú spoločne s čínskym Dongfengom už viac ako dva roky. Dizajn sa priblíži najnovším modelom 3008 a 508. Novinka už nebude len akousi bublinou na kolesách, dizajnéri sľubujú hranatejšie tvary, dlhšiu kapotu a výraznejšie prelisy na karosérii. Zmení sa tiež celková dĺžka auta, ktorá presiahne štvormetrovú hranicu. Vďaka tomu sa zväčší priestor v kabíne a objem batožinového priestoru narastie na minimálne 300 dm3. Koncept i-Cockpitu zostane zachovaný, klasické budíky však nahradí displej. V luxusnejších výbavách môžeme očakávať aj adaptívny tempomat, parkovací systém či bezkľúčový vstup.
Source: Autoexpress.co.uk
Menej drastické zmeny sa odohrajú pod kapotou, kde s najväčšou pravdepodobnosťou uvidíme dobre známy 1.2 PureTech v rôznych výkonových verziách. Prežiť by to mali aj naftové agregáty, konkrétne 1.5 BlueHDi s výkonom 73,5 alebo 96 kW. Očakáva sa tiež nástup elektrickej verzie s dojazdom približne 350 kilometrov. Na rovnakom technickom základe neskôr v rámci koncernu vzniknú aj iné modely, ako napríklad Citroën C3 či Opel Corsa, ktorý by sme mali vidieť už na jeseň budúceho roka.
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »ODPORÚČAME

Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.
 • MAGAZÍN

  SUCCESS STORY. História modelu Renault Clio

 • Renault Clio je stelesnením umu francúzskych konštruktérov vyrobiť auto, ktoré dokáže osloviť mladých aj starších, ženy aj mužov, a to naprieč dekádami. S príchodom najnovšej generácie si poďme najprv zaspomínať na to, čo znamenalo Clio kedysi.

   Spomínate si na Renault Clio s motorom V6 v strede a pohonom zadných kolies? Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 10/2023