Hyundai má úplne nové SUV NEXO. Jazdí na elektrinu, ale tankuje sa do neho vodík.

Kona nestačí. Crossovery a malé SUV-čka majú tie najlepšie časy ešte len pred sebou.
Vydané Text: 

Nové SUV jazdí na elektrinu, ale tankuje sa do neho vodík. Z výfuku potom vychádza iba dokonale čistá a bezpečná vodná para.

Písali sme o tom v predchádzajúcom článku, že značka KIA pod záštitou svojej aktuálnej stratégie ACE vyrobí až 16 nových ekologických a technicky vyspelých modelov. Hyundai chce byť o niečo lepší, do roku 2025 chce mať v portfóliu až 18 noviniek. Sú to veľmi odvážne čísla. Úplne nové SUV Nexo je prvou lastovičkou tohto verejného záväzku. Ide o stredne veľké SUV, o niečo väčšie ako iba nedávno predstavený crossover Kona. Nexo je však technologicky o úroveň vyššie, pod jeho kapotou pracuje elektrický motor poháňaný energiou získavanou z vodíkových palivových článkov.
FCEV, teda „elektromobil na vodík“, je reálnou víziou pohonu budúcnosti. Tento spôsob pohonu v sebe kombinuje dobre dostupný zdroj energie, využíva vysoko efektívne elektrické motory a produkuje výlučne vodnú paru. Sen ekológov a ľudí bažiacich po svete, v ktorom už smog a rastúci podiel oxidu uhličitého nie sú typickým dôsledkom mestskej dopravy.
Hyundai Tucson/ix35 sa vo svete už nejaký ten čas predávalo aj s pohonom na vodík, hoci u nás by jeho uvedenie na trh význam nemalo. Prototyp Next Generation FCEV od Hyundai nadväzoval na koncept FE Fuel Cell a dnes z neho vzniká hotový automobil: práve Nexo. Nexo teda stavia na základoch, ktoré automobilka položila už dávnejšie. Aj napriek futuristickému vzhľadu usudzujeme, že minimálne po stránke dizajnu je automobil prakticky hotový, osvojil si niektoré dizajnové princípy z najnovšieho kompaktného SUV Kona (predovšetkým tvar predných svetiel a celkový charakter). V porovnaní s konceptom z minulého roka sa Nexo dočkalo aj čiastočne autonómnej jazdy. Na diaľniciach a v kolónach vie jazdiť automaticky s minimálnou účasťou vodiča, vie sa udržiavať v jazdnom pruhu počas jazdy v meste a dokáže zaparkovať celkom samo.
Podľa dostupných informácií má Hyundai Nexo maximálny dojazd 800 alebo 580 kilometrov (americké a britské tituly uvádzajú 500 míľ), v závislosti od použitej metodiky merania spotreby energie. V porovnaní s predchodcom (ix35 FCEV) je s výkonom 160 koní až o 20 percent efektívnejší, celková účinnosť prototypu je 60 percent. Novinka by tiež mala riešiť problém predchádzajúceho FCEV modelu, teda problematické štartovanie v zime: podľa Auto Motor und Sport údajne dokáže štartovať aj pri mínus 30 stupňoch Celzia.
Nové vodíkovo-elektrické SUV Hyundai Nexo sa v predaji objaví až budúci rok. Bude sa predávať aj v Európe, ale nevieme, či aj práve na Slovensku – je možné, že náš trh táto špecialita obíde rovnako, ako to výrobca spravil s vodíkovým ix35, ktoré sa už vtedy v zahraničí predávalo pod názvom Tucson.
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »FOTOGALÉRIA

V Bratislave dnes odštartovala výroba nového Superbu, pozrite sa do zákulisia výroby závode VW Slovakia

  • Nový Superb Combi sa vyrába súčasne s VW Passat Combi, neskôr sa do programu produkcie pridá aj Superb vo verzii liftback.

     Závod Volkswagen Slovakia sa pre spustenie výroby dôležitých modelov výrazne modernizoval, investícia do projektu Beta+ obnáša stovky miliónov eur. V rámci prípravy na sériovú produkciu sa vyrobilo až do dvetisíc kusov nového Superbu Combi.
  • Nabitá ponuka

    Slovenský Mercedes prišiel s neodolateľnou ponukou. Do ceny elektromobilov zahrnul nabíjací kredit, poistenie, financovanie aj nabíjací set

  • Poistenie na 2 roky, flexibilný systém nabíjania Pro, kredit na nabíjanie, predĺženú záruku na 6 rokov alebo do 90 000 km a zvýhodnené financovanie sú teraz v cene každého avizovaného elektromobilu.

     Kredit na nabíjanie je až do 6000 eur! Ponuka platí pre vozidlá k priamemu odberu, aj pre vozidlá zadané do výroby, dodané do 31. 12. 2023.