Advertisement

Advertisement

Suzuki si v Japonsku dovolí predávať čokoľvek, aj takýto Xbee

Mestský crossover s ambíciami prekonávať mierny terén Suzuki uvádza do predaja v Japonsku, ale radi by sme ho videli aj u nás. Kompaktné SUV s pohon všetkých štyroch kolies by v Európe mohlo znamenať hotovú revolúciu.
Vydané  Text: 


Advertisement

Prevtelenie Jimnyho? Či Ignisu?

Asi každý fanúšik offroadu vie oceniť historický prínos a charakter automobilu Suzuki Jimny. Tento skvostný puristický stroj do terénu si nachádza verných fanúšikov aj dnes, hoci za roky neprešiel zdanlivo žiadnym vývojom. Jimny dnes na internete kúpite za necelých 3000 eur, strop za modely z roku 2015 dosahujú vyše 11-tisíc eur, za nový kus od importéra zaplatíte minimálne 14 990 €, pričom v tejto cene máte manuálnu prevodovku, pohon všetkých štyroch kolies a metalízu. Za verziu s automatickou prevodovkou zaplatíte 17 290 €.

X ako Cross

Na základoch Jimnyho a s výraznou inšpiráciou od najnovšieho Ignisu prichádza model Xbee, ktorého názov chce výrobca vyslovovať ako „crossbee“. Naznačuje tým, že vozidlo zvládne pohyb v teréne, hoci je prednostne určené do mestského prostredia. Pod kapotou malého SUV-čka sa nachádza litrový motor s priamym vstrekovaním, preplňovaním a doplnkovým elektrickým pohonom – Xbee je teda hybrid.
Xbee ponúkne pohon všetkých štyroch kolies ako súčasť príplatkovej výbavy, vtedy obsiahne aj voľbu jazdných režimov Sport a Snow. Grip Control umožní rozjazd a jazdu na blate a iných nepriaznivých povrchoch a vďaka funkcii Hill Descent Control automobil automaticky udržiava rýchlosť 7 km/h pri zjazde z kopca.
Cena tohto pútavého crossoveru/kompaktného SUV je v Japonsku 1 765 800 jenov, v prepočte 13 111 eur, predáva sa od Vianoc. Pre zákazníkov, ktorí chcú viac ako základ, je pripravená lepšie vybavená verzia s pohonom všetkých štyroch kolies a cenou 15 933 eur.

Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »KĽÚČOVÝ MODEL ZNAČKY

PRVÝ TEST KIA EV9: Výkonný luxus. Je však porovnávanie s BMW na mieste?

  • Na veľké SUV Kia EV9 sme čakali možno až príliš dlho, a tak vyburcovala naše očakávania. Prvé dva dni s modelom nám odhalili, či má EV9 právo považovať sa za vlajkovú loď značky.

     Na Slovensku sa predáva od 74 990 €, za čo dostanete verziu Earth 1st Edition RWD 99,8 kWh 149,5 kW. GT-Line 1st Edition ide potom od 82 990 €.  Zdá sa, že každé euro stojí za to.
  • FIREMNÉ AUTO

    Výhody veľkých teraz aj pre malých. Škoda vám dá flotilové zľavy či extra starostlivosť už pri kúpe jedného vozidla

  • Hovorí sa, že byť veľký má svoje výhody. V tomto prípade to znamená, že spoločnosť Škoda Auto Slovensko – líder vo fleetovom segmente – dokáže ponúknuť zvýhodnenú flotilovú ponuku pre firemných zákazníkov už pri kúpe jedného vozidla. To zahŕňa lepšie ceny, množstvo vozidiel ihneď skladom či ďalšie výhody vo financovaní a starostlivosti o vozidlo.