Vyrába slovenská firma vyrába svetlá pre Polestar? Je to komplikovanejšie, hoci má závod aj v Krušovciach

Svetlá využívajú mikrozrkadlá, ktoré usmerňujú tok svetla z 1,3 milióna LED svetelných bodov.

Vydané Text: 

Polestar 3 v kocke

Polestar 3 je výkonnostný elektromobil od koncernu, ktorý vyrába aj automobily Volvo. Dalo by sa povedať, že vozidlá Polestar sú výkonnostne orientované Volvá s vlastným dizajnom a výrazným apelom na udržateľnosť a ekologický profil výroby. Ide o SUV, avšak s proporciami, ktoré sa účinne vyhýbajú asociácii s robustnosťou, nemotornosťou.

Dostupné sú dve verzie vozidla: Long range Dual motor a Long range Dual motor s balíčkom Performance.

Obe sú vybavené trakčným akumulátorom s kapacitou 111 kWh postavenom na 400-voltovej architektúre, pričom prvá z uvedených verzií generuje max. výkon 360 a druhá 380 kW.

Inzercia

V oboch prípadoch je najvyššia rýchlosť rovnaká, 210 km/h, ale výkonnejšia verzia akceleruje z nuly na 100 km/h o niečo rýchlejšie: 4,6 sekundy v porovnaní so 4,9 sekundy.

Dojazd verzií je podľa americkej metodiky EPA 482 km v prípade verzie Long range Dual motor a 434 km vo verzii s paketom Performance.

Polestar 3 je navyše prvé auto od Polestaru, ktoré je vybavené počítačom NVIDIA DRIVE, na ktorom beží softvér od spoločnosti Volvo Cars. Vysokovýkonná automobilová platforma NVIDIA, ktorá slúži ako mozog s umelou inteligenciou, spracováva údaje z viacerých senzorov a kamier automobilu, aby umožnila pokročilé bezpečnostné funkcie na asistenciu vodiča a monitorovanie vodiča.

Inzercia


Advertisement

Medzi technologické vychytávky elektrického SUV patria HD LED svetlomety. Moduly predných svetiel s rozlíšením 1,3 megapixela automaticky prispôsobujú intenzitu, veľkosť a výšku svetelného lúča svetelným a poveternostným podmienkam, ako aj rýchlosti jazdy.

Tento inteligentný systém svetlometov navyše zabraňuje oslňovaniu ostatných účastníkov cestnej premávky, ako to poznáme z matrixových svetlometov ostatných značiek áut.

Inzercia

Technológia mirrorZ

Základom špičkových svetlometov Polestar 3 je technológia “mirrorZ” spoločnosti ZKW, ktorá dokáže vďaka pohyblivým mikrozrkadlám cielene ovládať a distribuovať LED svetlo.

V kombinácii s prednou kamerou detekuje systém protiidúcu premávku a pomocou technológie “Digital Light Processing” (DLP) automaticky stlmí a veľmi presne a plynulo zaostrí svetelný lúč na medzipriestory.

Umožňujú to výkonné LED moduly s 1,3 miliónmi pixelov, ktorých svetlo sa usmerňuje prostredníctvom mikroskopicky malých, elektronicky riadených zrkadiel. Výstražné funkcie pomáhajú zvyšovať bezpečnosť na cestách a predchádzať nehodám.

Inzercia

Predné svetlomety na elektromobile POLESTAR 3

Predné svetlomety na elektromobile POLESTAR 3

Čínska výroba

Polestar a ZKW spolupracujú už mnoho rokov. Wieselburský špecialista na osvetľovacie systémy, ktorý má závod aj v slovenských Krušovciach, už vybavil prémiovými LED svetlometmi aj model Polestar 2.

Inzercia

Osvetlenie pre Polestar 3 bolo vyvinuté v závodoch ZKW vo Wieselburgu a v čínskom Daliane. Systém osvetlenia sa vyrába v ZKW Dalian, kým samotné vozidlo sa vyrába v Chengdu a Ridgeville v Južnej Karolíne. Elektronika modulu “mirrorZ” pochádza z elektronického závodu ZKW vo Wiener Neustadt.

Suma sumárum: svetlomety pre Polestar 3 síce vyrába firma, ktorá má pobočku aj na Slovensku, avšak samotné svetlá boli navrhnuté a vyrábajú sa v zahraničí.

Na Slovensku sa v Krušovciach už vyrábajú prémiové svetlomety so Swarovski krištáľmi pre nové BMW radu 7.
Pokračujte na ďalší príspevok »Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.
 • LEGISLATÍVA

  Namiesto 3,5 tony má byť nový štandard 1,8 tony. Na jazdu v SUV budete musieť spraviť nový vodičák B+, návrh je už na stole (aktualizované)

 • Nové opatrenia počítajú aj s prísnejším posudzovaním podľa veku vodičov – starší by boli kontrolovaní prísnejšie a do 21 rokov by ste za volant SUV ani nesadli.

   Návrh počíta aj s úpravou maximálnej rýchlosti v EÚ na 130 km/h 
 • ODPORÚČAME

  Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.