Vyrába slovenská firma vyrába svetlá pre Polestar? Je to komplikovanejšie, hoci má závod aj v Krušovciach

Svetlá využívajú mikrozrkadlá, ktoré usmerňujú tok svetla z 1,3 milióna LED svetelných bodov.

Vydané  Text: 

Polestar 3 v kocke

Polestar 3 je výkonnostný elektromobil od koncernu, ktorý vyrába aj automobily Volvo. Dalo by sa povedať, že vozidlá Polestar sú výkonnostne orientované Volvá s vlastným dizajnom a výrazným apelom na udržateľnosť a ekologický profil výroby. Ide o SUV, avšak s proporciami, ktoré sa účinne vyhýbajú asociácii s robustnosťou, nemotornosťou.

Dostupné sú dve verzie vozidla: Long range Dual motorLong range Dual motor s balíčkom Performance.

Obe sú vybavené trakčným akumulátorom s kapacitou 111 kWh postavenom na 400-voltovej architektúre, pričom prvá z uvedených verzií generuje max. výkon 360 a druhá 380 kW.

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Inzercia

V oboch prípadoch je najvyššia rýchlosť rovnaká, 210 km/h, ale výkonnejšia verzia akceleruje z nuly na 100 km/h o niečo rýchlejšie: 4,6 sekundy v porovnaní so 4,9 sekundy.

Dojazd verzií je podľa americkej metodiky EPA 482 km v prípade verzie Long range Dual motor a 434 km vo verzii s paketom Performance.

Polestar 3 je navyše prvé auto od Polestaru, ktoré je vybavené počítačom NVIDIA DRIVE, na ktorom beží softvér od spoločnosti Volvo Cars. Vysokovýkonná automobilová platforma NVIDIA, ktorá slúži ako mozog s umelou inteligenciou, spracováva údaje z viacerých senzorov a kamier automobilu, aby umožnila pokročilé bezpečnostné funkcie na asistenciu vodiča a monitorovanie vodiča.

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Medzi technologické vychytávky elektrického SUV patria HD LED svetlomety. Moduly predných svetiel s rozlíšením 1,3 megapixela automaticky prispôsobujú intenzitu, veľkosť a výšku svetelného lúča svetelným a poveternostným podmienkam, ako aj rýchlosti jazdy.

Tento inteligentný systém svetlometov navyše zabraňuje oslňovaniu ostatných účastníkov cestnej premávky, ako to poznáme z matrixových svetlometov ostatných značiek áut.

Technológia mirrorZ

Základom špičkových svetlometov Polestar 3 je technológia „mirrorZ“ spoločnosti ZKW, ktorá dokáže vďaka pohyblivým mikrozrkadlám cielene ovládať a distribuovať LED svetlo.

V kombinácii s prednou kamerou detekuje systém protiidúcu premávku a pomocou technológie „Digital Light Processing“ (DLP) automaticky stlmí a veľmi presne a plynulo zaostrí svetelný lúč na medzipriestory.

Umožňujú to výkonné LED moduly s 1,3 miliónmi pixelov, ktorých svetlo sa usmerňuje prostredníctvom mikroskopicky malých, elektronicky riadených zrkadiel. Výstražné funkcie pomáhajú zvyšovať bezpečnosť na cestách a predchádzať nehodám.

Predné svetlomety na elektromobile POLESTAR 3

Predné svetlomety na elektromobile POLESTAR 3

Čínska výroba

Polestar a ZKW spolupracujú už mnoho rokov. Wieselburský špecialista na osvetľovacie systémy, ktorý má závod aj v slovenských Krušovciach, už vybavil prémiovými LED svetlometmi aj model Polestar 2.

Osvetlenie pre Polestar 3 bolo vyvinuté v závodoch ZKW vo Wieselburgu a v čínskom Daliane. Systém osvetlenia sa vyrába v ZKW Dalian, kým samotné vozidlo sa vyrába v Chengdu a Ridgeville v Južnej Karolíne. Elektronika modulu „mirrorZ“ pochádza z elektronického závodu ZKW vo Wiener Neustadt.

Suma sumárum: svetlomety pre Polestar 3 síce vyrába firma, ktorá má pobočku aj na Slovensku, avšak samotné svetlá boli navrhnuté a vyrábajú sa v zahraničí.

Na Slovensku sa v Krušovciach už vyrábajú prémiové svetlomety so Swarovski krištáľmi pre nové BMW radu 7.

Pokračujte na ďalší príspevok »Predstavujeme AUDI Q6 e-tron: Technologický skok

  • Toto nie je vylepšenie, ani evolúcia. Audi Q6 e-tron predstavuje úplne novú generáciu elektromobilov Audi.

     Nová platforma, nový dizajn, nové technológie, nové riešenia. Také významné, že budú základnými stavebnými kameňmi pre Audi ešte na mnoho ďalších rokov.  Model Q6 e-tron je priekopníkom, ktorý prináša tieto riešenia ako úplne prvý.
  • SERVIS

    Inovatívny rad legálnych žiaroviek OSRAM NIGHT BREAKER® LED W5W je dostupný už aj na Slovensku

  • ams OSRAM, svetový líder v oblasti optických riešení, rozšíril rodinu na Slovensku legálnych LED žiaroviek OSRAM NIGHT BREAKER® LED o žiarovku W5W.

     Osvedčenie Ministerstva dopravy SR o vnútroštátnom typovom schválení komponentu je aktuálne udelené pre náhradné LED svetelné zdroje typu: H1-LED, H4-LED, H7-LED, H7-LED (24 V), a novo aj pre W5W-LED.