Letný sprievodca vodiča: Na čo si dať pozor?

Po zime si každý motorista vydýchne. Už sa nemusí obávať poľadovice či primŕzania alebo zahmlievania okien. Ale aj letné obdobie má svoje nástrahy, ktoré sa neoplatí zanedbať.

V tomto článku sa pozrieme na tie najčastejšie problémy, ktoré vodičom robia vrásky na čele počas horúcich dní. Tiež poradíme, ako sa im vyhnúť.
Vydané Text: 

Prezujte zimné pneumatiky

Základom prípravy vozidla na teplé počasie je výmena zimných gúm za letný variant. Zákon používanie zimných pneumatík v lete síce nezakazuje, ale každý vodič, ktorý ich nevymení, vystavuje riziku nielen seba, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Auto, ktoré má obuté zimné gumy počas leta, je horšie ovládateľné a má dlhšiu brzdnú dráhu. Okrem toho majú tieto pneumatiky vyšší valivý odpor, ktorý spôsobuje vyššiu hlučnosť a tiež väčšiu spotrebu paliva. Preto dbajte na to, aby ste v lete jazdili na letných gumách, prípadne môžete zvoliť celoročný variant.

Pozor na silné búrky a prívalové dažde

Nepriaznivé počasie za posledné týždne potrápilo viaceré územia Slovenska. Prudké lejaky a búrky priniesli povodne a záplavy, ktoré zanechali veľké škody nielen na budovách, ale aj na automobiloch. Oprava takto vzniknutých škôd nie je najlacnejšia, preto by každý vodič mal vedieť, že ho pred takýmto nákladmi môže chrániť poistenie auta.

V prípade, že vlastníte auto, ktoré je novšie alebo od prémiovej značky, určite by malo mať havarijné poistenie. To by malo zahŕňať aj riziko živelných udalostí. V prípade poškodenia vášho automobilu pri vyčíňaní prírodného živlu, napríklad pri povodni, záplave, silnej búrke či požiari, vám poisťovňa preplatí náhradu škody.

Inzercia

Tí, ktorí svoje auto nechcú havarijne poistiť, prípadne sa pre ich vozidlo tento typ poistenia už neoplatí, rozhodne nemusia mať hlavu v smútku. V rámci povinného zmluvného poistenia si môžu uzatvoriť pripoistenie živlu. Vďaka PZP tak budú ušetrení od neželaných výdavkov, keď sa ich vozidlo poškodí pri živelnej udalosti.

Nezabudnite na ochranu pred krádežou vozidla

Jednou z najhorších vecí, ktorá sa majiteľovi môže stať kedykoľvek počas roka, je krádež jeho auta. Treba pamätať na to, že sa kradnú nielen nové a luxusné automobily. Aj staršie vozidlá si môžu zlodeji vytypovať, pretože tie je možné rozpredať na súčiastky. Niekedy na šikovnosť zlodejov nestačia ani tie najlepšie zabezpečovacie systémy a auto sa im naozaj podarí ukradnúť. Čo potom?

Vodič, ktorý má uzatvorené havarijné poistenie, si môže náhradu škody uplatniť z tejto poistky. Pri dodržaní všetkých podmienok mu poisťovňa môže vyplatiť náhradu škody až do výšky poistnej sumy, teda hodnoty vozidla, ktorá je uvedená v poistnej zmluve.

Inzercia

Proti krádeži auta sa dá poistiť aj v rámci PZP prostredníctvom špeciálneho pripoistenia. Upozorňujeme, že toto doplnkové poistenie má v každej poisťovni stanovený iný poistný limit, približne 4 000 – 6 000 €. Z tohto dôvodu sa odporúča pripoistene krádeže zahrnúť do zákonného poistenia v prípade, že ide o staršie vozidlo, pre ktoré havarijná poistka už nemusí byť najvýhodnejšia voľba.

Pri ceste do zahraničia vlastným autom nezabudnite na priateľa na telefóne

Veľa Slovákov cestuje na dovolenku svojim autom. Hoci je táto voľba podľa mnohých praktickejšia a pohodlnejšia, aj v cudzej krajine sa môžete ocitnúť v problémoch. Či už neúmyselne svojim vozidlom spôsobíte škodu inému vodičovi, alebo sa stanete vinníkom dopravnej nehody, pamätajte na to, že vaša poisťovňa vám pomôže. V rámci povinného zmluvného poistenia máte k dispozícii asistenčné služby, ktoré sú dostupné na telefóne. Vedia vám poradiť, ako postupovať v prípade autonehody a pri ďalších nepríjemnostiach, ako je defekt či porucha. Pripoistiť si môžete aj rozšírené asistenčné služby, ktoré vám poskytnú pomoc a podporu vo väčšom rozsahu.

Dovolenkári môžu zvážiť aj pripoistenie technickej asistencie, ktoré sa dá uzatvoriť v rámci cestovného poistenia. Takto v rámci jednej poistky zabezpečíte poistnú ochranu pre seba a svoju rodinu a tiež pomoc pre nečakané problémy s vaším vozidlom.

TIP: Počas príprav na cestu nezabudnite skontrolovať, či máte v aute kompletnú povinnú výbavu. Tiež si zistite, čo musí obsahovať povinná výbava v krajinách, cez ktoré budete prechádzať. Ak vás v danom štáte zastavia policajti a nebudete túto výbavu mať kompletnú, môžete dostať pokutu. A to aj napriek tomu, že ste zahraničný motorista.

Používanie klimatizácie má svoje pravidlá

Keď si sadnete do rozpáleného auta, nikto sa nebude čudovať, ak ihneď pustíte klimatizáciu. Po nastúpení do auta sa však odporúča najskôr otvoriť okná, aby sa vzduch v aute prefúkal. Klimatizáciu zapínajte iba pri dlhších jazdách, pri tých kratších vám postačí otvoriť okná. Majte na pamäti, že používanie systému na ochladzovanie vzduchu by sa ale nemalo preháňať. Ak strávite dlhší čas v klimatizovanom vozidle a potom vystúpite do horúceho vzduchu, môžete utrpieť teplotný šok. Pobyt v chladnej kabíne automobilu zároveň nepoteší vaše kĺby a tiež môžete prechladnúť či dostať prievan do oka alebo ucha. Je dobré si zapamätať, že teplota v aute by mala byť nižšia maximálne o 7 stupňov než teplota vonku.

V neposlednom rade nezanedbajte pravidelné čistenie a dezinfekciu klimatizácie. Ak tak neurobíte, budú sa v nej usádzať plesne a baktérie, ktoré budete následne dýchať.

Inzercia

Lak aj interiér treba chrániť pred horúčavami

Auto síce nemá kožu, ale má lak, ktorý sa s ostrými slnečnými lúčmi veľmi nekamaráti. Preto je dôležité, aby ste povrchovú úpravu karosérie chránili vhodným voskom, ktorý predstavuje účinnú ochranu proti UV lúčom. Odporúča sa vozidlo voskovať dvakrát do roka. Zakúpiť si môžete buď samostatný vosk, alebo špeciálny šampón s obsahom vosku, takže po umytí bude auto zároveň aj navoskované.

Chybu neurobíte, keď budete chrániť aj interiér automobilu. Slnko spôsobuje predčasné starnutie materiálu, čím sa môže rýchlejšie opotrebovať. Preto je dobré používať clony a plachty, ktoré filtrujú UV lúče. Zároveň zabraňujú tomu, aby sa kabína auta príliš rozohriala, čo počas horúcich dní určite oceníte.

Inzercia

Auto treba dôsledne skontrolovať

Posledný bod nášho zoznamu si nechajte na koniec leta. S príchodom jesene si nechajte vaše auto skontrolovať v autoservise, hlavne batériu a brzdy. V dôsledku vysokých teplôt sa brzdové obloženie mohlo prehriať, čo by viedlo k zhoršeniu stavu bŕzd. Na batériu by sa automechanici mali pozrieť preto, lebo v dôsledku tepla sa môže postupne vybíjať, a to vedie k jej sulfatácii (zmene vlastností batérie), čo je veľký problém.
Pokračujte na ďalší príspevok »ODPORÚČAME

Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.
 • MAGAZÍN

  SUCCESS STORY. História modelu Renault Clio

 • Renault Clio je stelesnením umu francúzskych konštruktérov vyrobiť auto, ktoré dokáže osloviť mladých aj starších, ženy aj mužov, a to naprieč dekádami. S príchodom najnovšej generácie si poďme najprv zaspomínať na to, čo znamenalo Clio kedysi.

   Spomínate si na Renault Clio s motorom V6 v strede a pohonom zadných kolies? Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 10/2023