Cena diaľničnej známky sa zvýši dvojnásobne. V krajine plnej Slovákov zlacnejú palivá

Návrhom chcú zaťažiť turistov a odbremeniť domácich. Cena diaľničnej známky má narásť výrazným spôsobom a na oplátku poklesnú ceny PHM.

Vydané  Text: 

Dvojnásobne drahšia diaľničná známka

Vo Švajčiarsku, kde pracuje aj veľa Slovákov, sa schyľuje k výrazným zmenám. Švajčiarsky poslanec Martin Candinas chce, aby sa cena diaľničnej známky zvýšila zo súčasných 40 (cca 43 eur) na 80 frankov (86 eur). Ide o ročnú diaľničnú nálepku, inú verziu nemá krajina v ponuke.

Candinas chce novým návrhom rozvíriť verejnú debatu o spravodlivosti voči domácim vodičom a tranzitnej doprave. Na oplátku by sa totiž mala v krajine jednorazovo znížiť daň z minerálnych olejov, čo by znamenalo zlacnenie benzínu a nafty približne o 5 centov za liter. Candinas tvrdí, že ide o spravodlivý kompromis. Zatiaľ čo pre domácich by sa vyššia cena diaľničnej známky vykompenzovala lacnejším palivom, zahraniční vodiči, ktorí často využívajú švajčiarske diaľnice len na prejazd do iných krajín, by na konci dňa platili viac.

Podľa poslanca by sa týmto krokom mohlo znížiť preťaženie tranzitných ciest cez Alpy, ako sú tunely Gotthard a San Bernardino. „Pre domácich ide o nákladovo neutrálne riešenie. Zahraniční turisti však prispejú viac do našej pokladnice,“ uviedol Candinas. Odhaduje, že štát by takto mohol získať približne 400 miliónov frankov ročne navyše. V prepočte ide približne o 428 miliónov eur.

pravidlo na diaľnici

Cena diaľničnej známky sa nemenila dlho

Cena diaľničnej známky sa vo Švajčiarsku nezmenila takmer tri desaťročia – od jej zavedenia v 90. rokoch stojí 40 frankov. Pokus bývalej ministerky dopravy Doris Leuthardovej zvýšiť cenu na 100 frankov bol v roku 2013 odmietnutý referendom. Tentoraz má však Candinas väčšiu politickú podporu – jeho návrh spolupodpísali poslanci z viacerých politických strán.

V prieskume verejnej mienky reagovali občania Švajčiarska rôzne. Niektorí návrh podporujú, lebo vnímajú, že vyššia cena diaľničnej známky môže byť spôsob, ako viac zaťažiť zahraničných vodičov a nie domácich. Iní však pochybujú o reálnom dopade na tranzit a obávajú sa zbytočného byrokratického zásahu.

Otázky, ktoré sú otvorené

Zostáva však zodpovedať niekoľko otázok: Zníži sa naozaj tranzitná doprava cez Švajčiarsko vplyvom týchto opatrení? Čo nastane v prípade, že sa palivová daň opäť zvýši? Je zmena férová aj pre ľudí, ktorí jazdia málo?

Návrh bude predmetom ďalšej diskusie v parlamente. Jedno je však isté – cena diaľničnej známky sa vo Švajčiarsku vracia do centra pozornosti a rozhodnutie môže mať dopad nielen na domácich vodičov, ale tiež na tisíce Slovákov a takisto turistov zo zahraničia tranzitujúcich cez švajčiarske Alpy.

Aj keby však diaľničná známka v bohatom Švajčiarsku zdražela, ešte stále bude o niečo lacnejšia ako ročná diaľničná známka pre Slovensko. Tá sa predáva tento rok za 90 eur vo verzii na 365 dní, hoci pravdou je, že u nás máme k dispozícii aj lacnejšie diaľničné známky s kratšou platnosťou.

Zdroj: 20min.ch