Ideálne rodinné auto? Môže byť. Renault Kangoo je v predaji na Slovensku, máme ceny, motorizácie aj výbavy

Rodinné auto má byť priestranné, praktické a lacné. S tým posledným už nové autá majú problém, zato techniky majú prekvapivo veľa.
Vydané Text: 

Pred pár týždňami Renault aj na Slovensku spustil predaj modelu Kangoo vo verzii, ktorá z neho robí rodinný automobil. Doteraz sme mali možnosť Kangoo poznávať iba vo verzii Van, teda ako ľahké úžitkové vozidlo (LCV) s príplatkovou možnosťou veľkorysého bočného nakladacieho otvoru Open Sesame. Ide dokonca o dodávku roka 2022 a **[test Renault Kangoo Van Blue dCi 95 Open Sesame](https://www.autoviny.sk/testy/123246/test-renault-kangoo-van-blue-dci-95-dodavka-roka-2022-v-nasom-redakcnom-teste)** sme zverejnili ešte začiatkom tohto roka. Nie je preto nelogické predpokladať, že Renault Kangoo ako osobný automobil môže byť považovaný za rodinné auto roka.

Test Renault Kangoo Van Blue dCi 95: Dodávka roka 2022 v našom redakčnom teste

Ľahké úžitkové vozidlo môžete šoférovať s klasickým vodičským preukazom skupiny B a s agresívnou cenou od necelých 17-tisíc eur sa stáva prvou voľbou pri nákupe auta kategórie LCV.

Renault Kangoo je 5-miestne rodinné auto karosérie MPV, ktorá sa už postupne vytráca z ponúk automobiliek aj napriek tomu, že má svoje nesporné výhody. Tak napríklad posuvné bočné dvere (deti neobúchajú ostatné autá na parkovisku), široký a vysoký batožinový priestor, vysoký strop aj s vyšším uložením zadných sedadiel, vďaka ktorým je nakladanie detí do autosedačiek a nákladu do batožinového priestoru podstatne komfortnejšie. Zadné sedadlá sú tu tri a majú plnohodnotnú šírku, teda to stredové nie je užšie ako krajné dve. Všetky majú úchytky ISOFIX, takže tu môžete voziť hneď tri deti bez toho, aby mali problémy s priestorom.
Pre vodiča a spolujazdca vpredu je potom pripravený síce jednoduchší, ale praktický interiér s množstvom odkladacích priestorov, čo môžete vidieť vo fotogalérii vyššie.
Renault Kangoo bez prívlastku van prichádza do predaja síce neskôr, ale očakávame, že oň bude aj tak solídny záujem. Ide totiž o prezlečený Mercedes-Benz Triedy T (alebo ak chcete, je to naopak), no zatiaľ čo prémiový nemecký výrobca sa snaží svoj model odlíšiť dizajnom aj technikou, Renault predstavuje optimálny kompromis ceny, hodnoty a vybavenia.
Pridanou hodnotou Renault Kangoo, ale aj vôbec vozidiel MPV, je možnosť vybaviť ich príslušenstvom pre komfortné a bezpečné využitie ako ZŤP auta.
Napriek tomu sa nevyhol pomerne vysokej cene, ktorá je pre slovenský trh nastavená od 22 600 € za verziu Equilibre, respektíve od 25 500 € za verziu Techno. To je však údel všetkých nových áut, že celkom bežne presahujú hranicu 20-tisíc aj tie modely, ktoré zopár rokov dozadu stáli tak 16- či 17-tisíc eur.
### Motorizácie Obe verzie nového Kangoo, Equilibre aj Techno, sú pritom k dispozícii s naftovými aj benzínovými motormi. Pre základnú výbavu Equilibre Renault vyhradil agregáty * benzínový TCe 100 (200 Nm) s manuálnou 6-stupňovou prevodovkou (od 22 600 €); * benzínový TCe 130 (240 Nm) s manuálnou 6-stupňovou prevodovkou (od 23 800 €); * naftový Blue dCi 95 (260 Nm) s manuálnou 6-stupňovou prevodovkou (od 24 400 €) * a naftový Blue dCi 115 (270 Nm) s manuálnou 6-stupňovou prevodovkou (od 25 400 €). a pre výbavu Techno * benzínový TCe 130 (240 Nm) s manuálnou 6-stupňovou prevodovkou (25 500 €), * benzínový TCe 130 (240 Nm) s automatickou prevodovkou EDC 7° (od 27 500 €), * naftový Blue dCi 115 (270 Nm) s manuálnou 6-stupňovou prevodovkou (od 27 100 €) * a naftový Blue dCi 115 (270 Nm) s automatickou prevodovkou EDC 7° (od 29 100 €). Výber ideálnej motorizácie sa, samozrejme, líši v závislosti od finančných možností zákazníka a očakávaného spôsobu použitia – my však nesmierne oceňujeme, že Renault v ponuke zachoval naftové motory, pretože tie sú pri prekonávaní dlhších trás na nezaplatenie. A ďalší bod patrí Renaultu za to, že predáva naftový motor aj v kombinácii s automatickou prevodovkou EDC, hoci tu už cena pomaly atakuje hranicu 30-tisíc eur.
### Čo je v základnej výbave Renault Kangoo v osobnej verzii ponúka pomerne slabú základnú výbavu. Východiskovou farbou karosérie je biela a potom je tu 5 metalických lakov za príplatok 650 €. Auto stojí na oceľových 16-palcových diskoch a za príplatok 260 € môžete mať 17″ disky z ľahkých zliatin. Na tomto mieste treba povedať, že puklice od Renaultu sú naozaj pekné a prvý pohľad vôbec nerozpoznáte, že ide len o plast. Škoda, že interiér je k dispozícii iba s látkovým čierno-sivým čalúnením, a to v základnej aj príplatkovej výbave. Techno má však oveľa krajšie obklady imitujúce drevo, zatiaľ čo Equilibre používa iba esteticky jednoduchšie plasty. Ďalší rozdiel spočíva v technike interiéru: základná výbava má iba komicky malý stredový displej multimediálneho systému (aj s Bluetooth), Techno má už uprostred palubovky praktickejší dotykový displej s petrejšou konektivitou. Rozdiel takisto pozorovať aj nižšie na ovládačoch klimatizácie, v Techno je už automatická.
Súčasťou základnej výbavy verzie Techno je aj inteligentný strešný nosič. Nosič na bicykle na fotografii je stále príplatkovou možnosťou, rovnako ako box na streche.
**Východisková výbava Equilibre** tak v základnej výbave ponúka aj nasledovné: * manuálna klimatizácia; * systém varovania pred opustením jazdného pruhu s automatickou korekciou jazdnej dráhy; * systém rozpoznávania dopravných značiek; * systém sledovania únavy vodiča; * full LED svetlomety s automatickým prepínaním diaľkových svetiel (avšak žiarovkové smerovky); * LED denné svietenie so svetelným podpisom v tvare “C”; * dažďový a svetelný senzor; * zadné parkovacie senzory; * 4,2″ farebný displej prístrojovej dosky; * tempomat s obmedzovačom rýchlosti; * výduchy klimatizácie dozadu pod prednými sedadlami; * elektronický stabilizačný systém ESC vr. asistenta rozjazdu do kopca a systému stabilizácie prívesu; * active emergency braking system s detekciou chodcov a cyklistov; * airbag vodiča a spolujazdca, bočné airbagy vpredu a hlavové airbagy vpredu a vzadu * v tejto verzii už sú lakované aj nárazníky, ale je tu napríklad ručné otváranie zadných okien či plastový volant, ktorý môže kaziť inak dobrý dojem zo šoférovania. Niekomu však na tom nemusí záležať a dokonca ocení, že namiesto stredového rádia tu nie je displej.
**Výbava Techno**, za ktorú si budete musieť doplatiť niečo vyše 3-tisíc eur, sa však z nášho pohľadu oplatí. Obsahuje napríklad aj tieto položky výbavy nad rámec tej základnej: * inteligentný strešný nosič; * aktívny systém sledovania mŕtveho uhlu; * sklopné stolíky na operadlách predných sedadiel; * multimediálny systém Easy Link s 8″ displejom a funkciou zrkadlenia smarfónu; * kožený volant; * výdychy klimatizácie pre zadné sedadlá na zadnej strane lakťovej opierky; * automatická dvojzónová klimatizácia; * elektricky ovládané okná v zadných posuvných dverách. Alternatívne si môžete v Renaulte kúpiť základnú výbavu s tým, že si niektoré položky z tej príplatkovej dokúpite zvlášť. Čo dodať? Tešíme sa na **redakčný test rodinného Renaultu Kangoo**, aby sme vám sprostredkovali praktické skúsenosti s týmto vozidlom a preverili jeho spotrebu, jazdné vlastnosti a funkčnosť jednotlivých bezpečnostných asistentov.
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »LEGISLATÍVA

Namiesto 3,5 tony má byť nový štandard 1,8 tony. Na jazdu v SUV budete musieť spraviť nový vodičák B+, návrh je už na stole (aktualizované)

 • Nové opatrenia počítajú aj s prísnejším posudzovaním podľa veku vodičov – starší by boli kontrolovaní prísnejšie a do 21 rokov by ste za volant SUV ani nesadli.

   Návrh počíta aj s úpravou maximálnej rýchlosti v EÚ na 130 km/h 
 • ODPORÚČAME

  Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.