VIDEO: Veľký crossover predviedol fantastický výkon v losom teste! Prekonal aj mnohé športové modely od nemeckej konkurencie

Hyundai IONIQ 5 zvládol túto disciplínu bez najmenšieho zaváhania.
Vydané Text: 

Španielsky motoristický web km77 sa už roky zaoberá skúšaním nových modelov v rámci štandardizovaného losieho testu. Každé auto u nich povinne absolvuje losí test, teda prudký vyhýbajúci manéver simulujúci krízovú situáciu na ceste. **Táto disciplína skúša jazdné vlastnosti vozidiel pri rýchlosti 77 km/h,** pričom má za úlohu preveriť hlavne stabilitu a správanie podvozka testovaného vozidla. V minulosti sme sa už viackrát mohli presvedčiť o tom, že s touto disciplínou majú problémy najmä autá kategórie SUV. Vyššia svetlá výška v kombinácii s komfortným podvozkom môžu vodičovi pri výhýbacom manévri spôsobiť nemalé ťažkosti, a preto nás zaujímalo, ako si v krízovej situácii poradí elektrický crossover Hyundai IONIQ 5.
Ako to dopadlo? Pri pohľade na testovacieho jazdca môžeme napísať, že by podobný manéver v elektrickom IONIQu 5 zvládol aj s prstom v nose. **Hyundai v tomto ohľade porazil aj sesterskú Kiu EV6, a to až 2 km/h.** Hyundai IONIQ 5 nielenže test absolvoval, ale dokonca prekonal požadovaný rýchlostný limit 77 km/h. Manéver tak **úspešne zvládol pri rýchlosti 80 km/h, čo je rýchlejšie než v prípade športového Mercedesu-AMG A45 S (75 km/h) alebo BMW M235i (68 km/h).**
Samozrejme, nechceme tým naznačiť, že elektrický crossover je športovejší alebo zábavnejší ako nemecká konkurencia. Tento test skôr prezrádza schopnosť auta udržať sa na ceste v prípade krízovej situácie. **Netreba zabúdať ani na skutočnosť, že obuté pneumatiky sú taktiež veľkým faktorom.** Rýchlosťou 80 km/h sa IONIQ 5 v losom teste vyrovná napríklad Toyote GR Yaris. Vďaka tomuto výsledku je Hyundai jedným z najrýchlejších áut, ktoré absolvovalo túto disciplínu. Km77.com tiež uviedol, že najlepší výsledok dosiahol so zapnutou rekuperáciou na najvyššej úrovni. Pri nižších nastaveniach sa IONIQ 5 nedokázal vyhnúť kužeľom ani pri rýchlosti 78 km/h. Publikácia tiež uviedla, že **nešlo najsvižnejšie auto v rámci slalomu, ale samotné pohyby karosérie opísali ako hladké a kontrolovateľné.** S ohľadom na to by ste za volantom tohto auta nemali mať veľký problém vyhnúť sa prekvapivej prekážke na ceste.
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »LEGISLATÍVA

Namiesto 3,5 tony má byť nový štandard 1,8 tony. Na jazdu v SUV budete musieť spraviť nový vodičák B+, návrh je už na stole (aktualizované)

 • Nové opatrenia počítajú aj s prísnejším posudzovaním podľa veku vodičov – starší by boli kontrolovaní prísnejšie a do 21 rokov by ste za volant SUV ani nesadli.

   Návrh počíta aj s úpravou maximálnej rýchlosti v EÚ na 130 km/h 
 • ODPORÚČAME

  Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.