ADAC: Skutočný test emisií, ktorý by mal politikom otvoriť oči! Dvojtonové plug-in hybridy sú ekologickou katastrofou, CNG a benzín naopak príjemne prekvapili

Nemecký ADAC sa pozrel na to, čo sa skrýva za tabuľkovými emisiami.
Vydané Text: 

Elektrické autá, hybridizácia, viacnásobné čistenie výfukových plynov. Automobilový priemysel prišiel s mnohými technickými riešeniami, ktorých cieľom bolo zabezpečiť nižšiu spotrebu a čistejšiu prevádzku nových modelov. Ako však ukázal najnovší test nemeckého autoklubu ADAC, papierové údaje nemajú s realitou takmer nič spoločné. Marketingové tvrdenia automobiliek o tom, ako sa s autom dobre jazdí alebo koľko miesta je na zadných sedadlách, si vieme všetci pomerne jednoducho overiť. Ale čo emisie? V tomto prípade sa musia zákazníci spoliehať na údaje, ktoré nám poskytne výrobca. Aj preto sa nemecký **ADAC rozhodol vypočítať a v reálnej premávke odmerať skutočné emisie nových áut.** Ako to dopadlo? *Hodnotenie testovaných vozidiel nájdete pod príspevkom* ### ĽAHKOSŤ VÍŤAZÍ Elektromobily to v teste nemali také jednoduché, pretože ADAC neakceptuje tvrdenie automobiliek ani zákonodarcov o bezemisnej prevádzke týchto vozidiel. Okrem toho, že samotný proces výroby akumulátorov len ťažko nazvať ekologickým, pri jazde elektromobil spotrebúva elektrickú energiu, ktorá musela byť nejakým spôsobom vyrobená. **Do hodnotenia preto zarátali množstvo vypúšťaných emisií pri výrobe elektrickej energie na základe aktuálneho energetického mixu v Nemecku.** Zohľadnené boli tiež straty pri nabíjaní, o ktorých sa taktiež často nehovorí. Z hodnotenia vyplýva, že **elektromobily sú v prevádzke ekologickejšie než spaľovacie motory len vtedy, ak šetria energiou.** V popredí sú preto predovšetkým malé a skromné elektrické vozidlá ako napríklad VW e-up! alebo elektrické Mini Cooper SE. Na prvých priečkach sa však nachádza aj mimoriadne efektívny Hyundai Ioniq Elektro s veľmi nízkou spotrebou elektrickej energie.
### PAŽRAVÉ ELEKTROMOBILY Čím sú elektromobily väčšie a ťažšie, tým viac elektrickej energie spotrebujú. S vysokou spotrebou klesá ich ekologické skóre. Pri výrobe elektrickej energie pre Audi e-tron 55 Sportback (24,4 kWh/100 km) a Mercedes EQC (27,3 kWh/100 km) tak **nepriamo vypúšťajú viac emisií než malé benzínové automobily.** Aj preto získali od autoklubu ADAC len tri hviezdy. Ešte horšie obstáli veľké plug-in hybridy, ktoré v teste dopadli suverénne najhoršie. S jedinou hviezdičkou obstáli BMW X5 xDrive 45e a Mercedes-Benz GLE 350 de z dôvodu vysokej spotreby paliva aj elektrickej energie.
### CNG MÁ ZMYSEL Povzbudivé je, že **auto na zemný plyn (CNG) sa dostalo do TOP 10 najekologickejších testovaných vozidiel** v roku 2020. Tento druh pohonu sa umiestnil na 4. mieste hneď za malými elektromobilmi. Ukázalo sa, že vozidlá na CNG sú menej znečisťujúce a emitujú menej CO₂ ako ich benzínové náprotivky, a preto sú šetrnejšie k životnému prostrediu. Napriek tomu nemajú podporu štátu a zaberajú len minimálny podiel na trhu.
### ÚSPORNÝ BENZÍN Veľmi slušné štvorhviezdičkové hodnotenie získali aj benzínové či mild-hybridné vozidlá ako napríklad Suzuki Swift. Perfektnou optimalizáciou pohonu sa môže pochváliť aj Toyota s modelmi Corolla či C-HR a vynechať nemôžeme ani Hondu Jazz. **Všetky spomínané modely profitujú z nízkej spotreby paliva, a teda skromného množstva vypúšťaných emisií.** Ak k tomu pripočítame príkladné čistenie výfukových plynov, môžeme malé hybridy označiť za najracionálnejšiu ekologickú alternatívu pre bežného motoristu. **HODNOTENIE** [GALLERY id=31728]
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »ODPORÚČAME

Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.
 • MAGAZÍN

  SUCCESS STORY. História modelu Renault Clio

 • Renault Clio je stelesnením umu francúzskych konštruktérov vyrobiť auto, ktoré dokáže osloviť mladých aj starších, ženy aj mužov, a to naprieč dekádami. S príchodom najnovšej generácie si poďme najprv zaspomínať na to, čo znamenalo Clio kedysi.

   Spomínate si na Renault Clio s motorom V6 v strede a pohonom zadných kolies? Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 10/2023