NOVINKY

Bola to len otázka času: Stellantis zaplaví Európu lacnými autami, plánuje až 7 modelov. Musí zakročiť proti čínskej konkurencii

Koncern Stellantis sa rozhodol tvrdo zakročiť proti prichádzajúcej konkurencii z Číny tým, že zaplaví Európu cenovo dostupnými malými automobilmi.

Rozširuje preto projekt Smart Car aj na európsky trh so signifikantnými vylepšeniami bezpečnosti.
Vďaka tejto platforme majú byť nové autá lacné a vyhovujúce európskym požiadavkám.
Vydané Text: 

Lacné elektromobily pre Európu

Po predstavení subkompaktného cross-hatchbacku Citroen e-C3 pre európsky trh spoločnosť Stellantis uviedla, že takéto vozidlá budú postavené na platforme Smart Car, pričom jeden z týchto modelov bude pravdepodobne nový Fiat Panda.

Automobilka Stellantis sa rozhodla tvrdo zakročiť proti prichádzajúcej konkurencii z Číny tým, že zaplaví Európu cenovo dostupnými malými automobilmi.

V lete 2021 predstavila Stellantis Corporation stratégiu elektrifikácie, ktorá sa opierala o štyri hlavné platformy: STLA Small, STLA Medium, STLA Large a STLA Frame.

Inzercia


Advertisement

Neskôr sa k nim pridala aj budgetová platforma Smart Car, zjednodušená verzia platformy CMP (Common Modular Platform), pôvodne určená pre rozvíjajúce sa trhy (Afrika, India, Južná Amerika), kde sú požadované jednoduché a cenovo dostupné vozidlá.

Hoci Citroen C3 z Brazílie založený na platforme Smart Car neuspel v nárazových testoch Latinskej NCAP, pre európsky trh bol tento model dôkladne upravený na zvýšenie bezpečnosti.

Testy odhalili, že spomenutý Citroen C3  mal slabú ochranu hrudníka a kolien vodiča a predného spolujazdca –  štruktúra karosérie bola uznaná ako nestabilná, to znamená, že „plávala“ a automobil nebol schopný odolať dodatočnému zaťaženiu pri zložitej  nehode.

Inzercia

V crashtest vozidlo neobstálo. Zdroj: kolesa.ru

Model pre Európu je značne vylepšený

Pre Európu bola platforma Smart Car citeľne posilnená z hľadiska aktívnej a pasívnej bezpečnosti, aby zabezpečila slušné hodnotenie Euro NCAP.

Z hľadiska aktívnej bezpečnosti je tak európsky Citroen C3 novej generácie skutočne dobre vybavený, už v základnej konfigurácii má šesť airbagov, systém automatického núdzového brzdenia, systém udržiavania v jazdnom pruhu, systém rozpoznávania dopravných značiek a systém sledovania únavy vodiča.

Okrem toho sa európsky Citroen C3 dizajnovo zásadne líši od rovnomenného modelu pre rozvojové trhy.  Novému Citroenu e-C3 sme venovali rozsiahly príspevok v čase jeho premiéry:

Inzercia

Stellantis plánuje v priebehu nasledujúcich dvoch rokov uviesť na európsky trh ďalších až sedem cenovo dostupných modelov, pričom väčšina z nich bude elektrická.

Tieto vozidlá majú zámer konkurovať čínskym elektromobilom, ktoré získavajú čoraz väčší podiel na európskom trhu a predpokladá sa ich agresívna expanzia do všetkých automobilových segmentov a kategórií.

Aj keď modely na platforme Smart Car nie sú úplne lacné, cenová hranica pre nové elektromobily sa bude pohybovať zrejme okolo úrovne 20-tisíc eur. Napokon aj Citroen e-C3 bude od roku 2025 v predaji aj vo verzii, ktorej cena má byť podľa slov výrobcu tesne pod 20-tisíc eur.

 
Pokračujte na ďalší príspevok »FOTOGALÉRIA

V Bratislave dnes odštartovala výroba nového Superbu, pozrite sa do zákulisia výroby závode VW Slovakia

  • Nový Superb Combi sa vyrába súčasne s VW Passat Combi, neskôr sa do programu produkcie pridá aj Superb vo verzii liftback.

     Závod Volkswagen Slovakia sa pre spustenie výroby dôležitých modelov výrazne modernizoval, investícia do projektu Beta+ obnáša stovky miliónov eur. V rámci prípravy na sériovú produkciu sa vyrobilo až do dvetisíc kusov nového Superbu Combi.
  • Nabitá ponuka

    Slovenský Mercedes prišiel s neodolateľnou ponukou. Do ceny elektromobilov zahrnul nabíjací kredit, poistenie, financovanie aj nabíjací set

  • Poistenie na 2 roky, flexibilný systém nabíjania Pro, kredit na nabíjanie, predĺženú záruku na 6 rokov alebo do 90 000 km a zvýhodnené financovanie sú teraz v cene každého avizovaného elektromobilu.

     Kredit na nabíjanie je až do 6000 eur! Ponuka platí pre vozidlá k priamemu odberu, aj pre vozidlá zadané do výroby, dodané do 31. 12. 2023.