AKTUALITY

Škoda už budúci rok spustí priamy predaj svojich áut. Čo to znamená pre zákazníkov a klasických predajcov?

Výnosy mali predajcovia lepšie ako u konkurencie, teraz by sa mali odmeny v skupine zosúladiť, aby nedochádzalo ku kanibalizácii.

Predajcov má však čakať audit.
Vydané Text: 

Spoločnosť Škoda Auto sa pripája k narastajúcemu počtu automobiliek v Európe, ktoré plánujú predávať svoje vozidlá prostredníctvom priameho modelu predaja.

Podobne ako v prípade iných maloobchodných predajcov, aj predajcovia Škody budú odteraz vozidlá predávať v mene výrobcu, a nie ich priamo nakupovať.

Dcérska spoločnosť Volkswagen Group zavedie tento systém postupne, začínajúc novým SUV modelom Elroq a následne plánuje úplné zavedenie schémy predaja elektrických vozidiel súkromným a flotilovým zákazníkom.

Inzercia


Advertisement

Očakáva sa, že tento nový model predaja prinesie obchodníkom finančné výnosy podobné tým, ktoré majú v súčasnom systéme.

Výnosy mali predajcovia lepšie ako u konkurencie

Jan-Hendrik Huelsmann, šéf Škody pre Nemecko, vyjadril podľa Automotive News Europe názor, že plánovaný systém odmeňovania umožní partnerom Škoda dosiahnuť podobnú návratnosť ako v predchádzajúcich rokoch.

Výnosy partnerov Škoda boli vždy lepšie ako výnosy porovnateľných objemov od konkurencie. Konkrétne úrovne provízie však neuviedol.

Inzercia

Všetky značky skupiny Volkswagen budú spoliehať na podobne vysokú odmenu za agentúrny model, približne 6,5 percenta, čím sa predíde kanibalizácii v rámci skupiny.

Thomas Peckruhn, prezident Združenia predajcov Škoda, vyjadril súhlas s týmto spustením agentúrneho modelu a postupným rozširovaním na nové modely, čo je v súlade s vyjednávacou pozíciou predajcov. Na základe novej zmluvy prevezme Škoda inventarizačné riziko a náklady na refinancovanie nových vozidiel, pričom náklady na personál a budovy zostanú na agentovi.

Inzercia

Huelsmann očakáva, že agentúrny model nezachová rovnaké štandardy, ktoré platia pre predajcov v súčasnosti. S cieľom znížiť tlak na partnerov budú personálne a stavebné štandardy v obchodnom oddelení znížené v súlade so zmluvou.

Pre Peckruhna je toto dôležitý krok, hoci nebol pôvodne naklonený agentúrnemu modelu. Nové štandardy predaja by mali pomôcť napraviť mnohé nedostatky súčasného systému.

Inzercia

Škoda na autosalóne v Nitre ukázala v slovenskej premiére nové modely Kamiq a Scala

Predajcov čaká audit

V rámci reorganizácie predaja plánuje Huelsmann vykonať audit siete predajcov. Škoda chce do konca roka dospieť k záverom o budúcom nastavení svojej predajnej siete.

Zdá sa, že značka nasleduje trend v odvetví, kde automobilky predávajú svoje nové vozidlá prostredníctvom väčších obchodných zastúpení, pričom sa viac zameriavajú na počet predajcov než na počet miest.

Čo je to priamy predaj automobilov?

Priamy predaj automobilov je obchodný model, v ktorom automobilový výrobca predáva svoje vozidlá priamo zákazníkom, teda bez tradičných maloobchodných predajcov. V tomto prípade výrobca preberá úlohu predajcu a je zodpovedný za celý predajný proces, vrátane marketingu, predaja, financovania a poskytovania služieb zákazníkom.

Priamy predaj automobilov umožňuje výrobcom mať priame a bezprostredné spojenie so zákazníkmi, čím získavajú väčšiu kontrolu nad predajom a zákazníckym zážitkom. To môže viesť k lepšej komunikácii, personalizovanému prístupu a rýchlejšiemu riešeniu potrieb zákazníkov.

Tento model tiež umožňuje výrobcom získavať vzácne zákaznícke údaje a spätnú väzbu, čo môže slúžiť ako cenný zdroj informácií pre vylepšenie produktov a služieb. Zákazníci môžu mať pri priamom predaji aj možnosť konfigurácie a prispôsobenia vozidla podľa svojich preferencií.

Priamy predaj automobilov sa môže realizovať prostredníctvom online predajných kanálov, vlastných predajných miest výrobcu alebo špeciálnych predajných udalostí. Tento model nie je tak bežný ako tradičný model predaja prostredníctvom autorizovaných predajcov, ale niektoré automobilky ho využívajú ako súčasť svojej predajnej stratégie.

 

Zdroje: Automotive News Europe
Pokračujte na ďalší príspevok »FOTOGALÉRIA

V Bratislave dnes odštartovala výroba nového Superbu, pozrite sa do zákulisia výroby závode VW Slovakia

  • Nový Superb Combi sa vyrába súčasne s VW Passat Combi, neskôr sa do programu produkcie pridá aj Superb vo verzii liftback.

     Závod Volkswagen Slovakia sa pre spustenie výroby dôležitých modelov výrazne modernizoval, investícia do projektu Beta+ obnáša stovky miliónov eur. V rámci prípravy na sériovú produkciu sa vyrobilo až do dvetisíc kusov nového Superbu Combi.
  • Nabitá ponuka

    Slovenský Mercedes prišiel s neodolateľnou ponukou. Do ceny elektromobilov zahrnul nabíjací kredit, poistenie, financovanie aj nabíjací set

  • Poistenie na 2 roky, flexibilný systém nabíjania Pro, kredit na nabíjanie, predĺženú záruku na 6 rokov alebo do 90 000 km a zvýhodnené financovanie sú teraz v cene každého avizovaného elektromobilu.

     Kredit na nabíjanie je až do 6000 eur! Ponuka platí pre vozidlá k priamemu odberu, aj pre vozidlá zadané do výroby, dodané do 31. 12. 2023.