NEWSFILTER

Pruh vyhradený pre vozidlá s aspoň dvomi ľuďmi dostal vlastnú značku, ktorá sa ale u nás nepoužíva

Zatiaľ sa neuvažuje, že by sa toto nové značenie zaviedlo aj u nás, pravdou však je, že za nedodržanie predpisov dostane pokutu aj Slovák.

Vydané Text: 

Téme novej dopravnej značke sa v uplynulých dňoch venovalo väčšie množstvo slovenských médií, ktoré prevažne poukazovali na komický rozmer nového značenia: ľuďom pripomína symbol používaný pri znázorňovaní ženských vonkajších pohlavných orgánov. Viac ako túto asociáciu však nová značka evokuje podobnosť s aktuálne používanou dopravnou značkou hlavnej cesty, prípadne automobilky Renault.

Zároveň médiá upozorňujú na možnosť uloženia pokuty pre motoristu, ktorý nedodržiava dopravný predpis vyplývajúci z nového dopravného značenia. Obyčajne pritom v nadpise neavizujú, že toto nové značenie sa na Slovensku nepoužíva a ak hrozia sankcie, tak len pri návšteve Francúzska.

Nová dopravná značka, modrý štvorec so symetrickým bielym kosoštvorcom s modrou výplňou, ukladá motoristom povinnosť jazdiť v takto označenom jazdnom pruhu minimálne s dvomi osobami vo vozidle. V praxi sa už vyskytuje aj čiernobiely variant tejto značky zobrazovaný na digitálnych obrazových paneloch.

Inzercia

Reprofoto images.google.com

Ide teda o opatrenie, ktorým sa majú zvýhodňovať vozidlá voziace viac ako jednu osobu, teda viac ako iba vodiča. Zámery zavedenia takéhoto opatrenia sú v podstate dve: zlepšiť ekologickú bilanciu osobnej dopravy a tiež zvýhodniť také vozidlá, ktoré sú používané na prevoz viacerých osôb.

Za nedodržanie tohto predpisu slovenské médiá avizujú pokutu vo výške 135 eur, pričom by sa mala vzťahovať aj na Slovákov jazdiacich po francúzskych cestách. Práve tam je momentálne zavedené testovanie nového predpisu.

Inzercia


Advertisement

Výnimka platí, okrem iných, pre elektromobily a vozidlá s nulovými lokálnymi emisiami, ale aj pre taxislužby, ktoré v čase prejazdu týmto vyhradeným pruhom nemusia mať vo vozidle zákazníka.

Dokazovanie porušenie tohto predpisu by mali mať na starosti hliadkujúci policajti, ako aj kamerové systémy, avšak o spoľahlivosť prvého aj druhého riešenia sa môžu viesť spory.

Inzercia
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »LEGISLATÍVA

Namiesto 3,5 tony má byť nový štandard 1,8 tony. Na jazdu v SUV budete musieť spraviť nový vodičák B+, návrh je už na stole (aktualizované)

 • Nové opatrenia počítajú aj s prísnejším posudzovaním podľa veku vodičov – starší by boli kontrolovaní prísnejšie a do 21 rokov by ste za volant SUV ani nesadli.

   Návrh počíta aj s úpravou maximálnej rýchlosti v EÚ na 130 km/h 
 • ODPORÚČAME

  Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.