ZÁKAZ SPAĽOVACÍCH MOTOROV: Ako hlasovali slovenskí europoslanci?

Hlasovanie bolo tesné, návrh podporilo aj niekoľko slovenských europoslancov.
Vydané , zverejnil

Slovenskí europoslanci hlasovali 8. júna v Európskom parlamente o zákaze predaja spaľovacích motorov po roku 2035. Samotné hlasovanie bolo pomerne tesné a na stole bolo viacero pozmeňujúcich návrhov.

**Konzervatívni europoslanci sa pokúsili návrh zjemniť tak, že namiesto úplného zákazu prevádzkových emisií navrhovali ich 90-percentné zníženie do roku 2035.** Oslabenie úplného zákazu by vytvorilo priestor pre hybridné motory v spojení s využívaním biopalív a syntetických palív. Snaha konzervatívcov sa však v parlamente nestretla s pochopením.

Na opačnom konci radikálneho spektra boli Zelení, ktorí chceli úplný zákaz ešte skôr než navrhovala komisia, a to v roku 2030. Ani tento návrh však neuspel.

Inzercia

Advertisement

Nakoniec sa hlasovalo o pôvodnom návrhu Európskej komisie, ktorý europoslanci schválili v pomerne tesnom hlasovaní. **Za navrhovaný zákaz spaľovacích motorov bolo 339, proti nemu až 249 a zdržalo sa 24 prítomných poslancov.** V praxi to znamená, že o trinásť rokov už nebudú automobilky uvádzať na jednotný trh automobily so spaľovacím motorom.

### AKO HLASOVALI SLOVÁCI?

Nepochybne zaujímavé sú tiež postoje slovenských europoslancov. Mnohí podporili návrh Európskej komisie a pomohli schváliť zákaz predaja spaľovacích áut od roku 2035. Zaujímavé tiež je, že sa takmer žiaden slovenský europoslanec nepochválil výsledkom svojho hlasovania.

Konkrétne mená prezradila až 656. strana zápisnice výsledkov hlasovania, ktorú si môžete pozrieť [TU](https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/PV-9-2022-06-08-RCV_FR.pdf).

**Poslanci, ktorí súhlasili so zákazom predaja spaľovacích motorov:**

* Vladimír Bilčík – pôvodný kandidát SPOLU

* Lucia Ďuriš Nicholsonová – pôvodný kandidát SaS

Inzercia

* Monika Flašíková-Beňová – pôvodný kandidát SMER-SD

* Robert Hajšel – pôvodný kandidát SMER-SD

Inzercia

Advertisement

* Martin Hojsík – pôvodný kandidát Progresívne Slovensko

* Michal Šimečka – pôvodný kandidát Progresívne Slovensko

* Michal Wiezik – pôvodný kandidát SPOLU

**Poslanci, ktorí boli proti zákazu predaja spaľovacích motorov:**

* Eugen Jurzyca – pôvodný kandidát SaS

* Miriam Lexmann – pôvodný kandidát KDH

* Ivan Štefanec – pôvodný kandidát KDH

* Milan Uhrík – pôvodný kandidát Kotleba – ĽSNS

* Miroslav Radačovský – pôvodný kandidát Kotleba – ĽSNS

**Poslanci, ktorí sa zdržali hlasovania alebo neboli prítomní:**

* Peter Pollák – pôvodný kandidát OĽANO

* Miroslav Číž – pôvodný kandidát SMER-SD

Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!


Pokračujte na ďalší príspevok »KIA Blog

Kia posilňuje dizajnový tím vymenovaním Johna Buckinghama ako vedúceho skupiny Kia Next Design Group

  • Buckingham, ktorý sa svojej novej role ujal 1. júna, má viac ako 18 rokov skúseností s navrhovaním luxusných a čisto elektrických vozidiel.  Po vymenovaní viceprezidenta Teck Koun Kima za vedúceho skupiny Kia Next Design Group v januári tohto roka, Kia naďalej posilňuje svoj dizajnový tím.  Dizajnová filozofia spoločnosti Kia „zjednotenie protikladov“ stanovuje odvážnu ambíciu byť lídrom v budúcej mobilite a definuje progresívny prístup.