Advertisement

Advertisement

Čo so starými batériami z elektromobilov? Slováci prišli s unikátnym riešením, ktoré im vdýchne druhý život

Aj Slováci sa zamýšľajú nad tým, čo urobiť s použitými batériami z elektromobilov.
Vydané  Text: 


Advertisement
Unikátny projekt ZTS VV zameraný na regeneráciu batérií z elektromobilov splnil náročné kvalitatívne kritériá Európskej komisie a spoločnosť tak získala financovanie od Ministerstva hospodárstva SR. Inovácia, ktorá je súčasťou významného projektu spoločného európskeho záujmu (IPCEI) s názvom European Battery Innovation, bola podporená nenávratným finančným príspevkom vo výške 14 940 043,13 eur. **Ide pritom o originálny počin slovenských odborníkov, ktorý patrí medzi 42 jedinečných európskych projektov ako dôležitá súčasť európskeho batériového value-chain.** Projekt regenerácie použitých batérií z elektromobilov sa venuje výrobe druhotných batériových modulov. Tak ako každé zariadenie, aj batéria v elektromobile sa časom opotrebuje a stáva sa užívateľsky nekomfortnou. Spoločnosť ZTS VV vyrobí **z vyradenej opotrebovanej batérie procesom regenerácie batériový modul s garantovanou životnosťou a parametrami určenými na využitie prioritne v energetickom sektore v menej dynamických aplikáciách.** Realizácia projektu regenerácie batérií prispeje k energetickej nezávislosti Slovenska a Európy, posilní cirkulárnu ekonomiku, prinesie udržateľné riešenia v segmente elektromobility a prispeje k výraznému rozšíreniu využiteľnosti energie z obnoviteľných zdrojov. *„Naše inovácie menia pohľad na využiteľnosť starších, v automobilovom svete nepoužiteľných, batérií z elektromobilov. V rýchlorastúcom segmente elektromobility tak významne predĺžia životný cyklus batérií a prispejú tak k zníženiu produkovaných emisií pri výrobe nových článkov. Rovnako podporia možnosti využívania zelenej energie vďaka cenovo dostupnejším riešeniam určeným na jej uskladnenie,“* hovorí predseda predstavenstva ZTS VV Stanislav Králik. **Projekt bude prínosný aj pre slovenské vysoké školstvo a vedu.** Na výskume a vývoji projektu sa totiž aktívne spolupodieľajú slovenské univerzity a vzniká tak most medzi akademickým výskumom a jeho praktickým využitím. V neposlednom rade sa projekt spoločnosti ZTS VV podpíše na rozvoji stredného Považia, a to vytvorením desiatok priamych a nepriamych pracovných miest.
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »auto motor a šport č. 1/2024

Štatút reklamnej a propagačnej súťaže MONCLER SUNRISE – auto motor a šport č. 1/2024

 • PREAMBULA Tento Štatút propagačnej a reklamnej súťaže MONCLER SUNRISE – auto motor a šport“ (ďalej len „Súťaž“) je záväzným dokumentom, ktorý upravuje pravidlá Súťaže a presne určuje podmienky riadneho priebehu Súťaže (ďalej len „Štatút“). Článok I VYHLASOVATEĽ A PARTNER SÚŤAŽE 1.1 Vyhlasovateľom Súťaže je spoločnosť Motor Media CS s.r.o., sídlo: Námestie slobody 11, 811 06 Bratislava –… Prečítať celé

    
 • auto motor a šport č. 1/2024

  Štatút reklamnej a propagačnej súťaže HALLOWEEN MAN MYSTERY – auto motor a šport č. 1/2024

 • PREAMBULA Tento Štatút propagačnej a reklamnej súťaže HALLOWEEN MAN MYSTERY – auto motor a šport“ (ďalej len „Súťaž“) je záväzným dokumentom, ktorý upravuje pravidlá Súťaže a presne určuje podmienky riadneho priebehu Súťaže (ďalej len „Štatút“). Článok I VYHLASOVATEĽ A PARTNER SÚŤAŽE 1.1 Vyhlasovateľom Súťaže je spoločnosť Motor Media CS s.r.o., sídlo: Námestie slobody 11, 811 06 Bratislava… Prečítať celé

    
 • KĽÚČOVÝ MODEL ZNAČKY

  PRVÝ TEST KIA EV9: Výkonný luxus. Je však porovnávanie s BMW na mieste?

 • Na veľké SUV Kia EV9 sme čakali možno až príliš dlho, a tak vyburcovala naše očakávania. Prvé dva dni s modelom nám odhalili, či má EV9 právo považovať sa za vlajkovú loď značky.

   Na Slovensku sa predáva od 74 990 €, za čo dostanete verziu Earth 1st Edition RWD 99,8 kWh 149,5 kW. GT-Line 1st Edition ide potom od 82 990 €.  Zdá sa, že každé euro stojí za to.