Veľa vodičov stále nerozumie týmto značkám. Viete čo znamená malá biela šípka, ktorá je súčasťou značenia Zákaz zastavenia alebo Zákaz státia?

Už ich tu máme pomerne dlho, no vodiči im stále nerozumejú. Reč je o nových dopravných značeniach Zákaz zastavenia a Zákaz státia, ktoré majú vo sebe malú bielu šípku.
Vydané Text: 

Od apríla roku 2020 vstúpila do platnosti Príloha č. 3 k vyhláške č. 30/2020 Z. z., ktorá okrem iného definuje možnosť používania nového dopravného značenia. AJ keď je už dnes toto dopravné značenie pomerne bežné, stále sa nájde veľa vodičov, ktorí mu jednoducho nerozumejú. Práve preto Vám prinášame dôležitý prehľad o tom, ako správne čítať dopravné značenia Zákaz zastavenia, Zákaz státia a Parkovanie. ### Malá šípka určuje územnú platnosť Ešte stále sa môžete na mnohých miestach Slovenska stretnúť s vyššie uvedenými dopravnými značeniami, ktoré majú pod sebou dodatkovú tabuľku. Tá vo väčšine prípadov určuje ich územnú platnosť. Dodatková tabuľka je vykreslená ako šípka smerujúca nadol, nahor alebo obojsmerne. Modernizované a zjednodušené dopravné značenia s číslami 270, 271 a 272 však od týchto dodatkových tabuliek upúšťajú. To však neznamená, že už viac nebudú vykreslené s územnou platnosťou. **Práve [Príloha č. 3 k vyhláške č. 30/2020 Z. z. a konkrétne jej bod 44 časti II. 5. Statická doprava](https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/prilohy/SK/ZZ/2020/30/20200401_5227681-2.pdf) upravuje používanie šípok v spojitosti s dopravnými značkami Zákaz zastavenia, Zákaz státia a Parkovanie. Na týchto vynovených dopravných značeniach totiž šípky vyznačujúce územnú platnosť nájdeme priamo na hlavnej tabuli.** Názornú ukážku môžete vidieť na obrázku nižšie.
### Ako ich správne čítať? V prípade značky Zákaz státia, reprezentovanej číslom 271 a značky Zákaz zastavenia s číslom 270 je to nasledovne. **Kľúčové je rozlíšiť či značka platí pre pravý, respektíve ľavý okraj vozovky**. V jednoduchosti si však môžeme uviesť príklad. **Biela vodorovná šípka, ktorá je súčasťou hlavného dopravného značenia smerujúca k vozovke znamená začiatok platnosti danej dopravnej značky**. Priebeh dopravného značenia je následne vyznačený ako dve šípky. Jedna smeruje k a druhá od vozovky. **No a napokon koniec platnosti danej dopravnej značky je vyznačený ako biela vodorovná šípka smerujúca od vozovky**. **Do pozornosti však dávame ešte jednu dôležitú vec**. Nové dopravné značenia platia aj pre konkrétnu stranu verejnej komunikácie. **Musíme sa teda naučiť rozlišovať či je daná dopravná značka na základe šípok určená pre pravý, respektíve ľavý okraj vozovky**. Samozrejme okrem ukončenia územnej platnosti konkrétnym dopravným značením, sa končí jeho platnosť aj najbližšou križovatkou. Ako pomôcku vám prikladáme obrázky pod týmto článkom. Do pozornosti dávame, že neznalosť dopravného značenia vás neochráni pred pokutou. [Sadzobník si môžete pozrieť priamo tu](https://striz.sk/wp-content/uploads/2021/03/sadzobnik-pokut-01072018.pdf).
Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Pokračujte na ďalší príspevok »FOTOGALÉRIA

V Bratislave dnes odštartovala výroba nového Superbu, pozrite sa do zákulisia výroby závode VW Slovakia

  • Nový Superb Combi sa vyrába súčasne s VW Passat Combi, neskôr sa do programu produkcie pridá aj Superb vo verzii liftback.

     Závod Volkswagen Slovakia sa pre spustenie výroby dôležitých modelov výrazne modernizoval, investícia do projektu Beta+ obnáša stovky miliónov eur. V rámci prípravy na sériovú produkciu sa vyrobilo až do dvetisíc kusov nového Superbu Combi.
  • Nabitá ponuka

    Slovenský Mercedes prišiel s neodolateľnou ponukou. Do ceny elektromobilov zahrnul nabíjací kredit, poistenie, financovanie aj nabíjací set

  • Poistenie na 2 roky, flexibilný systém nabíjania Pro, kredit na nabíjanie, predĺženú záruku na 6 rokov alebo do 90 000 km a zvýhodnené financovanie sú teraz v cene každého avizovaného elektromobilu.

     Kredit na nabíjanie je až do 6000 eur! Ponuka platí pre vozidlá k priamemu odberu, aj pre vozidlá zadané do výroby, dodané do 31. 12. 2023.