Advertisement

Advertisement

Mitsubishi Eclipse Cross PHEV: Vyššia liga plug-in hybridov

Mitsubishi Eclipse Cross PHEV má evidentný náskok v estetike aj technologickej vybavenosti.
Vydané  Text: 


Advertisement

Pripravené v spolupráci s Mitsubishi Nový Eclipse Cross PHEV je neprehliadnuteľný, pre svoj výrazný vzhľad vskutku zatieni každé iné vozidlo vo svojom okolí. Mali sme si to možnosť overiť počas našich redakčných testov. Japonci veľmi dobre vedeli, že anglické slovo eclipse, teda zatmenie, bude pre model príznačné. Rovnako ako cross, ktoré odkazuje ako na úspechy v motoristickom športe, tak na momentálne veľmi žiadané karosárske vyhotovenie SUV-kupé. Napokon akronymom PHEV výrobca označuje svoj najvyspelejší plug-in hybridný pohon s rýchlym nabíjaním, rezervným tokom energie a výkonnou bezúdržbovou batériou.

Bolo by ale naivné myslieť si, že je len moderný pohon a estetika, čo robí z Mitsubishi Ecplise Cross PHEV výnimočné vozidlo. Je to aj jeho všestrannosť a technologické vybavenie na palube.

V nasledujúcom príspevku sumarizujeme 7 oblastí, ktoré posúvajú Eclipse Cross PHEV do vyššej ligy aj našej priazne.

Zmysluplný a perspektívny pohon

Ak plug-in hybrid používate správne, môže byť ekonomicky veľmi racionálnym rozhodnutím. Mitsubishi Eclipse Cross PHEV sa predáva výhradne ako plug-in hybrid, a nie hocijaký. Pohon kombinuje 2,4-litrový benzínový agregát s dvomi synchrónnymi elektromotormi, pričom už v základnej cene zákazník dostáva najvyšší možný výkon 138 kW (188 k) a pohon všetkých kolies 4×4 S-AWC. Vozidlo dokáže jazdiť výlučne na elektrinu na dlhej trase, dojazd dosahuje až 55 kilometrov. Výhodou tohto systému je, že vodič môže hospodáriť s dostupnou energiou a palivom podľa vlastného uváženia, ale aj sa spoľahnúť na automatiku, ktorá pripravuje ten ideálny mix pohonov. Kto jazdí prevažnú časť denných kilometrov v meste, pre toho bude Eclipse Cross PHEV predovšetkým elektromobilom.

Rýchle nabíjanie

Nabíjanie tromi spôsobmi, s káblom i bez neho. Čím viac sa plug-in hybrid nabíja, tým jazdí lacnejšie a ekologickejšie. V porovnaní s hybridmi tak ponúka nielen možnosť dobíjania z elektrickej siete, ale aj jazdu na elektrinu „normálnymi“ rýchlosťami. Vyššia rýchlosť sa týka aj samotného nabíjania, batériu s kapacitou 13,8 kWh na rýchlonabíjacej stanici nabijete do 80% už za 25 minút. Z kávy v nákupnom centre tak odchádzate s energiou na celý deň jazdy ešte aj dnes celkom zadarmo.

Mitsubishi ku každej výbave (Intense+, Instyle a Instyle+) pribalí aj nabíjací kábel s 230 V adaptérom, takže nabíjať môžete doma aj v práci. Nabitie batérie z nuly na 100% zo zásuvky trvá 6 hodín a pri prúde 16 ampérov len 4 hodiny.

Naďalej pritom platí, že elektrická energia je podstatné lacnejšia ako ekvivalentné množstvo fosílneho paliva. Tretím spôsobom nabíjania je to automatické počas jazdy princípom rekuperácie – pri brzdení a spomaľovaní sa z elektrického motora stáva generátor elektrickej energie, ktorú posiela priamo do akumulátora v podlahe.

Všestrannosť

Eclipse Cross PHEV je ideálny do mesta, na dlhé trasy aj do terénu. Mitsubishi techniku plug-in hybridného pohonu do vozidla integrovalo tak, že nie je obmedzený vnútorný priestor či veľkosť kufra. Pri obsadení piatimi osobami vrátane vodiča tak SUV-kupé ponúka využiteľných až 471 litrov batožinového priestoru, pretože akumulátor je uložený v podlahe.

Univerzálnosť Eclipse Cross PHEV ale spočíva aj v pohone 4×4 S-AWC, teda schopnosti vydať sa z ciest do terénu. Na internete nájdete množstvo ukážok schopností tohto modelu, ktoré ťažia z účinného rozdeľovania hnacej sily medzi jednotlivé kolesá. Zadné kolesá sú poháňané výlučne elektricky. Okrem štandardného jazdného režimu ponúka aj režimy pre štrk, sneh, asfalt a jeden ekologický – off-road legenda Mitsubishi sa teda nezaprie ani v takejto štýlovke.

Pojazdný elektrický generátor

Silná stránka modelu: akumulátor môžete použiť na napájanie elektrospotrebičov.

Akumulátor s kapacitou 13,8 kWh je nepochybne dostatočný pre použitie v plug-in hybridnom SUV, ale zároveň je dosť výkonný, aby napájal bežné elektrické spotrebiče. Jednoducho do vstavanej 230 voltovej zásuvky pripojíte akýkoľvek spotrebič s príkonom do 1 500 wattov a môžete ho používať. Len pre predstavu, plne nabitý akumulátor zabezpečí:
 • 9 hodín prevádzky motorovej píly;
 • 9 hodín prevádzky elektrického grilu;
 • 170 hodín svietenia 80 W zdrojom svetla;
 • nabitie 1300 smartfónov alebo tabletov
 • a napájanie celého domu vďaka technológii V2H.

Jedno z najdostupnejších plug-in hybridných SUV na trhu

Na Slovensku to znamená ceny od 36 490 eur v prípade výbavy INTENSE+.

Inzercia

To hovorí za všetko. K tomu je potrebné pripočítať si nízku spotrebu paliva aj v reálnych podmienkach: podľa metodiky WLTP je to priemerne 2,0 l/100 km, ale keď budete akumulátor nabíjať pravidelne, môžete jazdiť aj za rovných 0,0 l/100 km. Tu do celého výpočtu nákladov vstupujú aj nízke servisné náklady a dlhé záruky. Záruka na 80-článkovú batériu je až 8 rokov alebo 160 000 km.

Najmodernejší asistenti a konektivita

Už v základnej výbave je 7 airbagov, udržiavanie v pruhu či parkovacia kamera. V Mitsubishi Ecplise Cross PHEV 4×4 si môžete byť istí, že je o vás postarané aj z pohľadu bezpečnosti a komfortu. K dispozícii sú najmodernejšie systémy v podobe adaptívneho tempomatu, 360° kamerového systému, head-up displeja, asistenta zmeny jazdného pruhu či konektivity Apple CarPlay a Android Auto. Nezabudnime tiež na dostupnosť LED osvetlenia, koženého čalúnenia, automatickej dvojzónovej klimatizácie so zadnými výduchmi či 8-reproduktorového audiosystému a 8-palcovej navigácie.

Prehľadná ponuka

1 pohon, 3 stupne výbavy a 7 paketov Zvlášť oceňujeme prehľadnú ponuku výbav, dovedna osem farieb karosérie (z nich je šesť metalických a jedna perleťová) a kombinovateľné dizajnové a funkčné pakety už od 400 eur. Sú nimi Sport (+), Elegance (+), Protection, Utility a Light, pričom Sport a Elegance základový Eclipse Cross PHEV viditeľne odlíšia.

Viac o Mitsubishi Eclipse Cross PHEV 4×4 nájdete priamo na stránkach EclipseCrossPHEV.sk.

 
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »KĽÚČOVÝ MODEL ZNAČKY

PRVÝ TEST KIA EV9: Výkonný luxus. Je však porovnávanie s BMW na mieste?

 • Na veľké SUV Kia EV9 sme čakali možno až príliš dlho, a tak vyburcovala naše očakávania. Prvé dva dni s modelom nám odhalili, či má EV9 právo považovať sa za vlajkovú loď značky.

   Na Slovensku sa predáva od 74 990 €, za čo dostanete verziu Earth 1st Edition RWD 99,8 kWh 149,5 kW. GT-Line 1st Edition ide potom od 82 990 €.  Zdá sa, že každé euro stojí za to.
 • FIREMNÉ AUTO

  Výhody veľkých teraz aj pre malých. Škoda vám dá flotilové zľavy či extra starostlivosť už pri kúpe jedného vozidla

 • Hovorí sa, že byť veľký má svoje výhody. V tomto prípade to znamená, že spoločnosť Škoda Auto Slovensko – líder vo fleetovom segmente – dokáže ponúknuť zvýhodnenú flotilovú ponuku pre firemných zákazníkov už pri kúpe jedného vozidla. To zahŕňa lepšie ceny, množstvo vozidiel ihneď skladom či ďalšie výhody vo financovaní a starostlivosti o vozidlo.