Volkswagen končí s vývojom spaľovacích motorov. Aj napriek tomu sa ich neplánuje vzdať

Volkswagen sa už neplánuje zameriavať na vývoj nových spaľovacích motorov. Na miesto toho sa chce sústrediť na alternatívne pohony.
Vydané , zverejnil

V posledných týždňoch sa v automobilových kuloároch naprieč celou Európou začínajú objavovať informácie o tom, že väčšina popredných automobiliek končí s výrobou spaľovacích motorov. Za všetko môže nová európska stratégia, ktorá chce už v najbližšom desaťročí pretlačiť elektromobilitu do každej domácnosti a to za každú cenu.

**Emisná norma Euro 7**, ktorá má byť akýmsi posledným klincom do rakvy fosílnych palív začne platiť najskôr v roku 2025. Do tohto dátumu sa musia automobilky pripraviť na prísne regulácie. Ich reakcia preto logicky musí prísť omnoho skôr ako je rok 2025.

Práve preto, v nedávnom rozhovore pre nemecký [magazín Automobilwoche](https://www.automobilwoche.de/article/20210321/BCONLINE/210319906/exklusiv–markenchef-brandstaetter-auch-vw-will-keine-neuen-verbrennungsmotoren-mehr-entwickeln) predseda predstavenstva Volkswagen Ralf Brandstätter uviedol pre fanúšikov nepotešujúce informácie.

**Automobilka podľa jeho slov oficiálne končí s vývojom nových generácií spaľovacích motorov**. Nové portfólio by sme už teda nemali očakávať. **Napriek tomu, že už Volkwsagen nebude pracovať na úplne nových agregátoch, ich koniec tak skoro nehrozí**. Brandstätter totiž uvádza, že automobilka sa bude aj naďalej sústreďovať na evolúciu aktuálnych motorizácií. Cieľom takejto evolúcie má byť ich pripravenie na nové predpisy a to najmä na normu Euro 7.

Už skôr v tomto mesiaci automobilka uviedla, že sa spaľovacích motorov nechce len tak vzdať. Ich budúcnosť je pritom úzko prepojená s elektrifikáciou. Volkswagen plánuje pokračovať v nastolenom trende. Aj do výkonných modelov chce implementovať plug-in hybridné pohony. **Tie nové by mali byť schopné na jedno nabitie prejsť až 100 kilometrov, čo je pri pohone plug-in hybrid obrovský dojazd**.

Naopak, výrazné posilnenie by sme mali vidieť v kompletne elektrických vozidlách. Do roku 2030 chce Volkswagen predávať až 70% batériových áut. Tak, ako sme uviedli už [v článku z 8. marca](https://www.autoviny.sk/novinky/122188/spalovacie-motory-nekoncia-popredna-europska-automobilka-predstavila-svoju-novu-strategiu), automobilka z Wolfsburgu plánuje na konci tejto dekády uviesť **novú generáciu modelu Golf, ktorý by mal stále počítať s klasickými spaľovacími motormi**. Môžeme teda očakávať, že ich kompletné odstránenie z ponuky sa odohrá až v polovici 30. rokov. Dobrou informáciou teda je, že najbližších 10-15 rokov bude stále možné si zakúpenť nové auto s klasickým motorom.

Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.


Pokračujte na ďalší príspevok »