Odhaľujeme nové Suzuki Swift pre rok 2021: Opäť triezva evolúcia a lepší pohon

Suzuki Swift je po facelifte stále tým typickým mestským dynamickým subkompaktom, ale s krajším vzhľadom
Vydané Text: 

Aktuálna generácia vozidla Suzuki Swift bola Európe predstavená na autosalóne v Ženeve v roku 2017, teraz nastal čas na estetické a technické vylepšenia pod hlavičkou faceliftu. Facelift modelu Swift je, podobne ako tomu bolo pri inovovaní modelu v minulosti, opäť triezvy, rozvážny, dizajnéri sa zamerali predovšetkým na evolúciu znamenitého exteriérového dizajnu a interiéru. Vo výsledku je tak Swift stále veľmi dobre rozpoznateľný, nepodľahol krátkodobým trendom a zachoval si svoj unikátky charakter. Oceňujeme to, pretože Swift bol vždy iný ako jeho rivali, patrí medzi najlepšie autá vo svojej kategórii a čo je najpodstatnejšie, jeho fanúšikovia mu ostávajú verní počas dlhých rokov. ↑ **Všetky fotografie nového Suzuki Swift Hybrid 2021 sme zahrnuli do fotogalérie vyššie** ↑ Preferovanou pohonnou jednotkou je hybridný systém založený na 1,2-litrovom benzínovom agregáte K12D Dualjet s max. výkonom 62 kW (83 k) a max. krútiacim momentom 107 Nm, ktorý dosahuje pri 2 700 ot./min. Pri modeli s prevodovkou CVT má mestský subkompakt zrýchlenie z nuly na 100 km/h za 12,2 sekundy. Motor s dvojitým vstrekovaním paliva a variabilným časovaním ventilov má byť v novej verzii efektívnejší, teda má umožňovať jazdu s nižšou spotrebou paliva a tiež nižšími emisiami oxidu uhličitého. Konkrétne sa má jednať o 111 gramov CO2 na kilometer a spotrebu približne 4,1 l/100 km (po prepočte z hodnoty 57,2 mpg). Nízkej spotrebe má dopomáhať 12-voltový hybridný systém, ktorý je schopný do pohonu pridávať 50 Nm krútiaceho momentu a výkon max. 2,3 kW. Kapacita lítium-iónovej batérie sa zvýšila z troch na 10 Ah, pričom integrovaný štartér-generátor (Integrated Starter Generator, ISG) je schopný dopomáhať rozjazdom auta. Nový Swift sa nenabíja káblom, ale iba princípom rekuperácie energie pri spomaľovaní. Zaujímavosťou je, že pripravovaný model Suzuki Swift Sport Hybrid bude pracovať s už 48-voltovou sieťou. Popri pohone predných kolies (2WD) bude dostupný aj variant s pohonom všetkých kolies (ALLGRIP Auto). V prípade pohonu 4×4 bude spotreba benzínu i emisie CO2 o niečo vyššie, konkrétne 4,5 l/100 km a 123 g CO2/km.
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »LEGISLATÍVA

Namiesto 3,5 tony má byť nový štandard 1,8 tony. Na jazdu v SUV budete musieť spraviť nový vodičák B+, návrh je už na stole (aktualizované)

 • Nové opatrenia počítajú aj s prísnejším posudzovaním podľa veku vodičov – starší by boli kontrolovaní prísnejšie a do 21 rokov by ste za volant SUV ani nesadli.

   Návrh počíta aj s úpravou maximálnej rýchlosti v EÚ na 130 km/h 
 • ODPORÚČAME

  Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.