Advertisement

Advertisement

Úplne nový off-road za 10-tisíc eur? Žiadne sci-fi, ale realita v Afrike

Kenská automobilka šokovala svet, má najlacnejší off-road na planéte. Prekonáva aj Daciu Duster.
Vydané  Text: 


Advertisement

O automobilke Mobius ste pravdepodobne nikdy nepočuli a je isté, že pokiaľ sa budete rozhliadať iba po domácom trhu s automobilmi, do kontaktu s jej modelmi neprídete.

Kenská automobilka Mobius dnes púta pozornosť motoristických médií tým, že do svojej ponuky zaradila vôbec najlacnejší plnohodnotný off-road na svete. Volá sa jednoducho Mobius II a jeho cena je v prepočte iba 10 482 eur. Za takúto cenu sa oplatí aj zariskovať kúpu auta, ktoré možno nebude stopercentné.
Na internete sa dočítame, že sa jedná o SUV, my by sme ho však do tejto kategórie automobilov zaraďovali iba veľmi neradi. Je to kovová krabička s relatívne jednoduchým podvozkom, ktorej ambície presahujú tradičné betónové a asfaltové cesty. Mobius II si vraj poradí s náročným terénom a kuriózne pritom je, že má iba pohon zadných kolies. Čítate správne, pohon zadných kolies v SUV/off-roade. Mobius II má nápadne hranatý dizajn, vzdialene môže pripomínať niektoré staršie modely značky Land Rover. Má variabilný interiér, tri dvere a pod kapotou 1,8-litrový benzínový motor. U nás by sa takéto vozidlo očakávalo skôr s naftovým agregátom, ktorý však kenská automobilka v ponuke nemá. Motor je spriahnutý s 5-stupňovou automatickou prevodovkou, permantne poháňa zadnú nápravu. Africký off-road má vpredu lichobežníkové zavesenie kolies, vzadu tuhú nápravu s listovými pružinami. Svetlá výška podvozka je 330 mm, vpredu sú kotúčové brzdy, vzadu bubnové. Nájazdový uhol je až 32°, zadný až 37°.
Interiér je jednoduchý, minimalistický, zrejme nadpriemerne odolný a vzhľadom na cenu súdime, že sa šetrilo na všetkom. Vedeli ste, že sa v Keni jazdí po ľavej strane s volantom vpravo? „Z celkových 63 265 km ciest je iba 8933 km asfaltovaných. Jazdí sa maximálnou rýchlosťou je 100 km/h mimo obcí a 50 km/h v zastavaných oblastiach.“ uvádza Wikipédia. Za cenu spomenutých 10-tisíc eur zákazník dostane 2-miestnu verziu s veľkým nákladným priestorom, s nulovou konektivitou, bez klimatizácie a so sadou pre dočasnú opravu defektu. Za vyššiu cenu 11 691 eur je možné získať 5-miestnu verziu so základnou konektivitou, 8-palcovým centrálnym displejom, rezervným kolesom upevneným na kufrových dverách a s hliníkovými diskami kolies. Za ďalší príplatok zákazník dostane klimatizáciu a vzhľadom na miestnej pomery a spôsob použitia ocení aj možnosť dokúpenia strešných nosičov.
Najdrahšia verzia vozidla Mobius II stojí 12 659 eur a ponúka aj klimatizáciu, aj plnú konektivitu, dokonca aj vizuálne upravené nárazníky a nástupné plochy. Kolesá sú vo všetkých verziách rovnaké: 215/70 R16. Ak dúfate, že sa Mobius II dostane aj k nám, sklameme vás. Tieto exotické automobily nemajú žiadnu šancu dostať sa na náš trh, ale na stránke mobiusmotors.com si môžete aspoň (rovnako ako sme zo zvedavosti spravili my) môžete nakonfigurovať vlastný off-road a keď máte priveľa peňazí na cestu do Kene, aj rezervovať si testovaciu jazdu 🙂
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »auto motor a šport č. 1/2024

Štatút reklamnej a propagačnej súťaže MONCLER SUNRISE – auto motor a šport č. 1/2024

 • PREAMBULA Tento Štatút propagačnej a reklamnej súťaže MONCLER SUNRISE – auto motor a šport“ (ďalej len „Súťaž“) je záväzným dokumentom, ktorý upravuje pravidlá Súťaže a presne určuje podmienky riadneho priebehu Súťaže (ďalej len „Štatút“). Článok I VYHLASOVATEĽ A PARTNER SÚŤAŽE 1.1 Vyhlasovateľom Súťaže je spoločnosť Motor Media CS s.r.o., sídlo: Námestie slobody 11, 811 06 Bratislava –… Prečítať celé

    
 • auto motor a šport č. 1/2024

  Štatút reklamnej a propagačnej súťaže HALLOWEEN MAN MYSTERY – auto motor a šport č. 1/2024

 • PREAMBULA Tento Štatút propagačnej a reklamnej súťaže HALLOWEEN MAN MYSTERY – auto motor a šport“ (ďalej len „Súťaž“) je záväzným dokumentom, ktorý upravuje pravidlá Súťaže a presne určuje podmienky riadneho priebehu Súťaže (ďalej len „Štatút“). Článok I VYHLASOVATEĽ A PARTNER SÚŤAŽE 1.1 Vyhlasovateľom Súťaže je spoločnosť Motor Media CS s.r.o., sídlo: Námestie slobody 11, 811 06 Bratislava… Prečítať celé

    
 • KĽÚČOVÝ MODEL ZNAČKY

  PRVÝ TEST KIA EV9: Výkonný luxus. Je však porovnávanie s BMW na mieste?

 • Na veľké SUV Kia EV9 sme čakali možno až príliš dlho, a tak vyburcovala naše očakávania. Prvé dva dni s modelom nám odhalili, či má EV9 právo považovať sa za vlajkovú loď značky.

   Na Slovensku sa predáva od 74 990 €, za čo dostanete verziu Earth 1st Edition RWD 99,8 kWh 149,5 kW. GT-Line 1st Edition ide potom od 82 990 €.  Zdá sa, že každé euro stojí za to.