Porovnajte si ceny PZP cez túto online kalkulačku!

Čo sa stane, ak nezaplatíte PZP načas? / Poradňa o PZP

Dôležité je povinné zmluvné poistenie nielen uzatvoriť, ale aj zaplatiť.

Stať sa však môže aj to, že z nejakého dôvodu nestihnete poistenie zaplatiť včas. Viete, čo vám hrozí?
Vydané  Text: 

Prečítajte si všetky články našej poradne o PZP:

Nezaplatené PZP môže byť veľký problém

Následkom neuhradenia poistného môže byť zánik poistenia. Presné pravidlá definuje Občiansky zákonník. Ak uzatvoríte nové PZP osobne a nezaplatíte poistné za prvé poistné obdobie do troch mesiacov odo dňa splatnosti, daná poistka bude zrušená.

Pri dojednaní PZP online platí, že návrh poistnej zmluvy zanikne pri neuhradení prvej splátky poistného do termínu, ktorý určí poisťovňa. V prípade, že má ísť o predĺženie platnosti už existujúceho PZP a nestihli ste poistné zaplatiť do termínu splatnosti, môžete tak urobiť ešte v lehote do jedného mesiaca odo dňa, do ktorého malo byť poistné uhradené.

V oboch prípadoch zašle poisťovňa poistníkovi výzvu na zaplatenie. Súčasťou tejto výzvy môže byť aj informácia, že nezaplatením poistného dané PZP zanikne. Ak vo výzve na zaplatenie zmienka o možnom zániku nie je, znamená to, že poistenie nezanikne.

Pri uzatvorení PZP si vždy skontrolujte dátum splatnosti a ak poistné nemôžete uhradiť hneď, termín si poznačte tak, aby ste naň nezabudli. V prípade, že povinné zmluvné poistenie zanikne, môže vás to vyjsť veľmi draho.

Ak vás zastavia policajti a pri kontrole dokladov zistia, že nemáte platné zákonné poistenie auta, môžete dostať pokutu. Maximálna možná výška takejto sankcie je až 3 320 eur! Upozorňujeme, že udelenie pokuty neznamená, že poistku už mať nemusíte. Práve naopak. Budete musieť zaplatiť pokutu a tiež si uzatvoriť zákonné poistenie a nezabudnúť uhradiť poistné.

Inzercia


Závažnejšie problémy môžu nastať vtedy, keď druhému vodičovi spôsobíte škodu. Neplatné PZP znamená, že žiadna poisťovňa za vás vzniknutú škodu neuhradí a budete ju musieť zaplatiť vy. Prípadne ju môže najskôr uhradiť Slovenská kancelária poisťovateľov, ktorá však bude vzniknuté náklady následne vymáhať od vás.

Za pár minút máte hotovo

Ako ste si mohli prečítať, ak neuhradíte poistné za povinné zmluvné poistenie, môžete sa dostať do veľkých problémov. Uzatvorenie PZP a následné zaplatenie pritom viete vybaviť kompletne cez internet do niekoľkých minút. Vyskúšajte porovnanie cien PZP online. Stačí vyplniť potrebné údaje a táto porovnávacia kalkulačka vám vygeneruje ponuky od všetkých poisťovní na Slovensku. Keď si jednu vyberiete, zákonné poistenie ľahko uzatvoríte a uhradíte poistné. Všetky dôležité dokumenty vrátane zelenej karty vám budú doručené na e-mail a máte po starosti!

 

Porovnajte si ceny PZP online a ušetrite!
Pokračujte na ďalší príspevok »Autopriemysel

Mali by sa dotácie na autá zrušiť, aby sa vyhovelo lízingovkám? Automobilky im už zaručujú odkup, pretože ceny áut klesli

 • Nízke ceny automobilov všetkým nevyhovujú. Výrobcovia ich majú vykupovať späť, aby nezdeformovali vlastný trh, čím sa dostávajú do nebezpečného kolotoča rizík.

   Lízingové spoločnosti požadujú od výrobcov elektromobilov uistenie, že budú spätne odkupovať vozidlá. Bránia sa tak pred rizikami na trhu s ojazdenými autami. 
 • Spravodajstvo

  Polícia ponúka prácu aj tento rok. Koľko zarobí poriadkový a dopravný policajt či IT expert?

 • Aktuálna ponuka práce v Policajnom zbore je pomerne pestrá, náborová kampaň pokračuje aj v tomto roku.

   Byť policajtom nie je práca pre každého, vyžaduje viac ako iba fyzickú zdatnosť.  Na svoje prídu aj IT špecialisti, hoci ponúkané mzdy možno považovať za nedostatočne konkurencieschopné.
 • Autosalón v Ženeve 2024 naživo

  Všetko o novej Dacii Spring: Najlacnejší elektromobil prešiel výraznými zmenami. Pre firmy má skvelú funkciu navyše

 • Očakávame, že nová Dacia Spring bude aj naďalej veľmi atraktívna pre nákupcov firemných vozových parkov. Zostáva najlacnejším elektromobilom na európskom trhu.

   Prvýkrát ponúka obojsmerné nabíjanie V2L. To môže byť zaujímavé pre firmy, ktoré potrebujú mať počas prepravy tovarov napájanú chladničku alebo iné elektrické spotrebiče. Autorom našich fotografií je Rudolf Banecký.
 • Aktualizované

  Nie je to žart: Boris Kollár bude prevádzkovať a sám šoférovať taxík, už čaká na licenciu. Témy rozhovoru so zákazníkom si určí sám

 • Znie to skoro ako vtip, lenže ním nie je. Bývalý predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozširuje svoje podnikanie o taxislužbu.

   Či už zákazníka zaujíma politika, transplantácia vlasov alebo rodičovské povinnosti, aj tieto témy môžu byť počas jazdy v taxíku prebraté.